بازدید : 1550 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

ابراهیم خواص

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 3 منبع : فرهنگ فارسی معین (جلد پنجم)
ابواسحاق بغدادى (ف. 291 ه.ق.) اصلا ایرانى و پدرش از مردم آمل بود و چون تولد و پرورش ابراهیم در بغداد بود و به بغدادى مشهور شده. ابراهیم در آغاز عمر چندى به تحصیل پرداخت و پس از آن به تصوف متمایل شد و چنانكه از لقب او برمى‏آید معاش خود را از بافتن بوریا و زنبیل و مانند آن مى‏گذرانید(خوص بگ درخت خرما است كه در عربستان براى ساختن بادبزن و سفره و زنبیل به كار میرود). ابراهیم پیوسته در سفر بوده و حكایاتى كه از او نقل مى كنند غالبا راجع به سیاحت یا حج است. او در بین عرفا شهرت بسزایى دارد. (وف 291 ق)، عارف. اصلش از آمل بود، اما چون در بغداد زاده شد به بغدادى شهرت یافت. در آغاز عمر چندى به تحصیل پرداخت و پس از آن به تصوف روى آورد. وى با بافتن بوریا و زنبیل از برگ خرما روزگار مى‏گذرانید و از این روى به خوّاص (خوص: برگ خرما» شهرت یافت. او از اقران جنید و نورى بود. در جامع رى درگذشت. حكایاتى كه از او نقل مى كنند غالباً راجع به سیاحت یا حج است.[1]
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.

109/383