دلایل خشم و عصبانیت زنان چیست؟

خشم و عصبانیت زنان هم مثل هر پدیده‌ی دیگری در مواجه شدن با موقعیت های تنش زا بروز می‌کند. به هرحال عصبانیت در هر فردی اگر کنترل نشود پیامدهای ناگواری برای خود و اطرافیان خواهد داشت.
سه‌شنبه، 9 دی 1399
تخمین زمان مطالعه:
پدیدآورنده: نیر زارع کابدول
موارد بیشتر برای شما
دلایل خشم و عصبانیت زنان چیست؟
البته که همه‌ی ما گاهی عصبانی می‌شویم. عصبانیت ویژگی منفی و بسیار مخربی است که می‌تواند به خودمان و اطرافیان‌مان آسیب بزند و حتی گاهی منجر به عواقبی جبران‌ناپذیر شود. در این مقاله، دکتر لارنس ویلسون بر علت عصبانیت زنان تمرکز کرده‌ است و با ارائه دلایل جسمی و روانی گوناگونی که می‌تواند موجب عصبانیت زنان شود و توصیه‌هایی نیز برای کاهش این عصبانیت، سعی می‌کند به شما برای مقابله با این مشکل کمک کند.لازم است ذکر کنیم که اطلاعات ارائه شده در این مقاله، فقط برای اهداف آموزشی تهیه شده و برای تشخیص، درمان، تجویز یا بهبود هیچ بیماری یا وضعیت سلامتی، قابل استفاده نیست.


مقدمه

دلایل خشم و عصبانیت زنان چیست؟

آیا عصبانیت در زنان شایع است؟
بعضی‌ها با فرضیه‌ی اولیه‌ی این مقاله مخالف هستند. من ایمیل‌هایی دریافت کردم که بیشتر آنها از سوی زنانی بود که عقیده داشتند این مقاله اشتباه است. آنها می‌گویند زنان عصبانی نیستند و در واقع، مردان بسیار عصبانی‌تر از زنان هستند. من تردیدی ندارم که عصبانیت در مردان نیز شیوع زیادی دارد، ولی در این مقاله قصد داریم که به عصبانیت زنان و دلایل آن بپردازیم.1


دلایل زود عصبانی شدن زنان

خشم و عصبانیت زنان بسته به شرایط شغلی، زندگی و خانوادگی می‌تواند علت‌های گوناگونی دربرداشته باشد، اما این پدیده در دنیای امروزی وجود دارد و متأسفانه سیر صعودی هم پیدا نموده است. از اینرو دلایل آن را به ترتیب عنوان می‌نماییم:


دلایل تربیتی خشم و عصبانیت زنان

لوس کردن: برخی والدین به ویژه پدرها به علت اینکه روش صحیح تربیت فرزند خود را نمی‌دانند.

ایجاد یک الگوی نامناسب: سبک زندگی خانوادگی هم سبب می‌شود آنان الکوی مردانه درستی نتواند برخود برگزینند.

خشونت : زنان و دختران جوان به خاطر فطرت ذانی که دارند به محبت نیازمند، اما برخی خانواده‌ها این موهبت را از فرزندان بخصوص دختران جوان دریغ می‌نمایند .

دوست نداشتن فرزند: دوست نداشته شدن فرزند از طرف هر یک از والدین اثرات نامطلوبی خواهد داشت، چرا که کودک از همان سنین کم این موضوع را به خوبی درک می‌کند.

دوری گزیدن: دوری گزیدن اکثر مواقع از طرف پدر خانواده شکل می‌گیرد.


دلایل اجتماعی خشم و عصبانیت زنان

ارج نهادن به زن: در کل بسیاری از زنان و دختران جوان جامعه رفتار صحیحی از جانب مردان جامعه دریافت نمی‌کنند.

دورر شدن از ارزش‌های اخلاقی و مذهبی: امروزه بنا بر شرایط جامعه کمی از ارزش های دینی و اخلاقی زنان کاسته شده است.

دلایل خشم و عصبانیت زنان چیست؟


مشکلات با مردان در بروز خشم و عصبانیت زنان

برنامه‌ریزی زیستی: سیستم ذاتی مردان سبب شده آنها تهاجمی باشند و برخی زنان درک درستی از این موضوع ندارند.

توجه منفی: زنان، به ویژه زنان جذاب، مقدار زیادی توجه «بد» را به خود جلب می‌کنند.این باعث بروز مسائلی می‌شود.

آگاه‌تر بودن از برخی جهات: بیشتر زنان از برخی جنبه ها از بسیاری از مردان آگاه‌تر هستند، و رفتارهایی مثل دروغ و … را نمی‌توانند تحمل کنند.

برنامه ریزی بیولوژکی مردان : مردان بنا به نظام بیولوژیکی خود، خیره شدن و اندیشه روابط جنسی از مواردی غریزی آنهاست.

تفکیک قائل نشدن میان عشق و روابط جنسی از سوی برخی مردان.

