چهارشنبه، 25 اسفند 1389
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما

پرسش :

پسر 4ساله اي دارم که مدتي است از هر چيز کوچکي مي ترسد .گاهي با دور شدن از من و باباش شروع به گريه مي کند . رفتارش به گونه اي است که اطرافيان نزديک هم متوجه ترس او شده اند .ترس از يک صدا .حتي از يک مورچه کوچک هم مي ترسد. خواهش مي کنم مرا راهنمايي کنيد .


پاسخ :
شخصيت فرزند شما مضطرب است و به همين دليل با کوچکترين استرس ترس او افزايش مي يابد . حتي الامکان بايد موضوع هاي استرس اور را در حيط اطراف کم کنيد . او را اجبار به مواجهه با موضوع ترس اور نکنيد . استرس هاي او را کشف کنيد مثلا ممکنه در اثر يک بي اعتمادي به شما براي ترک نا بهنگام او اين استرس ايجاد شده باشد . لذا سعي کنيد اعتماد را ايجاد کنيد. ترس او را با صحبت آرام کنيد مثلا برايش توضيح دهيد که اين صدا به دليل ... است ببين من الان اين صدا را ايجاد مي کنم .
خودتان مورچه را در دست بگيريد و از اعضاي مختلفش صحبت کنيد و اون رو جالب و جذاب تعريف کنيد . اجازه دهيد او مورچه را در دست شما ببيند . و براي ارتباط پوستي اجبار نکنيد تنها غير مستقيم او را ترغيب کنيد . او را به يک کلاس آموزشي يا بازي يا نقاشي بفرستيد . ذهن او بايد از تمرکز بر روي مضوع استرس آور پراکنده شود
برکارتون ها و بازي هايي که استفاده ميکند دقت کنيد و هر گونه خشونت و تشويش را در کارتون حذف کنيد . اگر چنانچه ديگر علائم اضطراب را مثل کابوس شبانه، شب ادراري، ناخن جويدن، و ... در او مشاهده مي کنيد بايد به روان شناس مراجعه نماييد.
www.shamimm.ir


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما