0
اخبار مرتبط
ویژه نامه ها

علی لاریجانی:

آمریکا دنبال مذاکره نیست؛ در پی دیپلماسی بزک است/ سازوکار مالی اروپا ربطی به تصویبFATFندارد

رئیس مجلس با بیان اینکه در شرایط فعلی کشور بازنگری در قانون اساسی و تشکیل مجلس دوم مناسب و در اولویت نیست، گفت: امروز بن بستی در قانون اساسی وجود ندارد.
آمریکا دنبال مذاکره نیست؛ در پی دیپلماسی بزک است/ سازوکار مالی اروپا ربطی به تصویبFATFندارد
رئیس مجلس با بیان اینکه در شرایط فعلی کشور بازنگری در قانون اساسی و تشکیل مجلس دوم مناسب و در اولویت نیست، گفت: امروز بن بستی در قانون اساسی وجود ندارد.

به گزارش راسخون به نقل از خبرگزاری مهر، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به مناسبت «روز مجلس» در نشست خبری با رسانه‌های داخلی و خارجی با اشاره به اینکه این ایام مصادف با سالروز شهادت آیت‌الله مدرس است، اظهارداشت: آیت‌الله مدرس انسان نادری در تاریخ ایران بود و فردی اسلام شناس و دردمند نسبت به منافع ملی کشور و آینده نگر برای توسعه کشور بود؛ در شرایط سختی که بسیاری از دولت ها در جنگ جهانی ایران را اشغال کرده بودند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نقش آیت‌الله مدرس در آن برهه بی بدیل بود و به همین دلیل در تاریخ ایران ماندگار شد و جا داشت که این روز به عنوان روز مجلس انتخاب شود.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات مجلس دهم تصریح کرد: در همان ابتدای کار مجلس اخیر، واضح بود که ایران با چالش های مزمنی مواجه است و به همین دلیل نمایندگان مجلس نظرشان این بود که وقتمان را بیشتر صرف حل این مشکلات کنیم و کمتر قانونگذاری شود.

 

دولت «پهن پیکر» یکی از مشکلات بزرگ است

لاریجانی با اشاره به عمده‌ترین چالش هایی که کشور در این برهه داشته است، تصریح کرد: وجود دولت پهن پیکر یکی از مشکلات بزرگ است که هزینه زیادی برای کشور دارد و این حجم گسترده دولت، منابع کشور را در خود هضم می‌کند. بر این اساس یک گام بزرگ در برنامه ششم برداشته شد به این شکل که ۱۵ درصد دولت کوچک شود که این رویه دنبال می شود.
 

طرح جدیدی در نظام بودجه ریزی کشور تنظیم شده است

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: از سوی دیگر نظام بودجه ریزی ما بسیار قدیمی است و حتماً باید بر اساس عملکرد باشد که یک کار مستمری دیوان محاسبات و مرکز پژوهش ها در این زمینه طرحی را تنظیم کردند که در کمیسیون بودجه در حال بررسی است.
 

دولت حرکت مطلوبی در زمینه واگذاری طرح های عمرانی نیمه تمام انجام نداده است

وی با اشاره به اینکه از معضلات دیگر کشور، وضعیت نقدینگی بود، گفت: مرکز پژوهش های مجلس در این زمینه ورود کرد و مجلس هم این اختیار را به دولت داد که برای مدیریت این نقدینگی، طرح های عمرانی نیمه تمام را واگذار کند که متاسفانه با گذشت سه سال هنوز حرکت مطلوبی در این زمینه صورت نگرفته است و اخیراً هم در شورای هماهنگی سه قوه بر ضرورت اجرای این مسئله تاکید شد.
 

جنس حل مشکلات بانکی صرفاً از راه تقنین قابل حل نیست

لاریجانی با بیان اینکه از چالش های دیگر کشور وضعیت بانک ها و موسسات مالی و اعتباری بود، گفت: از سال ۹۴ مرکز پژوهش های مجلس هشدارهایی را در این زمینه داد اما جنس حل مشکلات بانکی صرفاً از راه تقنین قابل حل نیست و لازم است که دولت هم منابعی را در این زمینه هزینه کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همچنین نرخ سود بانکی به حدی بالا است که وضعیت تولید کشور را با مشکلاتی مواجه کرده که البته بانک مرکزی به دنبال حل این مشکل است.

