بازدید : 2693 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

فریدون معتمد وزیری

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : شرح حال رجال سیاسی و نظامی معاصر ایران (جلد سوم)
در 1301 ش در سنندج تولد یافت. پدرش میرزا مهدى خان از اعیان و مالكین شهر سنندج بود و مردم به نیكنامى او را مى‏شناختند. فریدون تحصیلات خود را در دانشكده حقوق ادامه و پس از اخذ لیسانس قضائى به دادگسترى وارد شد و چند سالى در مسند قضا بود. سپس براى ادامه تحصیل به امریكا رفت و در رشته‏هاى حقوق و علوم ادارى دو درجه دكترا دریافت نمود. مدتى در مؤسسه علوم ادارى اشتغال داشت و به مقام معاونت آنجا رسید. بعد وارد سازمان برنامه شد. ریاست اداره كارگزینى مدت سه سال با او بود. چون مردى آزاده و مبادى آداب و نكته‏سنج بود با ابوالحسن ابتهاج مدیر عامل دیكتاتور آن زمان سازمان و برنامه نساخت. در بانك كشاورزى اشتغال ورزید و پروانه وكالت دادگسترى گرفت. در انتخابات دوره بیست و یكم از شهر مریوان به نمایندگى انتخاب شد و در مجلس ریاست كمیسیون استخدامى را عهده‏دار گردید. قبل از آنكه دوره نمایندگیش به اتمام برسد به معاونت كل وزارت اطلاعات معرفى شد و چند سال در كمال جدیت و علاقمندى كار كرد از آنجا به معاونت وزارت اقتصاد برگزیده شد و بعد از آنكه وزارت اقتصاد و دارائى درهم ادغام شدند او معاون آن وزارتخانه گردید. دكتر فریدون معتمد وزیرى مردى سلیم‏النفس و مبادى آداب بود و در فن مدیریت واقعا تجربه داشت. بالاستحقاق به استادى دانشگاه رسید و در دانشكده علوم ادارى و دانشكده حقوق تدریس مى‏كرد. صداقت در گفتار و عمل داشت، قدرى رك و متكى به خود بود و او را زیاد به بازى نگرفتند و از چهره‏هاى خوب دوره مشروطه است. به كارهاى علمى دلبستگى خاصى نشان مى‏داد و كانون علوم ادارى و كانون كارگزینى ایران را تأسیس نمود و سالها مسؤول آن دو كانون علمى بود. آثار و نوشته‏هاى محققانه‏اى در رشته علوم ادارى از او باقى مانده است. در جوانى با خانواده اردلان كردستانى وصلت نمود. آخرین سمت وى ریاست دانشگاه كرمانشاه بود.
فعالیت ها : مشاهیر / سیاست
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.

171/9365