0
ویژه نامه ها

جذابیت ظاهری بوسیله رژیم غذایی

گاهی بایک تامل دقیق در نحوه ی زندگیمان می توانیم بفهمیم که بعضی مسائل و عادتها موجب می شود که ما زودتر پیر شویم و پیرتر به نظر برسیم یکی از مسائلی که تاثیر مستقیم بر ظاهر ما دارد نوع استفاده از مواد غذایی است
جذابیت ظاهری بوسیله رژیم غذایی
یازده نوع  ماده غذایی که باعث می شوند جوانتر به نظر برسید
 
چکیده :   
گاهی بایک تامل دقیق در نحوه ی زندگیمان می توانیم بفهمیم که بعضی مسائل و عادتها موجب می شود که ما زودتر پیر شویم و پیرتر به نظر برسیم یکی از مسائلی که تاثیر مستقیم بر ظاهر ما دارد نوع استفاده از مواد غذایی است و از انواع مواد غذایی غذاهایی هستند که به ما کمک می کنند که ما جوانتر از آنچه که هستیم به نظر برسیم.

تعداد کلمات : 2067 / تخمین زمان مطالعه : 10 دقیقه

جذابیت ظاهری بوسیله رژیم غذایی

نویسنده: فرانزیسکا اسپریتزلر
مترجم: حسین افرا

پیری و سالمندی بخشی طبیعی از زندگی است که نمی توان از آن دوری و اجتناب کرد. هر چند نوع غذایی که می خورید کمک می کند که روند پیری بهتری داشته باشید. در این مقاله به  یازده نوع  از مواد غذایی که موجب می شوند  جوانتر از سنتان  به نظر برسید,  اشاره می کنیم:

.1- روغن زیتون فوق خالص
یکی از سالم ترین چربی های موجود در دنیاست.  تحقیقات نشان داده که روغن زیتون می تواند از بسیاری بیماریهای ناشی از عوارض پیری جلوگیری کند. همچنین میزان فشار خون بالا و  خطر بروز حملات قلبی را کاهش می دهد.  مانع از سندروم متابولیکی شده و نیز در از بین بردن سرطان, بسیار مفید و موثر است. روغن زیتون موجب می شود پوستی جوانتر و شادابتر داشته باشید. مطالعات آزمایشگاهی  انجام شده روی بدن حیوانات نشان داده است که این روغن, خواص ضد التهابی بر روی پوست داشته و آن را در برابر آسیب نور خورشید حفاظت می کند. علاوه بر این  73 درصد روغن زیتون از چربی های اشباع نشده ساده  است که در افزایش انعطاف پذیری و استحکام پوست تاثیر گذار است. دو سری  مطالعه و تحقیق  در خصوص اسناد مربوط به خوراک  و نیز پرسشنامه های تکمیل شده از سوی افراد میانسال و نیز افراد سالمند صورت گرفت  محققان در نتیجه این تحقیقات و بررسی ها دریافتند که آن دسته از افراد که میزان مصرف روغن زیتون بیشتری داشتند ,کمتر مورد آسیب نور خورشید قرار گرفتند.

نتیجه:
روغن زیتون دارای خواص ضد التهابی است که حالت  انعطاف پذیری  پوست را  حفظ می کند و میزان خطر آسیب در برابر  نور خورشید را کاهش می دهد.

2- چای سبز
چای سبز حاوی آنتی اکسیدان زیادی است که می تواند بدن را در برابر رادیکالهای آزاد حفظ کند. رادیکالهای آزاد , ملکولهایی ناپایدار هستند که در حین متابولیسم و در واکنش به استرسها ایجاد می شوند .مواد آنتی  اکسیدان در واقع ساختار آنها را تغییر داده تا اینکه موجب بروز  آسیب نشوند. چای سبز  به لحاظ غنی بودن از ماده آنتی اکسیدان به نام  پلی فنول می تواند در مبارزه با بیماریهایی چون دیابت ,مقاومت به انسولین, التهاب و بیماریهای قلبی بسیار مفید و موثر باشد. پلی فنول همچنین می تواند از ماده کلاژن- مهم ترین پروتئین پوست, حفاظت کند که این ماده می تواند  بروز بسیاری علائم پیری در پوست را کاهش دهد. در یک تحقیق که بر روی زنانی با پوست آسیب دیده از نور خورشید انجام شد ,از کرم چای سبز و مکملهای این چای  در جهت درمان به مدت 8  هفته استفاده شد که  این مسئله در روند بهبود نسبی حالت انعطاف  پذیری پوست تاثیر داشت.
نتیجه: چای سبز دارای خواص آنتی اکسیدانی قوی است که می تواند از ماده کلاژن پوست ,در برابر نور خورشید حفاظت کند و در نتیجه مانع بروز بسیاری علائم پیری در پوست گردد.