وی با اشاره به حل مشکلات ایجاد شده از سوی موسسات مالی و اعتباری ورشکسته چون کاسپین، گفت: در این زمینه دیدید که چه مشکلاتی به وجود آمد و چند میلیون نفر را درگیر کرد. ساختار خاصی در هر سه قوه برای حل این موضوع ایجاد و تا حدودی این مشکلات برطرف شد.

لاریجانی بیان کرد: از دیگر اقداماتی که در این مدت انجام گرفت، آن بود که به دولت اختیار دادیم از یک سری منابع مشخص شده بدهی‌های صندوق های بازنشستگی را پرداخت کند اما متاسفانه در این زمینه هم هنوز اقدامات خوبی انجام نشده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بر این اساس مجلس شورای اسلامی وقت زیادی را صرف ابرچالش های کشور کرد و از سوی دیگر گاهی هم لازم به قانونگذاری و ساماندهی امور از سوی سه قوه داشتیم که اقداماتی را هم در این باره انجام دادیم.

 

در این دوره ۱۲۸ قانون تصویب کردیم

وی با بیان اینکه در این مجلس در حدود ۱۲۸ قانون تصویب کردیم، گفت: همچنین برخی از قوانین هم اصلاح شده است و از جمله قوانین مهمی که در این دوره به تصویب رسید قانون اشتغال پایدار برای روستائیان بود که بر اساس آن تسهیلاتی با سود پائین برای کسانی که در روستاها سرمایه گذاری می کنند، تخصیص داده می شود تا جوانان در روستاها مجبور به مهاجرت نشوند.

لاریجانی با اشاره به دیگر قوانین مهمی که در مجلس دهم به تصویب رسید، اظهارداشت: قانون مدیریت مصرف سوخت، قانون احکام دائمی برنامه توسعه کشور، قانون استاندارد، قانون صدور چک، قانون حقوق کودکان و نوجوانان، قوانین بودجه سالانه، قانون ثبت اختراعات صنعتی، لایحه هوای پاک و لایحه خاک و همچنین قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان، که سروصدای زیادی کرد، از دیگر قوانین مهمی است که به تصویب مجلس رسید.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: همچنین قانون صندوق مکانیزه فروش، قانون ارزش افزوده و چند قانون مهم دیگر در کمیسیون‌ها مورد بررسی قرار گرفته و به اتمام رسیده‌اند و به زودی در دستور کار مجلس قرار می گیرند.

 

بررسی قانون تجارت در کمیسیون تخصصی خود به اتمام رسیده است

وی تصریح کرد: همچنین بررسی قانون تجارت در کمیسیون تخصصی خود به اتمام رسیده است اما ۱۲۰۰ ماده دارد و بررسی آن در مجلس ساده نیست و اگر شورای نگهبان قبول می کرد که این قانون اصل ۸۵ شود و در کمیسیون بررسی گردد، بهتر بود.
 

مجلس حدود ۲۸ جلسه برای حل چالش های بزرگ کشور برگزار کرد

لاریجانی با اشاره به اینکه مجلس حدود ۲۸ جلسه برای حل چالش های بزرگ کشور برگزار کرد، گفت: برخی از مسائل کشور نیاز به قانونگذاری ندارد بلکه نیاز به فهم مشترک دارد و بر این اساس ما جلساتی را برای حل بحران آب، بررسی مشکلات فضای مجازی، وضعیت سرمایه گذاری و مشکلات آن، آسیب های اجتماعی، وضعیت بازار، موضوع ریزگردها، صندوق های بازنشستگی، وضعیت ارز و همچنین شرایط مناطق زلزله زده برگزار کردیم و ساعت‌ها برای آن وقت گذاشتیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه همچنین در مورد میزان تحقق هدفمندی یارانه ها گزارش هایی به مجلس ارائه شد، گفت: دیوان محاسبات هم در این دوره ۲۷۰۰ پرونده تشکیل داد که محکمه به ۱۱۰۰ پرونده رای داده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص عملکرد مجلس گفت: مجلس نمی‌تواند برای حل مشکلات کشور طرح هایی ارائه دهد که بار مالی داشته باشد، چون شورای نگهبان ایراد اصل ۷۵ می‌گیرد، لذا باید وفاقی بین دولت و مجلس ایجاد شود. حل مشکل ریزگردها و آب نیازمند سرمایه گذاری است.

