فنجان بهتر از شيشه‌شير

بيشتر مادران باور دارند که شير مادر براي کودکان بهترين تغذيه است. سازمان جهاني بهداشت با توصيه بر تغذيه انحصاري با شير مادر به مدت شش ماه و تداوم شيردهي همراه با غذاهاي کمکي تا پايان دو سالگي، اين باور را حمايت مي‌کند.
يکشنبه، 1 اسفند 1389
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
فنجان بهتر از شيشه‌شير

فنجان بهتر از شيشه‌شير
فنجان بهتر از شيشه‌شير


 

 
براي کودک، فنجان از شيشه‌شير بهتر است
بيشتر مادران باور دارند که شير مادر براي کودکان بهترين تغذيه است. سازمان جهاني بهداشت با توصيه بر تغذيه انحصاري با شير مادر به مدت شش ماه و تداوم شيردهي همراه با غذاهاي کمکي تا پايان دو سالگي، اين باور را حمايت مي‌کند.
با وجود اين عقيده و شروع شيردهي براي بيشتر نوزادان، متاسفانه فقط 45 درصد کودکان زير شش ماه در کشور ما به طور انحصاري با شير مادر تغذيه مي‌شوند. مطالعات نشان مي‌دهد که يکي از علل موفق نبودن مادران در شيردهي، اشتغال آنان به کار است. اين مطلب روش‌هاي گوناگوني را به مادران پيشنهاد مي‌کند تا بتوانند کارشان را با شيردهي توام کنند و کودکان خود را از اين موهبت الهي محروم نسازند. ترويج تغذيه با شير مادر براي کارفرمايان و محيط‌هاي کار، ضرورت دارد زيرا زنان بخش مهمي از نيروي کار جامعه را تشکيل مي‌دهند و بسياري از آنان، اشتغال به کار و فعاليت‌هاي اجتماعي را با وظيفه مادري خود ادغام مي‌کنند. زنان به طور معمول پس از حداکثر چهار ماه مرخصي زايمان، به سر کار خود باز مي‌گردند و همين بازگشت به کار، دليل عمده‌اي براي از شير گرفتن زودرس و روش‌هاي نامطلوب تغذيه شيرخواران است. يکي از اين روش‌هاي نامطلوب استفاده از شيشه شير يا بطري است. بارها و بارها معايب استفاده از شيشه شير گفته شده است بهتر است اين بار علاوه بر يادآوري مضرات شيشه شير، يک روش تغذيه‌اي جايگزين را معرفي شود. اين روش، استفاده از فنجان به جاي شيشه‌ شير است که شستن و استريل کردن آن بسيار آسان‌تر از بطري و سرشيشه است و خطر بيمار شدن کودک شما را به حداقل مي‌رساند. از همه مهم‌تر اينکه شيرخوار اغلب در حين تغذيه با شيشه شير تنها گذاشته مي‌شود و از تماس با مادر محروم مي‌گردد ولي براي تغذيه با فنجان بايد کودک بيدار باشد و در آغوش مادر قرار گرفته و تغذيه شود. ابتدا روش تغذيه با فنجان را به شما آموزش مي‌دهيم به اين ترتيب که بايد ابتدا شير خوار را به‌طور مستقيم روي دامن خود نشانده و يا نيمه نشسته نگه داريد. بعد يک فنجان کوچک شير را جلوي لباس‌هاي شيرخوار نگه داريد. سپس فنجان را يک بر کنيد تا اينکه شير به لب‌هاي شيرخوار برسد. بعد از آن فنجان را به آرامي روي لب‌هاي پايين شيرخوار قرار دهيد طوري که لبه فنجان قسمت خارجي لب‌ بالاي او را لمس کند تا شيرخوار هوشيار شده، دهان و چشم‌هاي خود را باز کند. در اين حالت، نوزاد نارس شير را با زبان به داخل دهانش مي‌کشد و نوزاد رسيده يا بزرگ‌تر شير را مي‌مکد و مقداري از آن را مي‌ريزد. مراقب باشيد که شير را داخل دهان شيرخوار نريزيد. فقط فنجان را روي لبش نگه داريد و بگذاريد خود او آن را بگيرد. يکي از اقدامات دهگانه بيمارستان‌هاي دوستدار کودک براي موفقيت مادران در شيردهي، منع استفاده از بطري است. پس هرگاه نياز باشد شيرخوار را با شير دوشيده شده مادر به وسيله فنجان تغذيه مي‌کنند و حتي اگر تغذيه مستقيم از پستان مقدور نباشد، بهترين روش جايگزين، استفاده از شير دوشيده شده مادر و خوراندن آن به شيرخوار با فنجان است. به اين ترتيب، شيرخوار از مزاياي شير مادر بهره‌مند مي‌شود و ساير شيرها فقط وقتي توصيه مي‌شوند که شير مادر در دسترس نباشد.
منبع:www.salamat.com ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
مقالات مرتبط