بازدید : 3879 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

عباس ظهیرالدینی

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : مردان موسیقی سنتی و نوین ایران (جلد سوم)

عباس ظهیرالدینى، یکى دیگر از خانواده هنرمند ظهیرالدینى‏هااست که موسیقى در تار و پود وجودش موج مى‏زند و در واقع موسیقى را به ارث برده، وى در سال 1322 در تهران قدم به عرصه وجود گذارد و پس از طى تحصیل ابتدایى، بین سالهاى 1336- 1337 وارد هنرستان عالى موسیقى تهران شد. عباس ظهیرالدینى، در این هنرستان، ابتدا در رشته ویولنسل زیر نظر میشل خوتسیف به فراگیرى موسیقى پرداخت و اولین درس‏ها را از این استاد بزرگ آموخت و با استعداد سرشارى که در وى وجود داشت حدود یک سال بعد به اجراى تکنوازى به همراهى پیانو در تالار فرهنگ پرداخت که بسیار مورد تشویق و تحسین استادان هنرستان و هنردوستان واقع گشت. در سال 1341، یعنى در واقع پنج سال بعد از ورود به هنرستان عالى موسیقى به ارکستر زهى هنرستان به رهبرى واهه خوجایان پذیرفته شد و تکنوازى چند قطعه از آثار ویوالدى و بوکرینى را با موفقیت اجرا نمود. در این سال‏ها به طرز فعال و درخشانى در گروههاى کوارتت و گوناگون هنرستان عالى موسیقى نیز همکارى کرد. در سال 1342، به ارکستر سمفونیک تهران به رهبرى حشمت سنجرى پذیرفته شد و همکارى خود را با این ارکستر رسما آغاز کرد، در سال 1345، با اجراى سونات روبرگ دیپلم هنرستان عالى موسیقى تهران را پشت سر نهاد و وارد دوره لیسانس هنرستان گردید. عباس ظهیرالدینى، چون هنرمندى فعال و کوشا بود، پیوسته در طلب علم موسیقى و فراگیرى آن در فعالیت بود، لذا در سال 1353 نیز در کنار فعالیت در ارکستر سمفونیک تهران، کنسرتو ویولنسل اپوس 33، اثر سن سانس را به همراهى ارکستر هنرستان به سرپرستى على رهبرى به اجرا در آورد و وزنه دیگرى بر کفه موفقیت هایش افزود. در سال 1357 براى ادامه تحصیلات عازم اتریش گردید و در وین اقامت گزید، در این شهر بود که وى به کلاس آندره ناوارا ویولن سلیست مشهور و بزرگ راه یافت و مدت‏هااز وجود این هنرمند نامى بهره‏ور گردید. عباس ظهیرالدینى، پس از چندى به وطن بازگشت و به ارکستر مجلسى صدا و سیما ملحق شد، بعد از انحلال ارکستر مجلسى، در سال 1365 مجددا همکارى خود را با ارکستر سمفونیک تهران به رهبرى حشمت سنجرى آغاز کرد و چندین بار کنسرتو ویولنسل اثر ادوارد لالوا را با قدرت و مهارت تمام اجرا کرد. وى مدتى نیز کنسرت مایستر ویولنسل در ارکستر سمفونیک تهران بود و در حال حاضر در تریوى تهران با هنرمندان بزرگى چون: خاچیک بابایان و رافائل مینا سکاتیان همکارى دارد.

نظرات کاربران
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.