جشنواره زمستانی به نیمه رسید

شگفت‌زدگی سفرا از بازدید بزرگترین غار آبی جهان / لاله‌جین ایستگاه پایانی سفرا

با به نیمه رسیدن جشنواره زمستانی، سفر سفرای کشورهای مختلف به همدان با بازدید از بزرگترین غار آبی جهان به پایان رسید.
يکشنبه، 8 بهمن 1391
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
شگفت‌زدگی سفرا از بازدید بزرگترین غار آبی جهان / لاله‌جین ایستگاه پایانی سفرا

با به نیمه رسیدن جشنواره زمستانی، سفر سفرای کشورهای مختلف به همدان با بازدید از بزرگترین غار آبی جهان به پایان رسید.

به گزارش راسخون به نقل از فارس، سومین روز از ششمین جشنواره زمستانی که روز پایانی سفر سفرا به همدان بود، با بازدید از غار علیصدر آغار شد.

امروز سفرا، کارداران و رایزنان فرهنگی با حضور در شگفت‌انگیزترین غار آبی جهان، به عظمت و شکوه این غار که چنان هنرمندانه و استادانه در دل زمین طراحی شده است، به نظاره نشستند به طوری که یکی از سفرا گفت «ای کاش در درون غار جایی برای سجده شکر برای این نعمت الهی وجود داشت»

سخنان مدیرعامل شرکت سیاحتی علیصدر آغازگر برنامه بازدید سفرا از این غار آبی بود.

حسن اسلامیان در این مراسم ضمن معرفی تاریخچه غار علیصدر خاطرنشان کرد: این غار بزرگترین غار آبی جهان است که در دنیا به بی‌نظیری معروف شده و در عین حال زیباترین غار در جهان به شمار می‌رود.

وی بیان داشت: این غار در مجاورت روستای علیصدر واقع شده است و فاقد حیات هرگونه جانوری است که عمق آن در برخی نقاط به 16 متر می‌رسد.

با به تن کردن جلیقه‌هایی بازدید سفرا از غار آغاز شد و آنها با طمأنینه خاصی وارد غار شدند اما از همان ابتدا چنان به وجد می‌آمدند که سکوت آنها حاکی از توجه عمیق به شگفتی پروردگار در دل زمین بود.

آنها در بین راه از نقاط مختلف غار عکاسی می‌کردند اما با خود زمزمه می‌کردند که این همه عظمت را در قاب تصویر نمی‌توان ارائه کرد.

پس از دو ساعت بازدید از نقاط مختلف غار علیصدر، هر یک جملاتی را در وصف این غار شگفت‌انگیز بیان می‌کردند.

سفیر سودان این شاهکار خلقت را وصف‌نشدنی عنوان کرد و سفیر ساحل عاج از آن به عنوان یکی از بی‌نظیرین و جذاب‌ترین آثار طبیعی جهان یاد کرد.

پایتخت سفال و سرامیک آخرین ایستگاه سفرا

لاله‌جین شهری که خاک را به هنر کیمیا می‌کنند، آخرین مکان بازدیدی سفرای حاضر در همدان بود که با استقبال پر شور آنها همراه بود.

از آنچه بر می‌آمد گویی از قبل سفرا با اقلام تولیدی این شهر آشنایی داشتند جرا که به محض ورود به بزرگترین فروشگاه سفال و سرامیک با در دست داشتن سبد‌هایی اقدام به خرید می‌کردند.

سفیر کره شمالی با دقت خاصی در کنار قفسه‌ها قرار گرفته و با حساسیت خاصی سوغات همدان را بر می‌چید.

سفیر سودان که با خانواده‌اش در این جشنواره حضور یافته‌ بود، علاوه بر علاقمندی‌های خود، سلایق همسر و فرزندانش را نیز در خرید صنایع دستی فاخر و ارزشمند هنرمندان لاله‌جین دخیل می‌کرد.

پس از صرف ناهار سفرا با ادامه خرید و بازدید از هنر دستان توانمند هنرمندان لاله‌جین با خاطره‌های که خود آن را بسیار به یادماندنی توصیف کردند، همدان را به مقصد تهران ترک کردند.

 

روز سوم نمایشگاه توانمندی‌های صنایع‌دستی و گردشگری همدان

نمایشگاه توانمندی‌های صنایع‌دستی و گردشگری همدان که همزمان با آغاز جشنواره افتتاح شد، در روز سوم نیز با شور و شوق علاقمندان همراه بود به طوری که شهروندان همدانی علاوه بر بازدید از نمایشگاه، از برنامه‌های شاد و مفرحی که در طبقه زیرین نمایشگاه برنامه‌ریزی شده بود، استفاده کردند.

کودکان با برنامه‌های عمو حمید، گریم صورت و غرفه نقاشی به شادی کودکانه می‌پرداختند و بزرگترها نیز با آئین‌های بومی و محلی همدان و سایر استان‌ها آشنا می‌شدند.

شعرخوانی به لهجه ترکی در شب فرهنگی کبودراهنگ

شب فرهنگی کبودراهنگ سومین شب فرهنگی جشنواره زمستانی را در حالی رقم می‌زد که علاقمندان پرشور از ساعاتی قبل بر روی صندلی‌های چیده شده، مستقر شده بودند تا شاهد برنامه‌های جذاب این شهر باشند.

شعرخوانی به زبان ترکی از برنامه‌های جالب توجهی بود که در مواقعی ترک زبان جمع حاضر را به وجد آورده و موجب ابراز احساسات آنها می‌شد.

موسیقی سنتی «گروه دریایی»، اجرای نمایش و اجرای موسیقی محلی از دیگر برنامه‌هایی بود که جمع کثیری از شهروندان به تماشای آن‌ها ایستاده بودند.

گروه موسیقی لرستان از دیگر برنامه‌های این شب فرهنگی بود که در نوع خود بسیار جذاب و شنیدنی بود چرا که هنرمندان با لباس‌ها و اشعار محلی از جذابیت زیادی برخوردار بودند.

ورود قهرمانان المپیک به همدان

در ساعات پایانی روز سوم ششمین جشنواره زمستانی، قهرمانان المپیکی 1948 تا 2012 با خانواده وارد همدان شدند.

این قهرمانان ضمن بازدید از نقاط اماکن تاریخی و توریستی همدان در مراسمی از آنها و خانواده‌هایشان تجلیل می‌شود.

ششمین جشنواره زمستانی همدان از تاریخ 5 بهمن ماه در پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین آغاز و تا 10 بهمن ماه ادامه دارد.

/111/ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.