شنبه، 14 ارديبهشت 1392
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما

پرسش :

چگونه از یک حقیقت واحد می توان برداشت های متفاوت کرد ؟ تکلیف عبادت مقلد چه می شود ؟


پاسخ :
کتاب های متعددی در مورد رجال نوشته شده است . یکی از آنها رجال آقای خوئی بود . اینها بحث می کنند که فلان شخص ثقه هست یا خیر . یک مجتهد به این نتیجه می رسد که این انسان ثقه است و روایات او را می پذیرد و بر اساس آن حکم می دهد . یک مجتهد این انسان ثقه را نمی پذیرد .
شما به هر کدام از نظرها عمل کنید مشکلی نخواهید داشت . اگر فردی به اجتهاد رسیده است پس شخص بر اساس اسلوب و روش قبول شده و شناخته شده پیش رفته است . اینکه می گوییم اجتهاد برداشت است یعنی نه اینکه هر کس از راه می رسد یک برداشت بکند . پس اجتهاد استنباط است .
شما یک تفکیکی بین اجتهاد و مرجعیت بکنید . اگر دو میلیون نفر مجتهد شدند و نظرات شان مختلف بود ، آنها چه گناهی کرده اند ؟ بر اساس اسلوب و روش خاص به این نظر رسیده اند . اجتهاد یعنی نظر شخص ، اول برای خودش . ما نباید فقط نظرات را برای مقلدین مطرح کنیم . آیا نظر این فرد برای خودش حجت است ؟ قطعا همین طور است زیرا او مجتهد است و نباید سراغ نظر دیگری برود.
کسی که بر اساس جستجو مرجع تقلید خودش را انتخاب کرده است ، نظرات آن مجتهد برای او حجت است . آیا ما می توانیم قرائت های ( فتواها ) مختلف از دین داشته باشیم ؟ ما با غیر متخصص ها مشکل داریم . هر متخصصی می تواند طبق اسلوب ، قرائتی و موازین داشته باشد ، چه در فقه ، کلام و در بقیه علوم . فرض کنید دو دسته روایات هستند که هرکدام می گویند خدا را یک جور بپرستید . مثلا بعضی روایات می گویند که شما باید اسماء توحیدی خدا را بگویید و بعضی از روایات می گویند که شما می توانید اسماء دیگر هم برای خدا داشته باشد . اگر مجتهدی به این نتیجه رسید که با هر اسمی می توان خدا را صدا زد یا شما خودتان مجتهد بودید و بر اساس سند به این نتیجه رسیدید که این روایات درست است یا در تعارض بر دسته ی دیگر روایات رجحان دارد . به آن عمل کنید . ممکن است عارف دیگر جوری دیگر عمل کند . هر کس به هر حجیتی رسیده ، آن فتوا برایش حجت است .


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.