0
ویژه نامه ها

کاندیدای مناسب کاشت مو و تاثیر فیزیولوژی، ژنتیک و سن بر کاشت مو

امروزه تقریباً نیمی از مردان بالای 50 سال با مشکل ریزش مو روبرو هستند. به همین دلیل، کاشت مو یکی از متداول‌ترین انواع جراحی زیبایی برای مردان است. ریزش مو تنها مختص به مردان نیست. بسیاری از زنان نیز با مشکل ریزش مو یا نازک شدن مو روبرو هستند.
کاندیدای مناسب کاشت مو و تاثیر فیزیولوژی، ژنتیک و سن بر کاشت مو
کاشت مو دائمی و طبیعی‌ترین روش برای رشد مو در کسانی است که از ریزش مو رنج می‌برند.  در کاشت مو، موی سالم بیمار دوباره در مناطقی که موها ریخته، کاشته می‌شود. کاشت مو اولین بار در دهه 1930 میلادی در ژاپن انجام شود و اولین بار در دهه 1950 میلادی به دنیای غرب معرفی شد. تکنیک‌های رشد مو با پیشرفت درک انسان از ساختار مو و پوست سر و معرفی تکنیک‌های مدرن پیشرفت بسیار زیادی کرده است.

کاشت ریش و سبیل طبیعی و کاشت ابرو صورت هم می تواند با تکنیک های جدید fit و Fut انجام شود.
 

چه کسانی می‌توانند از کاشت مو بهره ببرند؟

امروزه تقریباً نیمی از مردان بالای 50 سال با مشکل ریزش مو روبرو هستند. به همین دلیل، کاشت مو یکی از متداول‌ترین انواع جراحی زیبایی برای مردان است. ریزش مو تنها مختص به مردان نیست. بسیاری از زنان نیز با مشکل ریزش مو یا نازک شدن مو روبرو هستند. ویژگی ژنتیکی یکی از مهمترین دلایل ریزش موست، ولی ریزش مو می‌تواند در اثر بالا رفتن سن، سوانح جراحتی و اختلالات پزشکی مختلف رخ دهد. کاشت مو را می‌توان برای تمام افرادی که به مقدار کافی فولیکول مو برای کاشت داشته باشند انجام داد؛ فارغ از این که دلیل ریزش مو چه باشد. کاشت مو را نه تنها می‌توان بر روی پوست سر انجام داد، بلکه می‌توان از آن برای درمان ریزش مو در سایر نقاط بدن مثل ابرو، ریش و سبیل نیز بهره گرفت.
 

چگونه می‌توان فهمید که کاندید مناسبی برای کاشت مو هستید؟

به نفل متخصصین کاشت مو و ابروی رازی ریزش موی خفیف یا شدید می‌تواند برای افراد درگیری ذهنی ایجاد کند، مخصوصاً برای کسانی که داشتن یک موی پرپشت خیلی مهم است. ریزش مو می‌تواند هر کسی را در هر دوره‌ای از زندگی به دلایل مختلف مبتلا کند، این دلایل می‌تواند وراثتی یا مستقیماً به یک بیماری زمینه‌ای در بدن مرتبط باشد. اولین قدم برای درمان ریزش مو تشخیص علت آن و سپس پیدا کردن یک طرح درمان موثر است که برای آن شخص و علت ریزش موی وی مناسب باشد. خبر خوب این است که تعداد بسیار زیادی گزینه‌های درمانی با جراحی و بدون جراحی برای ریزش مو وجود دارد و پیشرفت‌های جدیدی نیز هر روزه در این زمینه انجام می‌شود. کاشت مو یک روش دائمی برای کسانی است که تمام راه‌های دیگر را امتحان کرده‌اند. در این مقاله همراه ما باشید تا متوجه شوید که آیا کاندید مناسبی برای جراحی کاشت مو هستید یا خیر.
 

چرا باید به جراحی کاشت مو فکر کنم؟

تصمیم گرفتن برای انجام جراحی کاشت مو قطعاً تصمیم ساده‌ای نیست زیرا احتمالات زیادی وجود دارد. این مسئله چیزی است که بسیاری از افراد مبتلا به ریزش مو دائماً با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. عوامل مهم بیشماری وجود دارد که باید در حین فرآیند تصمیم‌گیری مدنظر قرار دهید. با توجه به این که مشکل ریزش هر شخص منحصر بفرد است، پزشکان مجرب معمولاً جلسات مشاوره ابتدایی و نهایی برای بیمار ترتیب می‌دهند تا به تفصیل درباره گزینه‌های پیش روی شخص صحبت شود.

