تاکید "البرادعی" بر نبود انحراف در برنامه هسته‌ای ایران

ایران فعالیت‌های مرتبط غنی‌سازی یا کار بر روی طرحهای مرتبط آب سنگین را تعلیق نکرده است که شورای امنیت آن را خواستار شده بود.ایران برخلاف درخواست‌های شورای حکام و شورای امنیت، نه پروتکل الحاقی را به اجرا درآورده و نه با آژانس در ارتباط با موضوعات باقیمانده مورد ملاحظه که به منظور مرتفع ساختن احتمال ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای ایران نیازمند روشن سازی ..
شنبه، 7 شهريور 1388
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
تاکید "البرادعی" بر نبود انحراف در برنامه هسته‌ای ایران
 
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جدیدترین گزارش خود درباره برنامه هسته‌ای ایران تاکید کرد که آژانس قادر به تایید مطابقت اطلاعات طراحی با تاسیسات تبدیل اورانیوم است.به گزارش شبکه ایران "محمد البرادعی" مدیر کل آژانس انرژی اتمی آخرین گزارش خود درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران را عصر روز جمعه به طور غیررسمی در اختیار 35 عضو شورای حکام قرار داد.
خلاصه این گزارش که در بند F آن آمده به شرح زیر است:
  
بند F خلاصه
26 ـ آژانس همچنان به راستی آزمایی عدم انحراف مواد اعلام شده هسته‌ای در ایران ادامه می‌دهد. ایران برای بهبود اقدامات راستی آزمایی در کارخانه صنعتی غنی سازی سوخت (FEP) و اعطای دسترسی به آژانس به رآکتور آب سنگین اراک (IR-40 ) با هدف راستی آزمایی اطلاعات طراحی، با آژانس همکاری داشته است. در عین حال ایران متن اصلاح شده ترتیبات فرعی، بخش عمومی، کد 3.1 در مورد ارائه زود هنگام اطلاعات طراحی را اجرا نکرده است.
  
27. ایران فعالیت‌های مرتبط غنی‌سازی یا کار بر روی طرحهای مرتبط آب سنگین را تعلیق نکرده است که شورای امنیت آن را خواستار شده بود.
 
28 ـ ایران برخلاف درخواست‌های شورای حکام و شورای امنیت، نه پروتکل الحاقی را به اجرا درآورده و نه با آژانس در ارتباط با موضوعات باقیمانده مورد ملاحظه که به منظور مرتفع ساختن احتمال ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای ایران نیازمند روشن سازی هستند، همکاری داشته است. متاسفانه آژانس قادر نبوده است در طول یک سال ایران را به هیچ گونه مذاکرات محتوایی درباره این موضوعات باقیمانده وارد کند. آژانس بر این باور است که به ایران دسترسی کافی به اسناد تحت اختیار خود داده است تا ایران را قادر سازد به طور واقعی به سئوالهای مطرح شده توسط آژانس پاسخ دهد. اما مدیرکل از کشورهای عضوی که اسناد را در اختیار آژانس قرار دادند می‌خواهد مدالیته‌های جدیدی با آژانس ایجاد کنند تا بتواند اسناد بیشتری را به طور مقتضی به ایران ارائه کند، زیرا ناتوانی آژانس برای انجام چنین کاری، پیشرفت بیشتر در روند راستی‌آزمایی‌ را برای آژانس مشکل می‌کند.
 
29. برای ایران این امر اهمیت اساسی دارد که پروتکل الحاقی را به اجرا درآورده و موضوعات باقیمانده را روشن کند تا آژانس را در موقعیتی قرار دهد که تضمین معتبر در خصوص عدم وجود مواد و فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده در ایران ارائه کند.
 
30 . مدیرکل به طور مقتضی به ارائه گزارش خود ادامه خواهد داد.
 
 
/1001/


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.