3- روغن ماهی
روغن ماهی در واقع یک ماده غذایی ضد پیری است. اسیدهای چرب امگا 3 زنجیر بلند موجود در این ماده غذایی  ,در جلوگیری از بروز بسیاری بیماریها از جمله  بیماریهای قلبی ,التهاب , کولیت زخمی مفید و  موثرند. همچنین مطالعات نشان می دهد این اسیدهای چرب  از بروز التهاب و نیز آسیب دیدگی ناشی از  در معرض   نور آفتاب قرار گرفتن,  پوست را حفظ می کنند. ماهی سالمون یکی از محبوب ترین گونه های ماهی چرب است که دارای ترکیباتی اضافی است که در جوانتر ماندن پوست بدن شما مفید و موثرند. این مای حاوی آنتی اکسیدان کارتنوئید می باشد که دلیل رنگ صورت این ماهی, وجود  همین ماده است. در یک تحقیق افرادی که پوستشان در معرض خورشید آسیب دیده بود  ,ترکیبی از  ماده آساتکسانتین و کلاژن به مدت 12 هفته داده شد که این اقدام تاثیر قابل توجهی بر حالت انعطاف پذیری و نیز هیدراته پوست  داشت.

نتیجه گیری:
روغن ماهی , پوست را از آسیب و اثر التهاب و  عوارض تابش نور خورشید  حفظ می کند ماده آساتکسانتین موجود در ماهی سالمون می تواند در بهبود حالت انعطاف پذیری و نیز هیدراته پوست  تاثیرگذار باشد.
 به طور قابل توجهی  تحقیقات نشان می دهد بسیاری ادویه جات در حالت جوانتر به نظر رسیدن پوست  مفیدند. بنا به نتایج مشادهده شده, دارچین در افزایش  تولید کلاژن موثر است که در واقع  کلاژن در استحکام و انعطاف پذیری پوست نقش دارد.همچنین میزان آسیب پوستی حاصل از ﺗﺮﻛﻴﺒﺎت ﮔﻠﻴﻜﻮزﻳﻠﻪ ﻧﻬﺎﻳﻲ که در اثر میزان قند خون بالا ایجاد می شوند را کاهش می دهد.
4- کاکائو و شکلات تلخ
ماده آنتی اکسیدان موجود در شکلات تلخ در نوع خود بهترین است.حتی از انواع توتها و زغال اخته و بلوبری (قره قاط) نیز این ماده را بیشتر در خود دارد. تحقیقات نشان می دهد که این ماده در کاهش  میزان فشار خون,افزایش حساسیت به انسولین و بهبود عملکرد و حالت انعطاف پذیری شریانها کمک می کند. شکلات حاوی آنتی اکسیدانی بنام فلاونول است. که پوست را در برابر آفتاب محافظت می کند .هر چند ، میزان فلاونول موجود در انواع شکلات متفاوت است.

یک مطالعه نشان داد میزان مصرف شکلات تلخ حاوی مقادیر فلاونول زیاد , توسط افرادی که در برابر نور آفتاب قرار می گرفتند دو برابر بود تا پوستشان در معرض آفتاب ملتهب و قرمز نشود. اما این اتفاق در مورد افرادی که شکلات مصرفی شان  حاوی فلاونول کمتر بود, اتفاق نیفتاده بود. مطالعه دیگری در خصوص تاثیر کم یا زیاد بودن میزان فلاونول کاکائو  و تاثیر آن بر روی پوست انجام گرفت و نتایج نشان داد در مورد افرادی که در گروه مصرف کاکائو حاوی ماده فلاونول زیاد قرار داشتند , این ماده  در میزان جریان خون در پوست,  و نیز اندازه ضخامت , نرمی و  هیدارته آن تاثیر گذاشته بود.
نکته : به خاطر داشته باشید هر چه میزان کاکائو بیشتر باشد, میزان ماده فلاونول بیشتر است. بنابراین شکلات تلخ  با میزان کاکائو 70 درصد میل کنید.
نتیجه: شکلات تلخ  حاوی میزان فلاونول بالا می تواند پوست  بدن را در برابر نور آفتاب محافظت کند. همچنین در میزان ضخامت و نرمی و هیدراته پوست تاثیر می گذارد.