وی با تأکید بر اینکه ثقل کار مجلس حل مشکلات مردم است، گفت: چالش‌های مزمنی وجود دارد و فشارهای بین المللی مشکلات زیادی ایجاد کرده است، حل این مشکلات وقت زیادی می‌گیرد.

 

شورای هماهنگی اقتصادی قوا تصمیماتی در ۱۲ بند برای ایجاد ثبات نسبی در بازار گرفت

رئیس مجلس اظهار داشت: شورای هماهنگی اقتصادی قوا تصمیماتی در ۱۲ بند برای ایجاد ثبات نسبی در بازار گرفت. خودروسازان و قطعه سازان نیز مشکلات عدیده‌ای داشتند و این احتمال وجود داشت که ده‌ها هزار نفر بیکار شوند؛ مجلس وقت زیادی برای حل این مشکلات گذاشت.

لاریجانی در پاسخ به سوالی درخصوص عملکرد هیات نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مجمع تشخیص مصلحت نظام موظف است موارد اختلافی مجلس و شورای نگهبان را بررسی کند.

 

سابقه «نظارت» بر سیاست های کلی نظام در مجمع تشخیص مصلحت نظام

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در زمان مرحوم هاشمی رفسنجانی، رهبر معظم انقلاب نظارت بر سیاست های کلی را نیز به مجمع تشخیص واگذار کردند. بر این اساس، در زمان بررسی قانون برنامه ششم، مجمع تشخیص نسبت به نکاتی ایراد گرفت.

وی ادامه داد: در این دوره، هیات نظارت در مجمع تشخیص تشکیل شد تا بر اجرای سیاست های کلی نظام نظارت کند اما در روش اجرایی این موضوع ایهام وجود دارد، مثل قانونگذاری است، برخی می گویند مثل مجلس سناست، این هیات نقش قانونگذاری ندارد.

لاریجانی تأکید کرد: در روش هم هیات نظارت اگر نظراتی دارد باید به کمیسیون ها بدهد. کمیسیون‌ها اگر مصلحت دیدند اجرا می‌کنند، در نهایت مجلس تصمیم می‌گیرد و نظرات خود را به شورای نگهبان می‌دهد، شورای نگهبان باید این موضوع را با مجمع تشخیص حل کند.

رئیس مجلس تأکید کرد: مجلس هم می‌تواند بگوید من مصلحت نمی‌دانم یا مصلحت می‌دانم، در هر صورت اختلاف نظر مجلس و شورای نگهبان به مجمع می‌رود اما این نوع نظارت جنبه قانونگذاری ندارد.

 

در شرایط فعلی بررسی تشکیل مجلس دوم مناسب نیست؛ چالش عمده کشور تحریم ها و مسائل اقتصادی است

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص لزوم بازنگری در قانون اساسی و تشکیل مجلس دوم گفت: در شرایط فعلی بررسی چنین موضوعی مناسب نیست، چالش عمده کشور ما تحریم‌ها و مسائل اقتصادی است.
لاریجانی با تاکید بر اینکه بن بستی در قانون اساسی وجود ندارد، گفت: می توان با تدبیر رهبری مسائل را حل کرد، مثل تشکیل شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا؛ ما باید از این مرحله عبور کنیم.

رئیس مجلس گفت: بررسی چنین پیشنهادی سه قوه را درگیر می کند و وقت مناسبی برای این کار نیست.

 

افزایش حقوقی که در نظر گرفته شده کافی نیست

لاریجانی در خصوص کاهش ارزش پول ملی و لزوم افزایش قدرت خرید مردم، گفت: افزایش حقوقی که در نظر گرفته شده کافی نیست اما وضع کشور اینگونه است، باید به صورت پلکانی افزایش حقوق انجام شود.
 

