7 گیاه معجزه گر تقویت حافظه

در زمانهای گذشته مردم برای بهبود سلامت خود از طبیعت کمک می گرفتند آن ها فواید مختلف گیاهان را کشف کردند تا با استفاده از آن ها بتوانند سالم تر زندگی کنند.برخی گیاهان دارویی می توانند به افزایش تقویت حافظه، جلوگیری از آلزایمر و بهبود عملکرد مغز کمک کنند.
شنبه، 24 اسفند 1398
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
7 گیاه معجزه گر تقویت حافظه

گیاهان طبیعی و بسیار مفید برای حافظه

بسیاری از افراد، از دست دادن حافظه را با بالا رفتن سن مرتبط می دانند. اما خواه آن یک فراموشی گاه به گاه باشد یا از دست دادن حافظه کوتاه مدت، مردم باید بدانند که عوامل خاصی وجود دارند که می توانند باعث شوند فراموشی حتی در سنین جوانی نیز اتفاق بیفتد.

این عوامل عبارتند از:سوء مصرف مواد مخدر یا دخانیات، داروهای خاص، بی خوابی، استرس و افسردگی، کمبودهای تغذیه ای، آسیب به سر، سکته مغزی و زوال عقل.

این گیاهان طبیعی درپیشگیری یا درمان از دست دادن حافظه، بسیار مفید هستند:
 
7 گیاه معجزه گر تقویت حافظه
 
جینکوبیلوبا
دلیلی وجود دارد که مکمل های جینکوبیلوبا، یکی از محبوب ترین داروهای گیاهی در اروپا و آمریکا هستند. جینکوبیلوبا، مزایای درمانی بسیاری دارد که یکی از آنها توانایی اش در افزایش قدرت حافظه است. بطور خاص، مطالعات علمی، توانایی جینکوبیلوبا را برای کمک حافظه و تفکر افراد مبتلا به آلزایمر یا دمانس عروقی کشف کردند.

این گیاه با محافظت از سلول های عصبی آسیب دیده توسط این اختلالات به بهبود یادگیری، فعالیت های روزانه، رفتار اجتماعی و کاهش احساس افسردگی کمک می کند. تست های آزمایشگاهی دیگری نیز نقش جینکوبیلوبا را در بهبود گردش خون در سیستم عصبی مرکزی نشان دادند که باعث عملکرد بهتر و رشد کلی مغز می شود.

مکانیزم اثر برگ های جینکوبیلوبا بعلت حضور دو نوع ماده شیمیایی به نام فلاونوئیدها و ترپنوئیدهاست که حاوی آنتی اکسیدان هایی برای مبارزه با رادیکال های آزاد هستند که در بروز اختلالاتی مانند آلزایمر و زوال عقل نقش دارند. مطالعاتی که اثربخشی جینکوبیلوبا را در تقویت حافظه افراد مسن تایید می کنند، همچنان امیدوارکننده هستند.
 
جینسینگ
تست های آزمایشگاهی نشان دادند که جینسینگ چگونه برای اختلال حافظه مفید است. موش هایی که به آنها عصاره جینسینگ داده شده بود، پیشرفت های قابل توجهی را در آزمایش ماز آبی موریس از خود نشان دادند و مشخص شد که جینسینگ، فعالیت های انتقال دهنده های عصبی که باعث تقویت حافظه می شوند را فعال می کند.
 
7 گیاه معجزه گر تقویت حافظه
 
رزماری
این گیاه، چیزی فراتر از یک ادویه معطر است. رزماری بطور سنتی برای بهبود حافظه مورد استفاده قرار می گرفته است. علم از این سنت حمایت می کند، چون مانند جینکوبیلوبا در تست های آزمایشگاهی ثابت شده که رزماری دارای خواص آنتی اکسیدانی است که رادیکال های آزاد را خنثی می کند.

یک مطالعه نشان می دهد که استفاده از رزماری در آروماتراپی می تواند سطوح کورتیزول و در نتیجه میزان اضطراب را کاهش دهد. مطالعه دیگری نیز استفاده از رزماری را به همراه سایر روغن های ضروری برای کاهش استرس و افزایش تمرکز و قدرت حافظه در دانشجویان پرستاری تایید کرد.
 
