چرا بعضي ها از خيانت پشيمان نمي شوند ؟

افراد زيادي را مي بينيم که مي گويند همسران آنها بعد از کشف خيانت شان هيچ احساس پشيماني از خود نشان نداده اند. خيلي ها مي گفتند اگر طرف شان حتي کمي احساس پشيماني يا نگراني از خود نشان مي داد، شايد به نگه داشتن ازدواج شان راغب تر بودند و همه عصبانيت آنها به خاطر عدم پشيماني و ندامت همسران شان
دوشنبه، 28 شهريور 1390
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
چرا بعضي ها از خيانت پشيمان نمي شوند ؟

چرا بعضي ها از خيانت پشيمان نمي شوند ؟
چرا بعضي ها از خيانت پشيمان نمي شوند ؟


 

 
افراد زيادي را مي بينيم که مي گويند همسران آنها بعد از کشف خيانت شان هيچ احساس پشيماني از خود نشان نداده اند. خيلي ها مي گفتند اگر طرف شان حتي کمي احساس پشيماني يا نگراني از خود نشان مي داد، شايد به نگه داشتن ازدواج شان راغب تر بودند و همه عصبانيت آنها به خاطر عدم پشيماني و ندامت همسران شان است. حتي خيلي ها مي گفتند که همسر خائن شان نه تنها پشيمان نبوده، بلکه اين خيانت را تقصير آنها هم مي دانسته است. در اين مقاله مي خواهيم اين موضوع را بررسي کنيم که چرا خيلي ها خيلي دير از خيانت خود پشيمان مي شوند.
عدم پشيماني از خيانت معمولاً روشي براي حفاظت از خود و ادامه انکار به خيانت است. اجازه بدهيد کمي در اين مورد فکر کنيم.وقتي کسي راه خيانت را پيش مي گيرد، علايم هشدار و توقف زيادي سر راه خود مي بيند. بارها و بارها نداي دروني شان از آنها سوال مي کند که چه مي کنند و هشدار مي دهد. همه آنها در اعماق قلب خود مي دانند کاري که مي کنند اشتباه محض و خود خواهانه است، اما براي گذر از آن علايم هشدار و ادامه راه شان بايد دنبال چيزي براي توجيه کار خود باشند.
راه هاي زيادي براي توجيه خيانت وجود دارد. آنها به خود مي گويند که آنچه مي خواهند را در حضور همسرشان پيدا نمي کنند. فکر مي کنند همسرشان آنها را درک نمي کند. بارها به خود قول مي دهند که فقط يک بار مرتکب اين اشتباه مي شوند. خودشان را گول مي زنند که اين کار هيچ ضرري به دنبال ندارد چون مي توانند اوضاع را کنترل کنند و هيچ کس نخواهد فهميد که چه مي کنند.
همين طور و همين طور به خودشان دروغ مي گويند. نمي خواهند يا نمي توانند واقعيت موضوع را همان طور که هست ببينند و در تلاشند که عزت نفسشان را حفظ کنند. خيلي ها خيانت را مثل يک سرگرمي مي بينند و هيچ وقت در مورد اين موضوع، با خودشان صادق نيستند.
هيچ وقت با خودشان نمي گويند که من به همسرم خيانت مي کنم چون آدم ضعيف و خودخواهي هستم و براي خودم احترامي قايل نيستم. همان طور که مي توانيد تصور کنيد هيچ کس چنين حرف هايي با خود نمي زند، افراد کمي هستند که اين واقعيت را مي پذيرند.
به همين خاطر در ذهن خودشان بايد اين موضوع را طوري جلوه دهند که خيانت اصلاً مساله مهمي نيست و حتي وقتي همسرشان پي به خيانت آنها مي برد، از موضع خود پايين نمي آيند. با اين که مي دانند آنچه به خودشان قبولانده اند دروغ محض است، اما باز هم نمي پذيرند که کارشان اشتباه بوده. تعداد کمي از افراد هستند که 180 درجه از باور سابق خود بر مي گردند و اشتباه شان را مي پذيرند.
خيلي وقت ها هم افراد به اين خاطر بعد از خيانت احساس پشيماني نشان نمي دهند چون مي خواهند فراموشش کنند.خيلي ها ايميل مي زنند و در مورد اين که مي دانند چقدر همسرشان از خيانت آنها ناراحت است و قلبش شکسته، حرف مي زنند. مي گويند که هيچ وقت چنين واکنشي را از طرف همسرشان انتظار نداشته اند و فکر نمي کردند که روزي دست شان رو شود. بايد قبول کنيم که براي فرد خائن هم اوضاع چندان ساده نيست.
آنها مي خواهند با سرعت هر چه تمام تر اوضاع درست شده و دوباره به حالت اول بر گردد. به همين خاطر اصلاً دوست ندارند در مورد آن حرف بزنند. نمي خواهند جزييات مطلب را با شما در ميان بگذارند چون مي دانند اگر اين کار را بکنند، فقط عصباني تر و از آنها دورتر مي شويد. سعي مي کنند از اين کار اجتناب کنند. به همين خاطر اشتباه مي کنند و دهان شان را مي بندند و هيچ حرفي نمي زنند.
از آنها بخواهيد که براي کارشان ابراز تأسف و پشيماني کنند. خيلي وقت ها قبل از اين که همسرتان خودش ابراز پشيماني کند، شما بايد از او بخواهيد. بايد براي او روشن کنيد که بدون ابراز پشيماني اش حاضر نيستيد به زندگي با او ادامه دهيد.
بايد از او بخواهيد که رو به روي تان بنشيند و در مورد موضوع با شما حرف بزند.بايد بگوييد تا زماني که در مورد اين موضوع حرف نزند، مشکل برطرف نمي شود.
منبع:نشريه کوچه ما، شماره 16.
 ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.