نداشتن آگاهی زنان و مردان از همدیگر : این موضوع سبب بروز خشم و عصبانیت شدید در زنان می‌شود.2


دلایل فیزیکی خشم و عصبانیت زنان

خستگی و مغز مه‌آلود (Brain fog): امروزه بسیاری از زنان، به ویژه زنان جوان، نمی‌توانند به‌درستی فکر کنند، همیشه خسته‌اند و تا حدودی به مغز مه‌آلود مبتلا هستند یا فاقد شفافیت ذهنی (mental clarity) هستند. این مسئله به دلیل تغذیه‌ی نامناسب، استفاده از واکسن‌ها و داروها و سایر صدمات رایج وارد شده به سلامت آنهاست. این مسئله می‌تواند منجر به عصبانیت شود، زیرا آنها نمی‌توانند به‌درستی فکر کنند و اطلاعات را پردازش کنند.

مس بالاتر و روی پایین‌تر: در بدن زنان در مقایسه با مردان، میزان مس بالاتر بوده و میزان روی پایین‌تر است. مس، موجب افزایش تمام احساسات، از جمله عصبانیت می‌شود. علاوه بر آن، امروزه بسیاری از دختران و زنان، به شدت توسط فلز مس مسموم شده‌اند. یعنی، در بدن آنها مس بسیار زیادی وجود دارد. این فرایند، در دوران جنینی و با دریافت مس بسیار زیاد از مادران مسموم شده با مس شروع می‌شود.

مشکلات مربوط به عادت ماهانه: دوره‌ی عادت ماهانه در زنان جوان، موجبِ تغییراتی تقریبا همیشگی در خلق و خو و سطح انرژی آنها می‌شود و می‌تواند بر نگرش آنها تأثیر بگذارد. این مسئله می‌تواند به‌طور مستقیم، موجب عصبانیت شود که معمولا در مرحله‌ی پیش از عادت ماهانه رخ می‌دهد. این شرایط می‌تواند به عصبانیت در تمام دوره‌ی عادت ماهانه نیز منجر شود، به ویژه اگر این دوره‌، دردناک یا ناتوان‌کننده باشد.

مراکز انرژی معکوس: این یک ویژگی درونی و پدیده‌ای بیولوژیکی است. بیشتر زنان در هنگام تولد 7 مرکز انرژی فیزیکی معکوس دارند که به شکل نادرستی چرخیده است. مراکز انرژی معکوس در بیشتر موارد، موجب عصبانیت، منفی بودن و تا حدودی افسردگی در زنان می‌شود. ولی این حالت را می‌توان تغییر داد، البته ایجاد این تغییر همیشه آسان نیست. رشد مناسب برای ایجاد این تغییر ضروری است، زیرا تغییر این مراکز انرژی در زمانی که فرد جوان است، آسان‌تر است. اگر زنان این عدم تعادل را اصلاح کنند، کمتر دچار عصبانیت می‌شوند.

جسم حساس‌تر: زنان نسبت به مردان، حساس‌تر هستند و این ویژگی خوبی محسوب می‌شود. زنان نمی‌توانند با خوردن غذاهایی آماده و تنقلات، بیدار ماندن تا اواخر شب و سایر عادت‌های زندگی نامناسب، مانند بیشتر مردان کنار بیایند. آنها موجودات حساس‌تری هستند که البته یک اشکال محسوب نمی‌شود، مگر اینکه بخواهند در داشتن سبک زندگی و غذا خوردن احمقانه، با مردان رقابت کنند.

یک دروغ خطرناک این است که اساسا، بدن زنان و مردان، یکسان است. امروزه زنان بیشتری نسبت به مردان، خسته و بیمار هستند که دلیل آن، رژیم‌های غذایی با کیفیت پایین و شیوه‌ی زندگی ناسالم، مانند بیدار ماندن تا دیروقت یا طولانی بودنِ ساعات کاری است. این مسئله می‌تواند منجر به عصبانیت و سایر مشکلات در زنان شود.1


چگونه از عصبانیت رهایی یابیم

بخشش راز بزرگی برای رهایی از عصبانیت و سایر احساسات منفی است. زنان باید همه‌ی موارد گفته شده را ببخشند و بخشش، یک فرایند طولانی مدت است و در بیشتر موارد، فقط با گذشتن از کنار مسائل انجام نمی‌شود و نیازمند تلاش است. در ایجا نکاتی را در مورد بخشش بیان می‌کنیم:

بخشش، فرایندی طولانی است. فرد نمی‌تواند بگوید «من این یا آن را می‌بخشم» و بعد انتظار داشته باشد که تمام اثرات یک حادثه یا آسیب، از بین برود. فرد باید خواهش یا درخواست برای بخشش را بارها و بارها تکرار کند.

ممکن است که به یک برنامه‌ی متعادل‌کننده‌ی غذایی‌ نیاز داشته باشیم که در تمام موارد، به بخشش کمک می‌کند. این برنامه به ذهن کمک می‌کند تا بهتر کار کند، انرژی تطبیقی لازم برای پردازش آسیب‌ها را افزایش می‌دهد و به متعادل کردن و آرام کردنِ جسم و ذهن کمک می‌کند تا بهتر عمل کنند.3


پی نوشت:
1.www.chetor.com
2.www.puzzlezendegi.com
3.www.vista.ir


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.