مرکز پژوهش های مجلس در زمینه نرخ سوخت با دولت به تفاهم نرسید

رئیس مجلس ادامه داد: مرکز پژوهش‌ها نظراتی در مورد مسائل مربوط به نرخ سوخت دارد که هنوز با دولت به تفاهم نرسیده است.

وی تأکید کرد: نظر ما این است که بسته‌های حمایتی برای مردم در نظر گرفته شود و توافق شده است که در شرایط فعلی کمک‌هایی به مردم شود.

 

بسته های حمایتی در قالب کارت های بانکی به مردم ارائه می شود

لاریجانی اظهارداشت: این بسته‌های حمایتی در قالب کارت‌های بانکی به مردم ارائه می‌شود تا مردم کالاهای اساسی را خریداری کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا ایران ضرب‌الاجلی را برای اتحادیه اروپا تعیین کرده است تا هر چه سریعتر راهکارهای خود پس از خروج آمریکا از برجام را ارائه دهند؟ اظهار داشت: با شما موافق هستم که اروپایی‌ها پس از خروج آمریکا از برجام، بحث‌هایی را مطرح کردند و اصرار داشتند که ایران از برجام خارج نشود اما هنوز اقدام عملی خاصی در این راستا انجام نداده‌اند.
لاریجانی با اشاره به اینکه البته اتحادیه اروپا تاکنون راهکارهایی را ارائه کرده‌اند که ما رصد می‌کنیم، افزود: در شورای هسته‌ای در این زمینه بحث‌های زیادی صورت گرفته است و از سوی دیگر، توافق هسته‌ای یک توافق بین‌المللی است و اتحادیه اروپا مُصِرانه بیان کردند که ما صد درصد می‌خواهیم که برجام بماند و پای این توافق هستیم اما متأسفانه از لحاظ اجرایی، مشکلاتی وجود دارد.

وی بیان کرد: هنوز در حال مذاکره با اتحادیه اروپا هستیم و اگر مذاکره نهایی به نتیجه نرسد، نسبت به آن عمل می‌شود اما در غیر این صورت تصمیم دیگری می‌گیریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا استیضاح وزیر امور خارجه در شرایط فعلی به مصلحت کشور است؟ گفت: استیضاح جزو حقوق نمایندگان است و آنان می‌توانند از این ابزار قانونی استفاده کنند و استیضاح امری خارج از روال نیست و مجلس درباره مصلحت آن تشخیص می‌دهد؛ چرا که برخی از نمایندگان معتقدند که در شرایط فعلی، زمان مناسبی برای این استیضاح نیست اما برخی هم نظر دیگری دارند.

لاریجانی درباره اظهارات ظریف درباره پولشویی افزود: نکته‌ای که وزیر امور خارجه درباره پولشویی مطرح کرد، مقدمه و مؤخره‌ای داشت و گفته بود «کسانی که درباره لایحه CFT نظر دادند، بسیاری از آنان بر اساس عقیده خود نظر دادند اما برخی از آنان هم ممکن است تحت تأثیر باشند» که بنده معتقدم که اگر وزیر امور خارجه، دومی را نمی‌گفت، خیلی بهتر بود.

وی در واکنش به سؤالی مبنی بر اینکه چه راهکارهایی برای جلوگیری از چالش های نوسانات قیمت ارز و نفت پیش‌بینی شده است؟ اظهار داشت: قطعاً مسائلی که درباره تنگناهای ایجاد شده در صادرات و واردات نفت ما مطرح می‌شود، تأثیراتی را در قیمت آن می‌گذارد اما ما به دنبال آن هستیم که اقداماتی انجام دهیم تا مردم دچار مشکل نشوند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه یکی از این اقدامات آن است که تلاش می‌شود که نیازهای اساسی مردم با ارز دولتی در اختیار آنان قرار گیرد، تصریح کرد: برخی معتقدند که میزان یارانه نقدی افزایش پیدا کند که به گفته برخی از کارشناسان، این مسئله تورم‌زا است. همچنین پیشنهاد می‌شود برای آنکه در این شرایط وضعیت آبادانی کشور لطمه نخورد، طرح‌های عمرانی نیمه‌تمام واگذار شود که متأسفانه هنوز اقدامات اساسی در این باره صورت نگرفته است.

