تاثیر پماد آنتی هموروئید بر درمان بواسیر داخلی و خارجی چیست؟

هیچ روش درمانی برای درمان بیمارهای مقعدی بصورت ابدی نیست. و در کنار استفاده از داروهای خوراکی یا موضعی بیمار لازمه که از خود مراقبت کند و با اصلاح رژیم غذایی یا تغییر سبک زندگی از عود مجدد این بیماری جلوگیری کند.
سه‌شنبه، 11 ارديبهشت 1403
تخمین زمان مطالعه:
پدیدآورنده: مرتضی شعله کار
موارد بیشتر برای شما
تاثیر پماد آنتی هموروئید بر درمان بواسیر داخلی و خارجی چیست؟
وقتی در اثر یبوست یا فشارهای درون شکمی به رگ های دریچه مقعدی بیش از حد فشار وارد می شود. نتیجه آن چیزی جز هموروئید داخلی نیست. که این بیماری با علائمی چون: سوزش، خارش، خونریزی و درد نبض دار همراه است.  از هر ده نفر جمعیت بزرگسال بطور میانگین حدود 6 نفر  در طول زندگی خود یکی از علائم بواسیر را تجربه می کنند.

 منظور از بزرگسال در اینجا افراد یا بیمارانی هستند که به سن تکلیف رسیده اند. و حداقل 17 یا 20 سال از عمر آنها گذشته باشد. هر ناراحتی های نشیمنگاهی مانند شقاق و هموروئید در میان  نوزادان و کودکان و نوجوانان سنین 7تا12سال هم بسیار شایع است.

 در این مقاله ما می خواهیم بررسی کنیم که آیا هموروئید و نشانه های آن را می شود با روش های خانگی و مراقبت های در منزل و یا با استفاده از داروهای خوراکی مانند قرص آنتی هموروئید یا مرهم های موضعی مانند انواع پمادهای آنتی هموروئید را درمان کرد و بهبود داد؟

چیزی که تو این 5سال اخیر خیلی مد شده و تمام بیماران برای درمان و نحوه بهبودی خود به انجام آن تشویق می شوند عمل جراحی بواسیر با لیزر است. که یک روش نوین  در طب کلاسیک بوده اما به عنوان آخرین راه حل درمان و در مراحل ابتدایی درمان هیچ پزشک یا جراحی بیمار خود را توصیه به انجام جراحی با لیزر نمی کند.


بواسیر چیست؟

بواسیر با نام علمی هموروئید و در بعضی از گویش های محلی به باباسیل معروف است. در این بیماری خونرسانی به ناحیه مقعد با کندی صورت می گیرد رگ های دریچه مقعد دچار التهاب و تورم شده. در اغلب بیماران  عضلات و رگهای کانال رکتوم دچار پاره گی شده و با علائمی چون سوزش بعد از دفع و درد نبض دار شدید همراه است.

در اکثر کتب طب سنتی یبوست و یا اسهال مزمن و طول کشیده را عامل اصلی هموروئید می دانند.

امّا ما علت اصلی ایجاد این بیماری رنج آور را در بیماران خود را به شرح زیر لیست کرده ایم:

نشستن های طولانی
ایستادن های طولانی

کم تحرکی و یبوست 
مصرف غذاهای سودا زا 

مصرف غذاهای پرچرب و شیرین 
خوردن دائمی غذاهای فرآوری شده مانند انواع سوسیس و کالباس 

مصرف غذاهای شور و کنسرو شده که بیشتر در افراد مجرد صورت می گیرد
بارداری و زایمان 
اضافه وزن و چاقی 

تن دادن به رژیم های لاغری طاقت فرسا که بدون نظارت کارشناس تغذیه صورت می گیرد که اغلب این رژیم های لاغری باعث کم آبی بدن و یبوست بیمار می شود که در نتیجه هموروئید یا شقاق مقعدی را به دنبال خواهد داشت.
 

انواع بیماری بواسیر 

بیماری هموروئید کلا به 4دسته و هر دسته به دو نوع طبقه بندی می شوند.

دو نوع اول هموروئید به هموروئید گرید 1و2 و نوع سوم و چهارم آن به هموروئید گرید 3و 4 معروف است. بواسیر درجه یک و دو به هموروئید داخلی و بواسیر درجه سوم و چهارم به هموروئید خارجی مشهور است.

در هر چهار گرید هموروئید معمولا به درمانهای خانگی و اصلاح سبک زندگی و تغییر عادات غذایی قابل مهار و کنترل و در نهایت قابل درمان و پیشگیری است.

ما می خواهیم بررسی کنیم که آیا انواع هموروئید در بیماران با پماد های موضعی گیاهی یا شیمیایی قبل درمان و کنترل است یا خیر؟
 

درمان بواسیر با پماد آنتی هموروئید

معمولا در 80% بیماران برای درمان و مهار بیماری یکی از انواع پماد آنتی هموروئید گیاهی یا شیمیایی توسط پزشک یا کارشناس ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تجویز می شود  امروزه برای درمان هموروئید داخلی و خارجی پمادهای شیمیایی و گیاهی زیادی در بازار دارویی کشور و دنیا وجود دارد.