5-  سبزیجات
سبزیجات از چگالی مواد مغذی بالا و در عین حال کالری اندک برخوردارند. سبزیجات , حاوی آنتی اکسیدانهای هستند که در کاهش ابتلا به بیماریهای قلبی, کاتاراکت(آب مروارید چشم) و نیز  درجلوگیری از بروز سرطان, موثر عمل می کنند. اکثر سبزیجات حاوی مقادیر زیادی کارتنوئیدها از جمله بتاکاروتن هستند.که این ماده بدن را  از اثر نور خورشید و  نیز رادیکالهای آزاد حفظ می کند که هر دوی این عوامل موجب بروز علائم پیری هستند. بعضی از بهترین منابع بتاکاروتن عبارتند از:هویج, کدو تنبل و سیب زمینی. بسیاری سبزیجات حاوی ویتامین c هستند که این ویتامین در ایجاد کلاژن موثر بوده  و نیز اثرات  انتی اکسیدانی قوی دارد. انجام یک تحقیق نشان داد  ، هنگامی که افراد به  میزان180 روزانه میلی گرم ویتامین C و به مدت 4 هفته  مصرف داشتند میزان فعالیت آنتی اکسیدانی پوست آنها تا  37٪ افزایش یافت. سبزیجاتی نظیر سبزیجات برگدار,فلفل دلمه ای گوجه فرنگی و کلم بروکلی, منبع غنی ویتامین  c هستند. در تحقیق دیگری محققان میزان حالت ارتجاعی (الاستیسته ) و دیگر مشخصات پوست   را در بیش از  700 نفر زن ژاپنی را مورد بررسی قرار دادند.سپس دریافتند افرادی که سبزیجاتی به رنگ سبز و زرد مصرف کرده بودند , میزان چروک پوست کمتری داشتند.

نتیجه: سبزیجات ,پوست بدن را در برابر نور خورشیدو نیز رادیکالهای آزاد  حفاظت می کند که این خاصیت منوط است به ماده اکسیدان قوی که در آنها وجود دارد.

6- تخم کتان
تخم کتان, خواص مربوط به سلامتی زیادی دارد.تخم کتان دارای ماده لیگنان هستند که در پایین آوردن سطح کلسترول ,میزان قند خون و سطح انسولین مفید است و در کاهش ابتلا به سرطان سینه و پروستات موثر است. تخم کتان همچنین منبع غنی اسید چرب  امگا 3 به نام ALA می باشد که این ماده پوست را در برابر عوارض نور خورشید محافظت می کند. بر طبق نتایج مطالعات کنترل شده, زنانی که از دانه های کتان و یا روغن بذر کتان به مدت 12 هفته استفاده می کردند ,میزان نرمی و هیدراته پوست بیشتر مشاهده شد. نتیجه: دانه های کتان, پوست را در برابر آسیب نور خورشید محافظت کرده و دربرخی  ویژکی های پوست از جمله نرمی پوست دخیلند.

7- انار
انار یکی از بهترین میوه ها در حوزه سلامت بدن است.ظاهرا  خواص آنتی اکسیدانی آن بیش چای سبز است. انار در کاهش میزان التهاب ,جلوگیری از بیماریهای ناشی از قند خون  و نیز بهبود علایم سرطان کولون می باشد. ماده موجود در انار پوست بدن را در برابر اشعه آفتاب محافظت می کند.محققان معتقدند بخش های مختلف میوه انار در ترمیم آسیبهای پوستی و  افزایش میزان تولید کلاژن کمک می کند. میوه انار ,حاوی اکسیدان است که بدن را در برابر نور آفتاب محافظت می کند و نیز در ترمیم آسیب های پوستی  موجود, موثر است.

8- آووکادو
آووکادو حاوی روغنی مفید در خصوص سلامت قلب ,فیبر, چندین نوع ویتامین و مواد معدنی ضروری و مورد نیاز  بدن است. این میوه در عین حال بسیار خوشمزه بوده و موارد مصرفی بسیار زیادی دارد. علاوه بر این آووکادو حاوی ترکیبات خاص الکلهای چرب به نام پلی هیدروکسیل می باشد.این ماده در برابر بروز التهاب,حفاظت در برابر نور خورشید و نیز ترمیم DNA آسیب دیده موثر است. میزان مقادیر اسید چرب  اشباع نشده ساده و آنتی اکسیدان لوتئین و زیگزانتین، موجب ایجاد پوست و حفاظت DNA می گردد.
نتیجه:
آووکادو  ازپوست بدن در برابر نور آفتاب  و نیز از DNA  موجود در سلولهای پوست حفاظت می کند.