لاریجانی با تأکید بر اینکه برای طبقات پایین کشور، سازوکاری در نظر گرفته شده که خیلی در مشقّت قرار نگیرند، گفت: تسهیل فضای کسب و کار و سرمایه‌گذاری از جمله برنامه‌های اساسی دیگری است که باید دنبال شود و دولت باید اقدامات اساسی در این باره انجام دهد.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا مجلس مصر است که قیمت ۴۲۰۰ تومان برای تأمین کالاهای اساسی برای سال آینده هم ادامه یابد؟ اظهار داشت: هنوز در این باره صحبت نکرده‌ایم که آیا دو نرخی بودن ارز ادامه یابد یا آنکه شکل جدید دیگری را در نظر بگیریم.

 

دستور لاریجانی به دیوان محاسبات برای بررسی افزایش درآمدهای دولت

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه در برخی از قوانین چون قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان، استنکاف از قانون دیده می‌شود و مجلس چه اقدامی را برای نظارت بر قانونگذاری انجام می‌دهد؟ تصریح کرد: قانون بازنشستگی کاملاً قابلیت اجرا دارد و اگر کسی از آن استنکاف کند، باید یقه‌ او را گرفت و ممکن است استنکاف در برخی جاها انجام شود اما موارد نادری است.

لاریجانی تأکید کرد: دیوان محاسبات، سازمان بازرسی و دیگر بخش‌های نظارتی کشور در این زمینه فعال هستند، ابهامی در این قانون وجود ندارد و با متخلفان برخورد می‌کنند.

وی با اشاره به حل چالش‌های اقتصادی کشور گفت: امروز بیش از هر زمانی لازم است در حوزه مسکن سرمایه‌گذاری شود که این مسئله حرکت عظیمی را می‌خواهد.

در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر لزوم اعلام میزان دقیق افزایش درآمد دولت از محل افزایش نرخ ارز، افزایش قیمت و میزان فروش نفت و همچنین لزوم ارائه لایحه از سوی دولت به مجلس برای تعیین محل هزینه کرد این درآمد گفت: در بودجه قیمت ارز ۴۲۰۰ تومان در نظر گرفته شده بود که با همین قیمت کالاهای اساسی وارد شد لذا دولت آنقدر افزایش درآمد نداشت البته به دیوان محاسبات دستور دادم که میزان افزایش درآمد دولت از این محل را بررسی کند.

وی اظهار داشت: البته شاید درآمدهای مالیاتی و درآمدهای ناشی از واگذاری به طور کامل محقق نشده باشد و درآمدهای نفتی هم کسری این درآمدها را پوشش می‌دهد اما دولت در صورت افزایش درآمد باید برای هزینه‌کرد آن به مجلس لایحه بدهد.

 

عمده وقت نمایندگان صرف حل مشکلات حوزه انتخابیه می‌شود

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی در خصوص عملکرد مجلس گفت: نمایندگان می‌توانند از اختیارات خود استفاده و طرح ارائه کنند. هرکس در جمهوری اسلامی فکر کند، راهش باز می شود. به عنوان مثال آقای پورابراهیمی، حسین زاده بحرینی و خانم حسینی در خصوص نوسانات ارز و راهکارهای حل این مشکل طرحی را آماده و تلاش کردند تا دولت را متقاعد کنند روش خود را تغییر دهد و دولت هم بالاخره پذیرفت.

وی افزود: مقدار زیادی از وقت نمایندگان صرف حل مشکلات مردم در حوزه های انتخابیه می شود. نمایندگان بین مردم می روند و در راستای حل مشکلات آنها اقدام می کنند. وکلای ملت کانال ارتباطی مردم با حکومت هستند.

لاریجانی اظهار داشت: شاید این موضوعات در صحن مجلس مطرح نشود ولی پیگیری آن توسط نمایندگان به مردم آرامش می‌دهد. جنس کار نمایندگان حل مشکلات مردم است.

