بازدید : 940 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

عیشی

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 10 منبع : اثرآفرینان (جلد اول-ششم)
(س دهم ق)، خطاط و شاعر. در هرات مى‏زیست و از آنجا به مشهد رفت و در كتابخانه‏ى سلطان ابراهیم‏میرزا صفوى به امر كتابت مشغول شد و همان جا بود تا درگذشت و در آستان حضرت رضا (ع) دفن شد. بعضى وى را تبریزى دانسته‏اند. عیشى از شاگردان محمدقاسم شادیشاه بود و به قول صاحب «گلستان هنر» به روش سلطان محمدنور مى‏نوشت. او همچنین در رنگه‏نویسى مهارت داشت و شعر نیز مى‏سرود. از آثار وى: صفحه‏اى از یك نسخه‏ى «یوسف و زلیخا»ى جامى، با رقم: «عیشى 944»؛ شش قطعه از مرقع امیر غیب‏بیك، به قلم نیم دو دانگ و كتابت و غبار عالى و خوش، با رقمهاى: «العبد عیشى» و «كتبه عیشى» و «قائله عیشى» و «لمحرره... سنه‏ى 965». چندین قطعه‏ى دیگر وى در «احوال و آثار خوشنویسان» ذكر شده است.
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.

234/4124