9- گوجه فرنگی
گوجه فرنگی خواص زیادی برای سلامت بدن دارد.لیکوپن نوعی کارتنوئید است که در کاهش ابتلا به سکته قلبی و سرطان پروستات موثر است. همچنین مطالعات نشان می دهد که گوجه فرنگی پوست را در برابر اشعه مضر آفتاب حفاظت می کند. نتایج یک تحقیق انجام شده نشان داد زنانی که غذاهایی حاوی ترکیبات لیکوپن و سایرآنتی اکسیدانها داشتند  بعد از طی 15 هفته میزان چین و چروک پوست کمتری داشتند.  پخت گوجه فرنگی با استفاده از روغن های سالم مانند روغن زیتون ,میزان جذب لیکوپن آن را بالا می برد.
گوجه فرنگی ,منبع غنی لیکوپن به شمار می رود که پوست را در برابر آسیب نور خورشید محافظت کرده و نیز در کاهش میزان چین و چروک پوست کمک می کند.

10- ادویه جات
ادویه ها, نقشی فراتر  اثر عطر و طعم دهی به غذاها دارند.ادویه ها همچنین حاوی برخی ترکیبات گیاهی مفید برای سلامت بدن هستند. به طور قابل توجهی  تحقیقات نشان می دهد بسیاری ادویه جات در حالت جوانتر به نظر رسیدن پوست  مفیدند. بنا به نتایج مشادهده شده, دارچین در افزایش  تولید کلاژن موثر است که در واقع  کلاژن در استحکام و انعطاف پذیری پوست نقش دارد.همچنین میزان آسیب پوستی حاصل از ﺗﺮﻛﻴﺒﺎت ﮔﻠﻴﻜﻮزﻳﻠﻪ ﻧﻬﺎﻳﻲ که در اثر میزان قند خون بالا ایجاد می شوند را کاهش می دهد. علاوه بر این  تحقیقات نشان داده ماده کپسایسین موجود در فلفل قرمز  بروز بسیاری علائم پیری  سلولهای پوست را کاهش می دهد.همچنین زنجبیل حاوی ماده گینگرول است که این ماده  خاصیت ضد التهاب و نیز ضد  لکه های پیری، ( لکه هایی که در اثر افزایش سن و مواجهه با آفتاب روی پوست ایجاد می شود) دارد.

 

 بیشتر بدانید :  ورزش کنید تا دوران پیری خوبی داشته باشید


11- عصاره قلم استخوان
اخیرا استفاده از عصاره قلم استخوان برای بسیاری از افرادی که به سلامتی  بدن و مصرف غذاهای سالم  اهمیت می دهند , محبوبیت خاصی پیدا کرده است. عصاره استخوان از پخت انواع استخوان  گوشتهای قرمز ,مرغ و ماهی برای مدت زمان طولانی  گرفته می شود که با این حالت  پخت  ,مواد معدنی و دیگر اجزای مفید استخوان خارج می شود.یکی از این ترکیبات کلاژن است که ثابت شده اثرات زیادی بر سلامت عضله و استخوان دارد. اگر چه تحقیق مجزایی هنوز درباره عصاره استخوان منتشر نشده  اما تحقیقاتی دال بر اثرات کلاژن موجود در آن ,است که موجب کاهش علائم پیری است.زمانی که استخوان پخته می شود ,ماده کلاژن تبدیل به اسید امینه گلیسین , پرولین , هیدروکسی پرولین می شود . بدن می تواند این اسیدهای آمینه را جذب کند و از آن در ایجاد ماده کلاژن جدید در پوست استفاده کند.

مطالعات کنترل شده زیادی انجام شده که نتایج آنها نشان می دهد مصرف کلاژن استحکام و انعطاف پذیری و رطوبت  پوست  را افزایش و  در عین حال میزان چین و چروک پوست را کاهش می دهد. در یک تحقیق انجام شده, نتایج نشان داد مصرف مکمل کلاژن به همراه دیگر مواد مغذی محافظ پوست, مانند ویتامین C  و  E به مدت 12 هفته , میزان عمق چین و چروک پوست در زنان یائسه را  کاهش داد.
 