 

۷ تا ۸ میلیارد دلار فاینانس برای توسعه ریلی اختصاص یافته است

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح کمیسیون عمران در بودجه سال ۹۷ برای حل مشکل ریلی کشور، تصریح کرد: با پیشنهاد کمیسیون عمران ۷ تا ۸ میلیارد دلار فاینانس به توسعه ریلی کشور اختصاص یافت.

وی افزود: نمایندگان در خصوص قیمت گندم نیز ایراداتی داشتند که مورد بررسی قرار گرفت و دولت تغییراتی داد اما هنوز نمایندگان راضی نیستند.

 

آمریکا دنبال مذاکره نیست؛ در پی دیپلماسی بزک است

لاریجانی در پاسخ به خبرنگار شبکه CBS در خصوص اراده ایران در خصوص مذاکره مجدد با آمریکا در قالب برجام۲، گفت: از رئیس‌جمهور آمریکا دو سنخ حرف شنیده می‌شود. یک سنخ حرف‌های بی حساب و کتاب علیه ملت ایران و سنخ دیگر آمادگی برای مذاکره مجدد است.

وی تصریح کرد: اگر آمریکایی‌ها درست عمل می کردند و به تعهداتشان پایبند بودند و از برجام خارج نمی‌شدند شاید مذاکره مجددی انجام می‌گرفت. وقتی کشوری توافق بین المللی را زیر پا می‌گذارد چطور دنبال مذاکره است؟ این پیشنهاد یک نوع شگرد است؛ آنها باطناً دنبال مذاکره نیستند.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: البته بستگی به رفتارشان دارد؛ به توافق هسته ای برگردند و یک گام بردارند.

لاریجانی با تأکید بر اینکه شرایط مهیای مذاکره مجدد نیست، یادآور شد: این پیشنهاد بیشتر دیپلماسی بزک است؛ نمی توانیم سیاست تفنن را اجرا کنیم. آنها باید حسن نیت نشان دهند.

وی افزود: متأسفانه رئیس جمهور آمریکا حرف های سخیفی می زد که سطح و قواره این کشور را پائین می آورد.

 

گفتگوی ملی نیاز به میز و صندلی ندارد

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه همشهری درباره لزوم گفتگوی ملی و تشکیل میزی در مجلس برای این کار اظهار داشت: گفتگوی ملی نیاز به میز و صندلی ندارد بلکه نیاز به اراده جریان های سیاسی دارد. باید با تکیه بر روی چالش های اصلی و نه اختلافات در این راستا گام برداشت.

لاریجانی تصریح کرد: با توجه به مشکلات کشور در مقابله با حریف خارجی، هرچه اتحاد داخلی بیشتر باشد، بهتر است. نیاز به عزم و اراده است.

وی ادامه داد: بنده در این خصوص مذاکره ای با جناح های بیرون از مجلس نداشتم و اطلاعی از نظرات آنها ندارم. دوستان مجلس در این خصوص اظهار علاقه می‌کنند و جلساتی با یکدیگر دارند.

 

سازوکار ملی اروپا ربطی به تصویب FATF ندارد

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤالی پیرامون لزوم تصویب لایحه CFT و FATF برای اجرای سازوکار اروپا گفت: سازوکار مالی اروپا ربطی به این موضوع ندارد؛ سازوکاری که اروپا دنبال می‌کند به دلیل فشار و تحریم‌های آمریکا است.

لاریجانی ادامه داد: بانک‌های اروپا می‌گویند شرط ما این است که این مسائل حل شود تا با ایران کار کنیم؛ باید اروپا به تصمیم نهایی برسد و نظرش را اعلام کند که آیا موافق هستند این سیستم شکل بگیرد؟

 

اینکه چه زمانی از حق خود برای خروج از برجام استفاده کنیم، بستگی به شرایط دارد

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص خروج از برجام نیز گفت: باید مجموعه شرایط را بسنجیم، اگر منافع‌مان اقتضا کند، خارج می‌شویم؛ با توجه به خروج آمریکا از برجام، ایران حق خروج از برجام را دارد اما اینکه چه زمانی از این حق استفاده کند، بستگی به شرایط دارد.
 

