0
ویژه نامه ها

سردرد

سردرد یک درد در سر است که تقریباً همه بالاخره یک وقتی احساس می کنند. تقریباً نیمی از مردم حداقل یک بار در سال سردرد دارند. اکثر سر درد ها خطرناک نیستند، اما سر راه کار شما ظاهر میشوند و زندگی شما را
سردرد
سردرد

مترجم: محمد علی آصفی پور
منبع:راسخون
 

سردرد یک درد در سر است که تقریباً همه بالاخره یک وقتی احساس می کنند. تقریباً نیمی از مردم حداقل یک بار در سال سردرد دارند. اکثر سر درد ها خطرناک نیستند، اما سر راه کار شما ظاهر میشوند و زندگی شما را مختل می کنند. اگر چه بسیاری از افراد وقتی دچار سردرد میشوند، یک دکتر را میبینند، پزشکان معمولا نمیتوانند علل را در مطبشان بیابند.
انواع سردرد
دو نوع اصلی سردرد وجود دارد - سردرد تنش و میگرن.
سردرد تنش باعث درد ملایم تا شدید در سر است. بسیاری از مردم چنین سردرد را به عنوان یک احساس سفت شدن نشان می دهند. بعضی از سردرد ها باعث دردی کند و راکد می شوند که ممکن است برای ساعت ها ادامه داشته باشد. آنها در هر جایی از قسمت جلویی به پشت سر شما رخ می دهد. دیگران احساس درد تیز تپش دار در سر خود می‌کنند.
حدود 20٪ از همه سردرد ها میگرن هستند. آنها سردردی قوی هستند که می توانند درد شدید ایجاد کنند. آنها می توانند تا چند روز ادامه داشته باشند. علائم هشدار دهنده مانند تهوع، استفراغ و دیدن چشمک های نور گاهی اوقات قبل از حمله میگرن رخ می دهد. چنین هشدارهای قبلی‌ای یک اورا نامیده میشود. میگرن اغلب به شما به طور وراثتی از پدر و مادر و پدربزرگ و مادربزرگ شما منتقل می شود.
علل سردرد
سردرد یک اختلال سیستم عصبی است. حتی اگر علت دقیق سردرد مشخص نباشد، بیشتر آنها به علت افزایش قطر رگ های خونی همراه با آزاد شدن مواد شیمیایی در اطراف آنها است. عصب پیام های درد را به مغز شما می فرستد.
عوامل متعددی وجود دارد که می تواند منجر به سردرد شود. برخی از آنها عبارتند از:
خواب ناکافی
آب کافی نیست
فشار
تماشای تلویزیون یا نگاه کردن به یک صفحه نمایش کامپیوتر برای مدت زمانی طولانی
سیگار کشیدن
مصرف نوشیدنیهای مخدر
قهوه، چای و غذاهای خاص
گاهی اوقات سردرد می تواند ناشی از جراحت و عفونت باشد. عوامل احساسی مانند افسردگی، غم و اندوه، ترس از چیزی نیز می توانند درد را در سر ایجاد کنند.
چگونگی مبارزه با سردرد
از داروهای ضد درد و داروهای دیگر برای مبارزه با سردرد استفاده می شود. آسپرین را بسیاری از افراد هنگامی که سردردی می گیرند استفاده میکنند. پزشکان همچنین توصیه می کنند که بیماران هنگام تجربه سردرد باید در حالت ریلکس قرار گیرند. در برخی موارد، تغییر رژیم غذایی شما ممکن است موجب کاهش درد و ضعیف شدن سردرد شود.
در هر صورت، شما باید به طور منظم ورزش کنید و مقدار زیادی هوای تازه را دریافت کنید. این ممکن است سردرد را به طور کامل ناپدید نکند اما میتواند به شما کمک کند احساس خوبی داشته باشید.
 


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما