آیا کیوی در پیشگیری از سرما خوردگی موثر است؟

سیستم ایمنی بدن یک مکانیسم دفاعی طبیعی برای مبارزه با عفونت‌های داخلی و خارجی است. بهترین راه برای تقویت سیستم ایمنی کودک، مصرف غذا‌های غنی از ویتامین ث است.
جمعه، 10 اسفند 1397
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
آیا کیوی در پیشگیری از سرما خوردگی موثر است؟
آیا کیوی در پیشگیری از سرما خوردگی موثر است؟

آیا کیوی در پیشگیری از سرما خوردگی موثر است؟


کیوی یکی از میوه‌های موثر در پیشگیری و بهبود علائم سرماخوردگی است. مصرف کیوی و سرماخوردگی باهم رابطه دارند؛ کودکان و افرادی که کیوی می‌خورند در حین سرماخوردگی دچار خس‌خس کمتری در سینه می‌شوند.
میوه‌ سبز و شیرین کیوی سرشار از آنتی اکسیدان‌ها و ویتامین‌های ث و ای است. ویتامین ث، نه تنها به درمان سرماخوردگی یا آنفولانزا کمک کرده، بلکه می‌توان از آن برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری‌ها نیز استفاده کرد. ویتامین ث باعث افزایش تولید آنتی بادی‌ها و سلول‌های سفید خون شده که به از بین بردن عفونت کمک می‌کنند. ویتامین E برای تولید ایمونوگلوبولین‌ها مورد نیاز است. ایمونوگلوبولین‌ها از بدن در برابر باکتری‌های بیماری زا محافظت می‌کنند.

روش‌های مصرف کیوی
کیوی را پوست کنده، خرد کنید و درون ماست بریزید.
کیوی را خرد کرده و با انواع توت ترکیب کنید.
از کیوی در سالاد‌های خود استفاده کنید.
کیوی را به تنهایی مصرف کنید.
 
ویتامین ث و سیستم ایمنی کودک

سیستم ایمنی بدن یک مکانیسم دفاعی طبیعی برای مبارزه با عفونت‌های داخلی و خارجی است. بهترین راه برای تقویت سیستم ایمنی کودک، مصرف غذا‌های غنی از ویتامین ث است. تحقیقات نشان داده اند که ویتامین ث علاوه بر کمک به پیشگیری از سرماخوردگی، می‌تواند به کاهش شدت و مدت علائم سرماخوردگی نیز کمک کند.

مصرف کیوی برای درمان سرماخوردگی
محققان نیوزیلندی دریافته اند که مصرف کیوی طلایی، شدت و مدت علائم برخی از عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی را کاهش می‌دهد. در یک مطالعه، تعدادی افراد مسن را به صورت تصادفی به دو گروه تقسیم کردند. به مدت یک ماه، یکی از گروه‌ها دو عدد موز در روز و گروه دیگر ۴ عدد کیوی در روز مصرف کرده اند. سپس، در ماه بعد، جای گروه‌ها را با هم عوض کردند. استفاده از موز به عنوان پلاسبو یا دارونما به این علت بوده است که کالری موز نسبتا شبیه به کیوی بوده، اما ارزش غذایی آن کمتر است.
هدف این مطالعه، تعیین این موضوع بوده است که آیا مصرف منظم کیوی در مقایسه با موز می‌تواند باعث کاهش میزان بروز، استمرار و شدت علائم عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی مانند سرماخوردگی شود یا خیر. نتایج تحقیق، کاهش خاصی در میزان بروز این بیماری‌ها نشان نداد. اما کسانی که در زمان مصرف کیوی، دچار بیماری شده بودند، شدت و مدت زمان احتقان سر و همچنین مدت زمان گلودرد در آن‌ها به طور قابل توجهی کاهش یافته بود. بیمار‌انی که موز مصرف کرده بودند، به مدت ۵ روز دچار گلو درد و احتقان بودند، در حالی که بیمار‌انی که کیوی مصرف کرده بودند، پس از یک یا دو روز احساس بهبودی پیدا کردند. انتخاب افراد سالمند در این تحقیق به این علت بوده است که آن‌ها بیشتر مستعد ابتلا به عفونت‌های تنفسی هستند.
کودکان نیز بیشتر از بزرگسالان در معرض ابتلا به عفونت‌های دستگاه تنفسی قرار می‌گیرند. در یک مطالعه دیگر، ۶۶ کودک پیش دبستانی را نیز به دو گروه (کیوی و موز) تقسیم کردند. در گروه کیوی، نه تنها بهبود قابل ملاحظه‌ای در علائم بیماری مشاهده شد، بلکه کودکان کمتری نیز به بیماری‌های سرماخوردگی و آنفلوانزا دچار شده بودند. به طور کلی، می‌توان این طور گفت که مصرف کیوی در کودکان می‌تواند احتمال ابتلا به سرماخوردگی و یا آنفلوآنزا را تا حدود ۵۰ درصد کاهش دهد. هرچند، طبق گزارش ها، از هر ۱۵۰ کودک، یک نفر به کیوی حساسیت دارد. بنابراین، کیوی برای همه افراد مناسب نیست.


منبع:سایت ستاره
 ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.