در این جلسات، پزشک تمام احتمالات موفقیت کاشت مو را برایتان توضیح می‌دهد، بهترین و بدترین سناریوی ممکن را درباره وضعیت شما ترسیم می‌کند، انتظارات شما را تا حد ممکن به انتظارات واقعی نزدیک می‌نماید، به تمام سوالات شما پاسخ داده و هرگونه نگرانی شما را برطرف می‌کند.

اگرچه جراحی کاشت مو گام‌های بزرگی را برداشته در جامعه پزشکی در عرض 20 سال گذشته وجاهت زیادی کسب کرده است، ولی همواره جا برای پیشرفت بیشتر وجود دارد. بیماران باید به خاطر داشته باشند که انتخاب شدن آنان برای انجام این نوع جراحی به عوامل مختلفی بستگی دارد.
 

عواملی که تعیین می‌کنند آیا کاندید مناسبی برای کاشت مو هستید

اگر شما نیز از زمره افرادی هستید که از ریزش مو رنج می‌برند و به دنبال پیدا کردن راهکاری برای مشکل خود می‌گردند، شاید زمان آن رسیده باشد که برای گرفتن نوبت مراجعه یک جلسه مشاوره با یک کلینیک ریزش مو تماس بگیرید و گزینه‌های پیش روی خود را بررسی کنید. علیرغم این واقعیت آماری که ریزش مو در مردان از سن زودتری نسبت به زنان شروع می‌شود، این مسئله شدت این مشکل را برای هر دو جنس زیر سوال نمی‌برد.
 
سن
اگرچه هیچ محدودیت سنی قانونی برای انجام کاشت مو وجود ندارد، ولی اکثر پزشکان توصیه می‌کنند تا بیماران جوان‌تر حداقل تا 25 سالگی صبر کنند و سپس بطور جدی این جراحی را مدنظر قرار دهند. دلیل این احتیاط آن است که پزشک بتواند به دقت منحنی الگوی ریزش مو را برای شما آنالیز نموده و سپس بهترین راهکار را انتخاب کند. همچنین این محدودیت سنی زمان بیشتری را در اختیار پزشک می‌گذارد تا هرگونه عارضه زمینه‌ای که ممکن است اثر مخربی بر مو داشته باشد تشخیص داده شود.

تراکم ناحیه اهدا کننده مو
در یک جراحی کاشت مو بطور معمول دو مرحله وجود دارد: برداشت قوی‌ترین فولیکول‌های مو که بیشترین احتمال زنده ماندن را دارند و سپس پیوند و کاشت آن فولیکول‌های مو در ناحیه دریافت کننده‌ای که ریزش موی شدیدی را تجربه کرده است. برای اطمینان یافتن از موفقیت این جراحی، پزشک باید تعیین کند که تراکم رشد مو در ناحیه اهدا کننده مو چقدر است تا آن ناحیه به محض برداشت شروع به کم‌پشت شدن نکند. اگر پزشک نتواند یک ناحیه اهدا کننده را روی بدن شما پیدا کند که به اندازه کافی مو برای انجام کاشت داشته باشد، به احتمال زیاد راهکارهای دیگری را به شما پیشنهاد خواهد کرد.

سلامت بیمار
تمام بیماری‌های زمینه‌ای - چه مستقیماً به ریزش مو بستگی داشته باشد چه نه - باید پیش از آن که بیمار بتواند روند درمان ریزش موی خود را شروع کند، تشخیص و درمان شوند. همین مسئله برای درمان‌های کوچک و بزرک پزشکی نیز صادق است، زیرا بیمار باید سیستم ایمنی قوی و سلامت عمومی مناسبی داشته باشد تا بتواند از بروز هرگونه عوارض جلوگیری کرده یا با آن مبارزه کند.

آمادگی برای اقدامات مراقبتی مناسب پس از جراحی کاشت مو
پیش از آغاز هر نوع  درمان پزشکی ریزش مو یا جراحی کاشت مو، تمام بیماران باید نسبت به فرآیندهای کاشت مو و همچنین اقدامات مراقبتی پس از جراحی کاشت مو کاملاً آگاه باشند. این مهم، وظیفه پزشک متخصص است که توصیه‌های مراقبتی پس از جراحی را به اطلاع بیماران خود برساند و اطمینان حاصل نماید که تمام بیماران کاملاً توصیه‌ها را فهمیده و به انجام اقدامات ضروری برای ریکاوری سریع پس از جراحی کاملاً پایبندند.

درمان‌های شکست خورده قبلی برای ریزش مو
در بعضی موارد، بیماران چندین روش درمانی غیر جراحی یا دارویی را برای ریزش مو امتحان کرده‌اند و از آنها نتایج دلخواه نگرفته‍اند. در این موارد، کاندیدهای مناسب، بعنوان آخرین حربه، به جراحی کاشت مو روی می‌آورند تا به آنها در بهبود ظاهرشان کمک کرده و در عین حال اعتماد به نفس آنها را نیز افزایش دهد.
 