مریم گلی
کارشناسان معتقدند مریم گلی حاوی مواد فعالی است که مواد شیمیایی که باعث انتقال پیام های عصبی در داخل مغز می شوند را افزایش می دهد. هنگامی که دانشمندان دانشگاه نیوکاسل و نورثومبریا ۴۴ نفر را آزمایش کردند و به تعدادی از آنها مریم گلی و به بقیه دارونما دادند.

نتایج نشان داد افرادی که به آنها مریم گلی داده شده بود، در آزمون یادآوری کلمات، بهتر عمل کردند. آنها به مزایای بالقوه مریم گلی برای بیماران مبتلا به آلزایمر نیز اشاره کردند. آزمایشات نشان داده اند که مریم گلی، همان مواد شیمیایی را در مغز افزایش می دهد که با ابتلای فرد به آلزایمر کاهش می یابند.
 
چای سبز
چای سبز مانند جینکوبیلوبا و رزماری همیشه بخاطر خواص آنتی اکسیدانی اش معروف بوده است و مطالعات اخیر همچنان این فایده را تایید می کنند. یک تحقیق علمی در سال ۲۰۱۳ ثابت کرد که عصاره چای سبز به محافظت از پروتئین ها و چربی ها در برابر فعالیت های مرتبط با افزایش سن و ناشی از اکسیداسیون محافظت می کند.

حیوانات درمان شده با این عصاره، توانایی های یادگیری فضایی بهتری از خود نشان دادند و مطالعات می گویند که این گیاه می تواند از هیپوکامپ در برابر زوال ناشی از افزایش سن محافظت کند. حتی اگر از دست دادن حافظه با منابع مختلفی مرتبط باشند، خوشبختانه همچنان با درمان مناسب بر طبق علت خاصش، برگشت پذیر است.

و گیاهان بالا نه تنها برای کمک به تقویت حافظه، بطور سنتی توسط گیاه شناسان در قرون مختلف مورد استفاده قرار گرفتند بلکه اثربخشی آنها نیز بطور بالینی در آزمایشات بسیاری به اثبات رسیده است. این امر، اطمینان بیشتری نسبت به ایمنی و اثربخشی آنها می دهد.

7 گیاه معجزه گر تقویت حافظه
 
پروانش ( پیچ تلگرافی )
برخی محققان ادعا می کنند که پروانش در بهبود حافظه مانند جینکوبیلوبا عمل می کند. محتوای وین پوکتین آن بعنوان یک نابودکننده قدرتمند رادیکال های آزاد عمل می کند. این ماده شیمیایی از هرگونه آسیب دیدگی به رگ های خونی جلوگیری می کند و از این طریق سبب پیشگیری از زوال عقل و پیری می شود.

علاوه براین، این ماده مغز را تشویق می کند که مواد مغذی بیشتری را جذب نماید که عملکرد این ارگان را بطور قابل توجهی بهبود می بخشد. با افزایش ذخیره اکسیژن مغز، توانایی های شناختی و حافظه بطور قابل توجهی بهبود می یابند.
 
بلوبری
آیا توت ها واقعا می توانند حافظه را تقویت کنند؟ بنظر می رسد که می توانند. مطالعات علمی مدرن دریافتند که بلوبری حاوی ترکیبات قدرتمندی مانند فلاونوئیدهاست که گمان می رود در افزایش توانایی یادگیری، عملکردهای شناختی، درک کلامی، توانایی عددی، تصمیم گیری، توانایی استدلالی و مهم تر از همه برای حافظه موثر هستند.

علاوه بر این، مطالعات نشان می دهند که مصرف منظم فلاونوئیدها به کند کردن روند کاهش توانایی شناختی کمک می کند و در برابر بیماری هایی مانند زوال عقل، پارکینسون و آلزایمر از مغز محافظت می نماید.

در یک مطالعه که در دانشگاه هاروارد انجام شد، مصرف بلوبری به افزایش قدرت مغز کمک کرد. همچنین مشخص شد که بلوبری به جلوگیری از کاهش عملکرد شناختی و پیشگیری از ازدست دادن حافظه که معمولا با افزایش سن اتفاق می افتد، کمک می کند.

به گفته محققان، فلاونوئیدها دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی هستند که نقش مهمی در بهبود عملکردهای مغز ایفا می کنند. چون استرس و التهاب بعنوان یکی از عوامل اصلی در نظر گرفته می شوند که می توانند موجب کاهش عملکردهای مغزی شوند.


منبع: سایت راستینه


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.