جمعه، 15 فروردين 1399
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما

احکام بانوان | استحاضه: سوال سی و دو

پرسش :

اگر زنی که عادت عددیه دارد با نشانه‌های حیض کمتر یا بیشتر از شماره عادت خود خون ببیند چه حکمی دارد؟


پاسخ :
این مسأله چند صورت دارد:

صورت اول: اگر از ده روز بیشتر نشود باید تمام آن را حیض قرار دهد.

صورت دوم: اگر از ده روز بیشتر شود و همه خونها به صفات حیض باشد، باید از موقع دیدن خون به شماره روزهای عادتش حیض و بقیه را استحاضه قرار دهد. مثلاً اگر دوازده روز خون با نشانه های حیض دیده و شماره عادت او هفت روز است، هفت روز اول را حیض و پنج روز دوم را استحاضه قرار دهد.

صورت سوم: اگر از ده روز بیشتر شود ولی خونهایی که دیده یک جور نباشد، بلکه چند روز از آن نشانه حیض و چند روز دیگر نشانه استحاضه داشته باشد، چنانچه شماره روزهایی که نشانه حیض دارد با شماره روزهای عادت او یک اندازه است، در این صورت باید همان روزها را حیض و بقیه را استحاضه قرار دهد.

صورت چهارم: اگر از ده روز بیشتر شود و خونهایی که دیده یک جور نباشد، و شماره روزهایی که نشانه حیض دارد از شماره روزهای عادت او بیشتر شود، در این صورت فقط به اندازه روزهای عادت را حیض و در زاید بر آن که نشانه های حیض داشته باشد و بیشتر از ده روز نباشد بنابر احتیاط جمع کند بین تروک حائض و افعال مستحاضه.

صورت پنجم: اگر از ده روز بیشتر شود و خونهایی که دیده یک جور نباشد، و شماره روزهایی که نشانه حیض دارد از سه روز بیشتر ولی از شماره روزهای عادت کمتر باشد، در این صورت همان روزها را حیض قرار دهد و در زاید آن تا مقدار عادت بنابر احتیاط واجب جمع کند بین تروک حائض و اعمال مستحاضه.

​​​​​​​منبع: دفتر آیت الله العظمی وحید خراسانی (دام ظله)


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.