در بین پمادهای آنتی هموروئید پماد رینای سبز به عنوان موثرترین پماد برای درمان گوشت اضافه مقعدی شناخته شده است.

برای درمان بواسیر با پماد آنتی هموروئید بستگی به وضعیت بیماری که دارید بعد از هر اجابت مزاج  انگشت خود را به مقداری از پماد آغشته کرده و آن را به آرامی داخل ناحیه ابتدایی مقعد و ابتدای دریچه مقعد خود بمالید بعد از آن به مدت نیم ساعت دراز کشیده و اجازه بدید که پماد کاملا جذب پوست ناحیه مقعد شود.

در نوبت بعدی استفاده محل نشیمن گاه خود را با آب ولرم و صابون غیر قلیایی تمیز شستشو داده و مجددا پماد را استفاده کنید.

البته بیشتر مرهم های بواسیر به صورت تیوپی بوده و دارای اپلیکاتور هستند. که این موضوع درمان و نحوه استفاده از پماد آنتی هموروئید را در بیماران بسیار ساده کرده است.
 

نحوه استفاده از پماد آنتی هموروئید

اگر پماد شما به صورت تیوپی بوده و دارای اپلیکاتور است. آنرا به دهانه پماد بسته و به آرامی داخل مقعد خود فرو کنید با فشار دادن تیوپ مقداری از پماد داخل کانال مقعدی خود خالی کنید.

این پماد خود به خود جذب پوست و عضلات دریچه مقعدی شده. و در چندین نوبت استفاده باعث تسکین و مهار و کنترل درد، سوزش و خارش ناشی از بواسیر می شود.

اگر مقعد شما در اثر بیماری زخم شده است بهتر آن است که از اپلیکاتور استفاده نکنید و با انگشت اشاره مقداری از پماد را برداشته و آن را به داخل و ابتدای کانال مقعدی بمالید.

معمولا بهترین روش برای درمان بواسیر  در بیماران  معمولا استفاده از پماد موضعی، داروی خوراکی، اصلاح سبک زندگی و تغییر عادات غذایی است. پرهیز از کم تحرکی و ورزش و پیاده روی روزانه و خوردن میوه و سبزیجات حاوی فیبر کمک زیادی به درمان هموروئید در بیماران می کند.زیرا که فیبرها و میوه و سبزیجات دشمن بواسیر هستند.


لیست بهترین پمادهای آنتی هموروئید 

پماد آنتی هموروئید رینای سبز
پماد آنوسل

پماد نیترو گلیسیرین
پماد هموزوت فارمالید

پماد دکتر باتلرس
پماد کوهان شتر 
پماد هیدرو کورتیزون

امروزه پمادهای گیاهی و شیمیایی زیادی در بازار دارویی دنیا برای درمان بواسیر داخلی و خارجی وجود دارد. معمولا بهترین پماد برای خارش مقعدی آندسته از پمادهای هستند که مکانیسم اثر آنها درمان قطعی سوزش،خارش، خونریزی و درد ناشی از هموروئید یا بواسیر باشد. 

همانطور که اشاره شد در ترکیبات اکثر این مرهم های موضعی از هیدروکورتیزون و زینک اکساید جهت کاهش و درمان التهاب و اگزمای حاد ناحیه مقعدی استفاده شده است.

اگر شما و یا یکی از بستگانتان درد و سوزش زیادی از بیماری خود را تجربه می کند. بهتره ابتدا برای معاینه فیزیکی نزد پزشک عمومی یا جراح بیماریهای آنورکتال رفته و ممکنه به تشخیص پزشک معالج علاوه بر پمادهای موضعی از داروهای مسکن یا قرص آنتی هموروئید هم برای بیماران تجویز شود.

لازمه مصرف این داروها و نحوه دوز مصرفی آنها توسط پزشک معالج شما تعیین شود. ما توصیه می کنیم هیچگاه بدون مشورت پزشک اقدام به مصرف خودسرانه داروهای موضعی یا خوراکی نکنید.
 

کلام آخر 

در مقایسه با آقایان بیماری هموروئید در میان خانم ها شیوع بیشتری دارد.این بیماری در میان بزرگسالان رواج بیشتری دارد معمولا از هر ده نفر بزرگسال بطور میانگین حدود 6نفر در طول زندگی خود یکی از علائم بواسیر را تجربه می کنند.

هیچ روش درمانی برای درمان بیمارهای مقعدی بصورت ابدی نیست. و در کنار استفاده از داروهای خوراکی یا موضعی بیمار لازمه که از خود مراقبت کند و با اصلاح رژیم غذایی یا تغییر سبک زندگی از عود مجدد این بیماری جلوگیری کند.


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.