بروسل سپروت

بروسل سپروت ( Brusselssprouts ) يک نوع کلم با نام علمي Brassica oleracea gemmifera است و متعلق به خانواده ي خردل Cruciferae مي باشد.
سه‌شنبه، 18 شهريور 1393
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
بروسل سپروت
 بروسل سپروت

 

نويسنده: دکتر هرمزديار کيانمهر
 

بروسل سپروت ( Brusselssprouts ) يک نوع کلم با نام علمي Brassica oleracea gemmifera است و متعلق به خانواده ي خردل Cruciferae مي باشد.
خاستگاه اين کلم تغيير يافته ظاهراً بلژيک است که از طريق آميزش با کلم وحشي ايجاد شده است. اين کلم به صورت گياه زراعي دو ساله و مقاومتي کشت مي شود. ميوه آن کلم هاي کوچک برگي است مانند جوانه که حول محور بزرگي و در حاشيه برگ هاي کوچک ايجاد مي شوند. شاخه بزرگ ميوه هاي کوچک در زير چند برگ بزرگ ايجاد مي شود و به شکل ميوه مرکب مي ماند. اين کلم که مورد توجه کشورهاي غربي است در کشور ما ايران هم مبادرت به کشت آن شده است ميوه آن در پاييز و زمستان به ثمر مي رسد و به اين صورت مانند کلم هاي ديگر ميوه زمستاني است.
واريته هاي مختلفي از آن ايجاد شده که جوانه ها به اندازه گردو رشد مي نمايند و واريته هايي که مقاوم به وزش باد و خاک سبک و مناطق سرد مي باشند مانند واريته هاي "Cambridge Special" و "Dwarf Gem"
بروسل سپروت
بروسل سپروت را نبايستي در جايي کاشت که قبلاً محصولاتي از کلم کاشته شده باشند. زمين را بايستي در پاييز شخم عميقي نمود و با کود حيواني به طور سخاوتمندانه اي ( يک و نيم سطل کود براي هر متر مربع ) غني کرد. اگر گلخانه در دسترس باشد بهتر است بذر را در بهمن و اسفند شروع نمود تا بتوان محصول خوبي را در پاييز به دست آورد. بذور را درون جعبه محتوي کمپوست کاشته و در دماي 13- 10 درجه سانتي گراد نگاهداري نمايند. به مجردي که گياهچه ها دو برگي شوند بايستي آنها را به جعبه هاي ديگر محتوي کمپوست با فواصل پنج سانتي متر انتقال داد. گياهچه ها بايستي مقاوم سازي شده و سپس در ماه هاي فروردين و ارديبهشت به جايگاه دائمي خود منتقل شوند. در مناطق گرمتر مي توان دانه ها را مستقيم در اواسط شهريور در زمين کاشت و پس از رويش گياهچه هاي آنها را در فواصل مناسب نگاهداشت تا پاييز بعد به ميوه بنشينند.
کلم هاي جوان را همچنان که بالغ بشوند بايستي برداشت نمود. آنها از پايين به سمت بالا بالغ مي شوند.
چندين آفت مانند حشرات و شته ها ممکن است به بروسل سپروت آسيب برسانند. همچنين بيماري هايي که به گل کلم حمله مي کنند به اين گياه نيز صدمه مي رسانند. آن ها به علف کش ها حساسيت دارند. در اين مورد ممکن است زوائدي غده مانند در پايين ساقه ها ايجاد شود که ممکن است با غده هاي ناشي از حمله باکتري ها اشتباه شوند.
منبع مقاله :
کيانمهر، هرمزديار، (1388)، گل هاي آپارتماني و سبزيکاري، تهران: آييژ، چاپ اول 

 ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما