سه‌شنبه، 25 شهريور 1399
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما

احکام عقد ازدواج دائم | جشن عروسی

پرسش :

هنگامى که عروس را مى آورند بعضى از دختران و زنان و مردان دو دستمال در دست مى گیرند و بالا و پایین مى پرند و همزمان بدن نیز حرکاتى دارد (که عرفاً به آن رضاى مى گویند) بعضى دختران نیز پارچه نازکى به سر مى کنند که تقریباً کلّ موها و گردنشان پیداست. بعضى زن ها نیز روسرى سر مى کنند امّا مقدارى از موهایشان نیز پیدا مى باشد. معمولاً عدّه اى نامحرم تماشا مى کنند، یا در یک صف پشت سر هم مى رقصند. فیلم بردارى هست، موسیقى مبتذل هست، علاوه بر حرام بودن اصل موسیقى معمولاً یک شب و روز بیشتر یا کمتر ارگ و ساز و نقاره مى آورند که شب ها قطعاً مزاحم خواب مردم مى شود. عدّه کمى از جمله بعضى از افرادى که ارگ و ساز و نقاره مى زنند مرتکب کارهاى حرام دیگرى (نظیر شرب خمر و کشیدن تریاک) مى شوند. با توجّه به آلودگى جشن عروسى به گناهان فراوان وظیفه من، که مى خواهم عروسى کنم، چیست؟


پاسخ :
اوّلاً: وظیفه شما آن است که در صورت امکان بدون برگزارى مراسم جشن، عروسى کنید و ثانیاً: اگر چاره اى جز برگزارى جشن عروسى نبود تا حدّ ممکن نهى از منکر کرده و از انجام کارهاى حرام جلوگیرى نمایید و نسبت به آنچه خارج از توان و قدرت شماست، وظیفه اى ندارید.

منبع: استفتائات جدید، آیت‌‌ الله العظمی مکارم شیرازی دام ظله، جلد 4، تهیه و تنظیم: ابوالقاسم علیان نژادی، قم: انتشارات امام علی بن ابی‌طالب علیه ‌السلام، 1393.


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.