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای کاشت مو محسوب نمی‌شوند؟

وقتی درباره جراحی کاشت مو صحبت می‌کنیم همواره افرادی نیز وجود دارند که بخاطر شرایطشان کاندیدای مناسبی برای انجام جراحی کاشت مو نیستند. برخی این شرایط عبارتند از:

بیماران مبتلا  به هر نوعی از طاسی
طاسی یک اختلال مادرزادی یا سیستم خود ایمنی است که در انواع مختلفی بروز کرده و می‌تواند با شدت‌های مختلف بیماران را درگیر کند. بیمارانی که از این عارضه رنج می‌برند معمولاً سیستم ایمنی ضعیفی دارند که سلول‌های سالم و با کارکرد طبیعی را بعنوان سلول‌های معیوب شناسایی می‌کند، از جمله فولیکول‌های مو، و در نتیجه به آنها حمله کرده و آنها را از بین می‌برد. با این تعریف بیمارانی که دچار هر نوعی از طاسی هستند بطور عمومی کاندید مناسبی برای انجام جراحی کاشت مو نخواهند بود زیرا موها پس از کاشت دوباره خواهند ریخت و عملاً جراحی کاشت مو کاری بی‌فایده خواهد بود.

کاندیدای مناسب کاشت مو و تاثیر فیزیولوژی، ژنتیک و سن بر کاشت مو

بیماران با انتظارات غیر واقعی
پزشکان مجرب هیچگاه به بیماران خود اجازه نمی‌دهند که انتظارات غیرواقعی یا اغراق شده‌ای از نتایج جراحی کاشت مو در سر بپرورانند. این مسئولیت بر دوش بیمار است که یک تحقیق کاملی را درباره نوع جراحی و سایر گزینه‌های درمانی ریزش مو انجام دهد و همچنین این مسئولیت بر دوش جراح است که در جلسه مشاوره اطمینان حاصل کند تمام بیماران در شرایط ذهنی مناسب قرار دارند. پزشکان این حق و وظیفه را دارند که از پذیرش برخی بیماران سر باز بزنند اگر به این جمع‌بندی برسند که انتظارات بیمار از محدوده انتظارات واقعی فراتر رفته است. در عین حال، پزشکان موظفند که دلیل اصلی رد کردن بیمار را برای وی توضیح دهند و توصیه‌هایی را برای روش‌های درمانی جایگزین به بیمار ارائه دهند. روش‌هایی که احتیاجات بیمار را برطرف نماید.

بیماران مبتلا به ترس از سوزن شدید
هر بیماری که ترس برطرف نشدنی از سوزن دارد باید از انجام این درمان صرف نظر نماید. اگرچه بیهوشی عمومی یکی از گزینه‌ها برای بیماران است، ولی اکثر جراحان توصیه می‌کنند که از بی‌حسی موضعی برای چنین جراحی سرپایی و ساده‌ای استفاده شود. به عبارت دیگر بیمار در تمام طول جراحی بهوش است و فقط درد یا ناراحتی حس نمی‌کند.
 

سوالات متداول

چه زمانی از سال مراجعه برای انجام کاشت مو بیشتر است؟
همچون هر فرآیند زیبایی دیگری همچون کاهش وزن و جراحی پلاستیک، در سال دو نوبت بیشترین تعداد مراجعین برای انجام کاشت مو وجود دارد: سال نو و ماه‌های پیش از تابستان. البته آب و هوا تأثیری بر توانایی یا شرایط شما برای انجام کاشت مو ندارد و هرگاه که احساس کردید آماده‌اید می‌توانید این درمان را انجام دهید.

جراحی کاشت مو چه مدت طول می‌کشد؟
این جراحی بسته به مقدار ریزش مو در عرض چند ساعت تمام می‌شود. اگر ناحیه بدون مو ناحیه وسیعی باشد، ممکن است به چند جلسه درمانی برای تکمیل درمان نیاز باشد. عموماً این درمان با داروی بی‌حسی بهمراه آرام بخش انجام می‌شود.

دوره ریکاوری/ بهبودی بعد از درمان چقدر است؟
پس از اتمام جراحی یک پانسمان مخصوص دور سر بیمار بسته می‌شود و وی چند ساعت بعد مرخص خواهد شد. اگرچه درد  یکی از عوارض نادر است ولی داروهای مسکّن برای کنترل درد تجویز خواهد شد. عموماً بیماران می‌توانند بعد از سه روز استراحت در منزل به سر کار بازگردند ولی نباید پانسمان را از روی سر باز کنند. اولین تعویض پانسمان پنج روز پس از جراحی انجام می‌شود.