چین جلوی یکجانبه‌گرایی آمریکا در حوزه اقتصادی را گرفته است

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤالی پیرامون مذاکرات رؤسای‌جمهور چین و آمریکا افزود: چین جلوی یکجانبه‌گرایی آمریکا در حوزه اقتصادی را گرفته است؛ ما با چین روابط بلندمدتی داریم.
لاریجانی افزود: شش سال پیش که به چین رفتم، رئیس‌جمهور این کشور اعلام کرد که «ما با ایران روابط راهبردی پایه‌گذاری کرده‌ایم، چین کشوری تأثیرگذار در جهان است و شرایط برای سرمایه‌گذاری چین در ایران فراهم است».

 

در حال حاضر بحثی برای افزایش قیمت سوخت وجود ندارد

وی در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص افزایش قیمت سوخت گفت: در حال حاضر بحثی برای افزایش قیمت سوخت وجود ندارد اما راه‌اندازی کارت سوخت نیز در راستای جلوگیری از قاچاق سوخت است. ما مُصّر هستیم که به مردم در شرایط فعلی فشار وارد نشود.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: برخی افراد مدلی را برای دو نرخی شدن سوخت مطرح کردند که به نظر می‌رسد اجرای این سازوکار، منجر به تورم شود و در شرایط فعلی، این امر را به صلاح نمی‌دانیم؛ بعید می‌دانم در شرایط امسال این کار انجام شود.

لاریجانی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا اخیرا هیات نظارت بر برجام جلسه ای را تشکیل داده است، گفت: هیات نظارت بر برجام همچنان تشکیل جلسه می دهد که حدود یک ماه پیش هم جلسه ای در این باره تشکیل داد که گزارش های مختلفی در این جلسات مورد بررسی قرار می گیرد و مسائل کاملا رصد می شود و همچنین گزارش هایی را وزیر امور خارجه مستمرا برای مجلس می فرستد که ما برخی از آنان را جهت بررسی به کمیسیون امنیت ملی مجلس ارجاع می دهیم.

وی در پاسخ به سؤالی درباره فرجامِ برجام گفت: این مسئله یک پیچی دارد و نباید عجولانه وارد شد و باید همه ابعاد آن مورد بررسی قرار گیرد، چرا که ما هنوز در حال مذاکره هستیم و سرجمع آن که گفتیم که آخرین نظرشان را درباره برجام بدهند و در سطوح مختلف مذاکرات تلفنی و حضوری صورت گرفته و این رویه ادامه دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی درباره شفافیت آرای نمایندگان بیان کرد: قوامِ مجلس در این است که هر فردی بتواند نظر خود را به صورت مستقل و بر اساس مصلحت کشور بگوید اما متاسفانه گاهی اوقات نمایندگان تحت فشار و حتی هتاکی قرار می گیرند که این عامل برای اجرا شدن شفافیت آرای نمایندگان باید برطرف شود.

وی ادامه داد: البته برخی از نمایندگان هم از این موضوع نمی ترسند اما برخی دیگر در شهرهای خود با مشکلاتی مواجه می شوند و باید این رفتارها درست شود، چرا که ما از لحاظ اخلاق سیاسی دچار مشکلاتی هستیم و نماد ایران باید اخلاق باشد.

لاریجانی تأکید کرد: بنده مخالف شفافیت و نگران چیزی در این باره نیستم اما مشکلاتی در این زمینه وجود دارد که بنده مطرح کردم.

رئیس مجلس شورای اسلامی درباره سرنوشت بورسیه ها و مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد، اظهارداشت: تا آنجا که بنده اطلاع دارم بسیاری از مشکلات در این زمینه حل و فصل شده است اما از کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس می خواهم که این موضوع را پیگیری کنند.

 

شرایط امروز کشور آمادگی تغییر برای حرکت به سمت نظام پارلمانی را ندارد

وی در پاسخبه سؤالی مبنی بر اینکه چه زمانی قرار است به سمت نظام پارلمانی حرکت کنیم، گفت: مقام معظم رهبری چندی پیش در جمعی در کرمانشاه به این مسئله اشاره کردند و به نظر بنده هم کار خوبی است اما شرایط امروز ما آمادگی این تغییر را ندارد و برای این تغییرات ظرف زمانی کشور مناسب نیست.

