12 ويژگي يک مدرسه موفق

نقش محيط‌هاي بنيادي، يعني خانواده و زمينه‌هاي تعليم و تربيتي آن مستغني از تاکيد و گفتگو است اما چون معلم به عنوان سازنده و فرم‌دهنده شخصيت دانش‌آموز نقش کليدي دارد بايد در درجه اول و پس از وي بقيه کارکنان مدرسه به درجات بالايي از بلوغ فکري رسيده باشند.
شنبه، 21 اسفند 1389
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
12 ويژگي يک مدرسه موفق

12 ويژگي يک مدرسه موفق
12 ويژگي يک مدرسه موفق


 

نويسنده:دکتر حسن ضياءالديني
 
نقش محيط‌هاي بنيادي، يعني خانواده و زمينه‌هاي تعليم و تربيتي آن مستغني از تاکيد و گفتگو است اما چون معلم به عنوان سازنده و فرم‌دهنده شخصيت دانش‌آموز نقش کليدي دارد بايد در درجه اول و پس از وي بقيه کارکنان مدرسه به درجات بالايي از بلوغ فکري رسيده باشند.
ويژگي‌هاي مدارس موفق عبارت‌اند از:
1) در يک مدرسه موفق تاکيد مناسب و مشخصي بر موفقيت درسي دانش‌آموز وجود دارد و تا امکانات آموزشي لازم و افراد آگاه، علاقه‌مند و صميمي به کار تعليم عهده‌دار امر تدريس در آن مدرسه نباشند امکان برخورداري و توفيق دانش‌آموزان ناچيز است.
2) در يک مدرسه موفق از دانش‌آموزان انتظار مي‌رود که در زمينه کار و رفتار خود مسوول باشد و مدير يا ناظم مدرسه خطاي دانش‌آموزي را به حساب ديگر دانش‌آموزان منظور نکند.
3) در يک مدرسه موفق معلمان در محيط آموزشي بايد خود الگوهاي خوبي از اخلاق، رفتار، صداقت و ديگر صفات مطلوب آموزشي باشند.
4) در يک مدرسه موفق بايد روابط و اوقات معلم با دانش‌آموز چنان تنظيم شود که امکان پاسخگويي به مشکلات شخصي دانش‌آموز را داشته باشد.
5) آموزگاران موفق يک مدرسه آنهايي هستند که با داشتن رفتار مثبت يعني رابطه‌اي صميمي و مطلوب با دانش‌آموز مورد علاقه وي قرار گيرند چون معلماني که روش‌هاي توأم با ترس و تهديد، استهزا، انکار، يأس و نوميدي را به کار مي‌برند به احتمال زياد در مورد شاگردان‌شان ناموفق‌تر از گروهي هستند که از اين روش‌ها پرهيز مي‌کنند.
6) در يک مدرسه موفق اين واقعيت بايد پذيرفته شده باشد که دانش‌آموزان متفاوت، توانايي‌هاي يادگيري متفاوتي دارند بنابراين کودک به دليل آنچه به خوبي انجام داده تشويق مي‌شود ولي به علت اينکه کسي کاري را بهتر از او انجام داده تنبيه نمي‌شود و يا مورد مقايسه تحقيرآميز قرار نمي‌گيرد.
7) يک مدرسه موفق با يک جريان دايمي و زنده با خانواده دانش‌آموز در ارتباط است.
8) در يک مدرسه موفق به اين امر توجه مي‌شود که هميشه از بين دانش‌آموزان، افرادي که مشکلات قابل تحمل رواني دارند وجود داشته و معلمان با آنها هماهنگي دارند.
9) در يک مدرسه موفق رابطه يک جانبه و از بالا به پايين که متاسفانه محور فکري است مردود و به جاي آن کوشش براي ايجاد اعتماد به نفس و تقويت روحيه مستقل و سرزنده و صميميت با دانش‌آموز منظور شده است تا در پناه آن نيروي بالقوه وي را در جهت ابتکار، تفکر و خلاقيت به حداکثر پتانسيل خود افزايش دهد.
10) معلمان يک مدرسه موفق بايد در جريان زنده و مستمر تعليم و تعلم بوده و در تمام مدت کار آموزشي خود از فراگيرندگان باشند. علاقه به تدريس، روحيه همکاري با ديگران در مدرسه، صبر و خودداري، آشنايي با اصول روان‌شناسي، شناخت قوانين رشد، يادگيري و خصوصيات سني گروه‌هاي متعدد از ويژگي‌هايي است که يک معلم موفق دارا است و با اين زمينه‌ها مي‌تواند در تکوين شخصيت دانش‌آموز نقش موثري داشته باشد.
11) يک مدرسه موفق همه ساله آموزش‌هاي منظم و مکرري را براي معلمان خود در دست اجرا مي‌گذارد تا از طريق تشکيل کلاس‌هاي ويژه، تهيه مجلات مربوط به آنها و يا ايجاد آموزش‌هاي ضمن خدمت مشخص و هدفدار هرچه بيشتر بتوانند انگيزش، آگاهي و علاقه‌مندي آنان را در جهت پيشبرد برنامه و شکوفا کردن استعداد دانش آموزان فراهم کرده و ارتقا دهند.
12) در مدرسه موفق، معلم بايد در تربيت دانش‌آموز واقع‌بين بوده و انتظار ساخت دوباره شخصيت او را نداشته باشد زيرا الگوي بنيادي شخصيت کودک پيش از ورود به مدرسه شکل گرفته و مدرسه نمي‌تواند و نبايد سعي کند شخصيت جديدي در کودک به وجود آورد.
منبع:www.salamat.com 

 ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.