نرخ موفقیت جراحی کاشت مو چقدر است؟
برای موفقیت آمیز بودن جراحی کاشت مو، باید به سرعت عروق خونی به فولیکول‌های مو خونرسانی کنند، به عبارت دیگر باید فولیکول‌ها باید به محل کاشته شده بچسبند. اگر این مهم با روش صحیح انجام شود، نرخ موفقیت جراحی کاشت مو بسیار بالاست. برای رسیدن به یک ظاهر طبیعی، فولیکول‌های مو باید با فواصل، زاویه و تراکم مناسب در نواحی بدون مو کاشته شود.

خطرات جراحی کاشت مو چیست؟
همچون هر جراحی دیگری، جراحی کاشت مو نیز خطراتی دارد. کاشت مو یک پروسه زمان‌بر است و بسته به شدت ریزش مو ممکن است در عرض یک یا دو سال به چندین جلسه کاشت نیاز باشد. عوارض این جراحی عبارتند از: عفونت و اسکارهای قابل مشاهده، البته این عوارض بسیار نادر هستند. پس از عمل، می‌توان درد را با مصرف مسکّن کنترل کرد، ممکن است اندکی حس ناراحتی وجود داشته باشد و همچنین وجود کبودی و ورم نیز گزارش شده است. در نواحی اهدا کننده مو یا در نواحی کاشته شده ممکن است بی‌حسی وجود داشته باشد که در عرض 2 الی 3 ماه خود به خود برطرف خواهد شد.
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما
نقش زنان در جامعه غربی
نقش زنان در جامعه غربی

نقش زنان در جامعه غربی

نظام‌های امپراتوری و فئودالیسم
نظام‌های امپراتوری و فئودالیسم

نظام‌های امپراتوری و فئودالیسم

ظهور زنان در محافل جامعه
ظهور زنان در محافل جامعه

ظهور زنان در محافل جامعه

نظام سیاسی طبقات اروپا
نظام سیاسی طبقات اروپا

نظام سیاسی طبقات اروپا

علم جامعه‌ی مدرن
علم جامعه‌ی مدرن

علم جامعه‌ی مدرن

شکل‌های متنوع دولت
شکل‌های متنوع دولت

شکل‌های متنوع دولت

انقلاب و اصلاح در جامعه (قسمت اول)
انقلاب و اصلاح در جامعه (قسمت اول)

انقلاب و اصلاح در جامعه (قسمت اول)

انقلاب و اصلاح در جامعه (قسمت دوم)
انقلاب و اصلاح در جامعه (قسمت دوم)

انقلاب و اصلاح در جامعه (قسمت دوم)

پند| تو لاک خودت باش
پند| تو لاک خودت باش

پند| تو لاک خودت باش

دسر هانیسکو
دسر هانیسکو

دسر هانیسکو

خودبیمارانگاری (هیپوکندریا)
خودبیمارانگاری (هیپوکندریا)

خودبیمارانگاری (هیپوکندریا)

آیا ویروس کرونا باعث افسردگی می‌شود؟
آیا ویروس کرونا باعث افسردگی می‌شود؟

آیا ویروس کرونا باعث افسردگی می‌شود؟

به کودکان از چه سنی پول تو جیبی بدهیم؟
به کودکان از چه سنی پول تو جیبی بدهیم؟

به کودکان از چه سنی پول تو جیبی بدهیم؟

دستور پخت شیرینی نخودچی
دستور پخت شیرینی نخودچی

دستور پخت شیرینی نخودچی

دستور پخت شیرینی ناپلئونی خانگی
دستور پخت شیرینی ناپلئونی خانگی

دستور پخت شیرینی ناپلئونی خانگی

نان لواش خانگی بدون نیاز به فر
نان لواش خانگی بدون نیاز به فر

نان لواش خانگی بدون نیاز به فر

چند نکته در مورد اختلاف سنی در ازدواج
چند نکته در مورد اختلاف سنی در ازدواج

چند نکته در مورد اختلاف سنی در ازدواج

شهر سرفاریاب و جاذبه های دیدنی آن
شهر سرفاریاب و جاذبه های دیدنی آن

شهر سرفاریاب و جاذبه های دیدنی آن

هرآنچه باید راجع به افسردگی بدانیم
هرآنچه باید راجع به افسردگی بدانیم

هرآنچه باید راجع به افسردگی بدانیم

با کشور ایسلند و جاذبه های بی نظیرش آشنا شوید
با کشور ایسلند و جاذبه های بی نظیرش آشنا شوید

با کشور ایسلند و جاذبه های بی نظیرش آشنا شوید

آشنایی با تالاب چغاخور
آشنایی با تالاب چغاخور

آشنایی با تالاب چغاخور