همزمان با نیمه ماه رمضان در ۲۰۰ شهر کشور اجرایی می شود؛

آغاز طرح تذکر لسانی با رمز «یا کریم اهل بیت»

طرح سراسری «تذکر لسانی» همزمان با سالروز ولادت امام حسن مجتبی علیه السلام و با رمز«یا کریم اهل بیت» در سطح ۲۰۰ شهر منتخب در سطح کشور آغاز می شود.
پنجشنبه، 13 تير 1392
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
آغاز طرح تذکر لسانی با رمز «یا کریم اهل بیت»
طرح سراسری «تذکر لسانی» همزمان با سالروز ولادت امام حسن مجتبی علیه السلام و با رمز«یا کریم اهل بیت» در سطح ۲۰۰ شهر منتخب در سطح کشور آغاز می شود.
 
به گزارش راسخون به نقل از شبستان، مسئول اجرای طرح «تذکر لسانی در کشور» درباره برنامه ستاد احیای امربمعروف و نهی از منکر کشور برای اجرای این طرح در سال جاری و در سطح 200 شهر منتخب گفت: ستاد احیای امر بمعروف و نهی از منکر کشور در جهت انجام و تحقق فریضه امر بمعروف و نهی از منکر طرح «تذکر لسانی وظیفه همگانی» را تهیه و در سال ابتدایی اجرا، آن را در سطح 5 شهر کشور اجرایی کرد که با توجه به بازخوردها و برآیندهای مثبت و خوب طرح، در سال بعد در سطح 40 شهر و سال گذشته در سطح 110 شهر اجرا شد.
 
 شاخص ها و خصوصیات افراد مجری طرح 
 
حجت الاسلام حیدر ظهرابی افزود: این طرح در سال جاری در سطح 200 شهر کشور اجرا می شود و برنامه و مراحل اجرایی آن به کلیه ستادهای امربمعروف در استانها و شهرهای مورد نظر ابلاغ شده است . در ابتدا مسئولان هر شهر از جمله اعضای ستاد احیا از امام جمعه، فرماندار، معاونان ستاد، شورای اسلامی شهرها، روحانیون و افراد اثرگذار در هر شهر نسبت به طرح، نحوه انجام، ابعاد و اهداف مختلف آن کاملا توجیه می شوند.
 
معاون تشکل های مردمی ستاد احیای استان تهران در تبیین چگونگی اجرای این طرح گفت: اجرای طرح بر عهده نیروهای مردمی است که تحت عنوان تیم تذکر لسانی هر شهر انتخاب شده و سپس آموزش های خاص و ویژه ای را در این زمینه می بینند. این افراد می بایست دارای بیان و برخورد خوب با مردم و دارای اثرگذاری مثبت باشند. علاوه بر این باید اقدامات فرهنگی مناسب و بسترسازی لازم در این زمینه انجام شده و مردم در جریان طرح قرار بگیرند و آموزش هایی بر اساس فرمایشات ائمه معصومین علیهم السلام و امام راحل«ره» و مقام معظم رهبری به آنها ارائه شود. 
 
تذکر لسانی تنها محدود به مسئله حجاب و پوشش نمی شود
 
حجت الاسلام ظهرابی با اشاره به آثار و برکات عمل به این فریضه افزود: فریضه امر بمعروف و نهی از منکر بسیاری از مشکلات جامعه ما را حل می کند. اما ابتدا باید در سطح شهرستانهای منتخب، کارهای فرهنگی گسترده انجام شده و مردم کاملا نسبت به این طرح توجیه شوند.
 
وی یادآور شد: بهترین زمان و بهترین بستر برای آغاز این طرح ماه مبارک رمضان است که همزمان با سالروز ولادت مبارک امام حسن مجتبی علیه السلام این طرح با رمز «یا کریم اهل بیت » آغاز شده و تیم ها و گرو ههای آموزش دیده شامل خواهران و برادران با توجه به مولفه های لازم مانند برخورد خوب، تذکر به موقع و زبان نرم و لین، در هر فضای لازم وارد عمل می شوند.
 
مسئول اجرای طرح تذکر لسانی کشور با بیان این مطلب که تذکر لسانی تنها محدود به مسئله حجاب و پوشش نمی شود تاکید کرد: امر بمعروف و نهی از منکر صرفا در موضوع حجاب و بدحجابی نیست این تنها یک مورد از موارد امر بمعروف است اما مصادیق و مسایل فراوان و متعددی در جامعه وجود دارد که نیازمند امربمعروف و نهی از منکر هستند. لذا برای سلامت جامعه و جلوگیری از گناه و معصیت و سالم سازی فضای جامعه همه می بایست احساس مسئولیت کنند.
 
امربمعروف مانند نماز، در تمام عمر واجبست    
 
حجت الاسلام ظهرابی در ادامه بااشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در این زمینه افزود: این که مقام معظم رهبری فرمودند تذکر لسانی وظیفه همگانی است، بدین معناست که همه مردم باید متوجه این موضوع باشند که سلامت جامعه در گرو آنست که انسان بموقع به وظیفه شرعی و قانونی خود عمل کند. انسان نباید نسبت به جامعه خود بی تفاوت باشد. این که گناه و معصیت در جامعه رواج یابد و اعتراضی صورت نگیرد، یا غیبت، تهمت، کم فروشی و گران فروشی یا دروغگویی و بسیاری از موارد دیگر فراگیر شود، به جامعه آسیب می رساند و برای جلوگیری از این آسیب لازمست که این فریضه مقدس بر اساس فرمان الهی عملی شود و بهترین زمان برای آغاز آن نیز ماه مبارک رمضان است.
 
معاون مشارکت های مردمی ستاد احیای امربمعروف استان تهران درباره بازه زمانی اجرای طرح در سطح 200 شهر منتخب خاطرنشان کرد:امر بمعروف و نهی از منکر نیز مانند نماز فریضه ای واجب است آنچنان که انسان تا زمان حیات باید نمار بخواند و یک وعده نماز خواندن کفایت از انجام وظیفه شرعی نمی کند، امر بمعروف نیز تا زمانی که انسان زنده است براو واجب می باشد. 
 
 توسعه و گسترش طرح در سراسر کشور
 
وی افزود: تعداد افراد منتخب هر شهر برای اجرای این طرح متناسب با آمار جمعیتی آن شهر یا شهرستان تعیین می شود و این گروه ها زیر نظر ستاد احیای امربمعروف هر استان متشکل از امام جمعه، فرماندار و معاونان ستاد، فعالیت می کنند. اعضای این گروه را نیز اقشار مختلف مردم از جمله اساتید دانشگاه، دانشجویان، طلاب، حوزویان و افراد بازاری تشکیل می دهند.
 
حجت الاسلام ظهرابی استان خراسان شمالی و کلیه توابع آن و شهرستان های قم، کاشان، اسفراین، خمین و ..را از جمله شهرهای مورد نظر برای اجرای طرح عنوان کرد و افزود: با توجه به آثار مثبت این طرح در سال های گذشته، برنامه ریزی شده است که هر سال تعدادی از شهرها و شهرستان های کشور به شهرهای منتخب افزوده شده و در آینده طرح تذکر لسانی به سراسر کشور گسترش و توسعه یابد. 
/7432/


نظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.