پیام آموزشی این مقاله:
متاسفانه زمان به عقب باز نمی گردد. اگرچه , غذاهایی هستند که به کمک استفاده از آنها  پوست  جوانتر به نظر می رسد. این غذاها هم در جهت تامین  سلامت شما مفیدند و هم اینکه در عین حال که سنتان بیشتر می شود , جوانتر  از سن خود به ظاهر نشان می دهید.

برگرفته ازسایت: www.healthline.com
نظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما
حکمت | هفت ساعت بهش مهلت بده! / استاد توکلی
حکمت | هفت ساعت بهش مهلت بده! / استاد توکلی

حکمت | هفت ساعت بهش مهلت بده! / استاد توکلی

خلاصه دیدار بارسلونا ۳-۰ سویا
خلاصه دیدار بارسلونا ۳-۰ سویا

خلاصه دیدار بارسلونا ۳-۰ سویا

طرز تهیه چند مدل اسموتی سیب
طرز تهیه چند مدل اسموتی سیب

طرز تهیه چند مدل اسموتی سیب

یک بام و دو هوای آلمان در قبال عربستان
یک بام و دو هوای آلمان در قبال عربستان

یک بام و دو هوای آلمان در قبال عربستان

شکار پشه با «تُف»!
شکار پشه با «تُف»!

شکار پشه با «تُف»!

وقت تلف نکنید!
وقت تلف نکنید!

وقت تلف نکنید!

مجموعه یک تکه از ماه/شهید سید مجتب علمدار
مجموعه یک تکه از ماه/شهید سید مجتب علمدار

مجموعه یک تکه از ماه/شهید سید مجتب علمدار

آشپزی|طرز تهیه نان پرتقالی
آشپزی|طرز تهیه نان پرتقالی

آشپزی|طرز تهیه نان پرتقالی

درباره حضرت نرجس خاتون(سلام الله علیها)/ استاد پیشوایی
درباره حضرت نرجس خاتون(سلام الله علیها)/ استاد پیشوایی

درباره حضرت نرجس خاتون(سلام الله علیها)/ استاد پیشوایی

درباره حضرت خضر(علیه السلام)/ استاد پیشوایی
درباره حضرت خضر(علیه السلام)/ استاد پیشوایی

درباره حضرت خضر(علیه السلام)/ استاد پیشوایی

آیا ما امت آخرالزمان هستیم؟/ استاد جباری
آیا ما امت آخرالزمان هستیم؟/ استاد جباری

آیا ما امت آخرالزمان هستیم؟/ استاد جباری

سریال امنیتی دیگر در راه تلویزیون/ "لوتی" سریال نوروزی شبکه سه شد
سریال امنیتی دیگر در راه تلویزیون/ "لوتی" سریال نوروزی شبکه سه شد

سریال امنیتی دیگر در راه تلویزیون/ "لوتی" سریال نوروزی شبکه سه شد

وضعیت واکسن‌های ایرانی!
وضعیت واکسن‌های ایرانی!

وضعیت واکسن‌های ایرانی!

روایت محسن رضایی از ۱۵۰ چترباز اقتصادی
روایت محسن رضایی از ۱۵۰ چترباز اقتصادی

روایت محسن رضایی از ۱۵۰ چترباز اقتصادی

مزایده پورشه شخصی دیگو مارادونا
مزایده پورشه شخصی دیگو مارادونا

مزایده پورشه شخصی دیگو مارادونا

گلزنی محمدی در دیدار العربی مقابل السیلیه
گلزنی محمدی در دیدار العربی مقابل السیلیه

گلزنی محمدی در دیدار العربی مقابل السیلیه

حق انتقام از اسرائیل برای ایران محفوظ است
حق انتقام از اسرائیل برای ایران محفوظ است

حق انتقام از اسرائیل برای ایران محفوظ است

تکرار مدیریت دولت‌های گذشته سم مهلک است
تکرار مدیریت دولت‌های گذشته سم مهلک است

تکرار مدیریت دولت‌های گذشته سم مهلک است

انیمیشن موقرمزی/ این داستان: سفر به پاریس
انیمیشن موقرمزی/ این داستان: سفر به پاریس

انیمیشن موقرمزی/ این داستان: سفر به پاریس

حضور حاج قاسم در جمع مدافعان حرم
حضور حاج قاسم در جمع مدافعان حرم

حضور حاج قاسم در جمع مدافعان حرم

چرا انصار الله از لیست گروه‌های تروریستی آمریکا خارج شد؟!
چرا انصار الله از لیست گروه‌های تروریستی آمریکا خارج شد؟!

چرا انصار الله از لیست گروه‌های تروریستی آمریکا خارج شد؟!