لاریجانی در واکنش به سؤالی مبنی بر اینکه چرا تعطیلات مجلس شورای اسلامی تا این حد زیاد است، بیان کرد: تعطیلات مجلس مطابق آیین نامه است و پس از سه هفته جلسه علنی، نمایندگان یک هفته به حوزه های انتخابیه خود می روند که البته در آنجا هم تا نیمه های شب کارهای شاقی انجام می دهند و تعطیل نیستند و در آنجا مشغول کار هستند.

وی درباره ضرورت وحدت ملی در شرایط فعلی کشور گفت: در شرایط فعلی کشور بیش از هر زمان دیگری وحدت ملی اهمیت دارد و باید هر گامی در زمینه افزایش وفاق کشور برداشته شود.

لاریجانی ادامه داد: این کار در سطح حکومت انجام شده است و سران قوا مرتب جلساتی را جهت هماهنگی اوضاع کشور برگزار می کنند و اختلاف نظرهای گروه های مختلف هم در آنجا مطرح می شود و در کل نمی توانم بگویم که جریان های سیاسی مختلف با هم اختلاف نظر ندارند اما اقدامات زیادی برای افزایش این وحدت ملی انجام می شود.

لاریجانی در واکنش به سؤالی مبنی بر اینکه چه زمانی قرار است مسائل سال ۸۸ حل و فصل شود، گفت: این مسئله در شورای عالی امنیت ملی و توسط آقای شمخانی در حال پیگیری است و آنان این مسئله را دنبال می کنند.

رئیس مجلس درباره طرح اردوغان برای تغییر ساختار شورای امنیت مبنی بر اینکه دنیا بزرگتر از ۵ کشور است، تصریح کرد: این بحث جدیدی نیست و در گذشته هم ضرورت این نکته بارها مطرح شده است.
وی ادامه داد: زمانی که شورای امنیت یکجانبه تصمیم می گیرد، مرجعیت خود را از دست می دهد و در جنگ عراق این مسئله را مشاهده کردیم و در شرایط فعلی هم اقدام درخوری برای حل مشکلات کشورهایی چون یمن صورت نمی گیرد.

رئیس مجلس تأکید کرد: البته تغییر ساختار شورای امنیت به سادگی رخ نمی دهد و مقداری زمان می برد تا این مسئله حل شود.

لاریجانی در پاسخ به سوالی در خصوص جذب سرمایه های ایرانیان خارج از کشور گفت: قانون تسهیل فضای کسب و کار در همین راستا تصویب شد. اقداماتی را برای رفع قوانین مزاحم انجام داده‌ایم و به معاونت قوانین مجلس اعلام کرده‌ایم در راستای تسهیل فضای کسب و کار قوانین مزاحم را اعلام کند.

وی ادامه داد: همچنین از معاونت حقوقی رئیس جمهور خواسته ایم در راستای حذف آیین نامه ها و دستورالعمل های مزاحم عمل کند. در شورای هماهنگی اقتصادی نیز این موضوع مطرح و مقرر شد در این راستا اقدام شود.

لاریجانی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص ورود شورای هماهنگی قوا به قانون گذاری گفت: ما به این موضوع مقید هستیم که در شورای هماهنگی قانون گذاری نشود زیرا به مصلحت هم نیست که نهادی مرجع قانونگذاری شود.

وی ادامه داد: در خصوص تصمیم شورای هماهنگی پیرامون چک تضمینی، بانک مرکزی برای کنترل پولشویی پیشنهاداتی داشت زیرا معتقد بود ۸ هزار میلیارد تومان پولشویی از طریق چک های تضمینی انجام می‌شود. شورای هماهنگی معتقد بود این مساله باید از طریق بانک مرکزی حل شود اما بانک مرکزی اعلام کرد نیاز به پشتوانه دارد. به همین دلیل شورای هماهنگی در این خصوص تصمیم گیری کرد.

وی ادامه داد: در برخی مسائل دولت می‌تواند به تنهایی تصمیم گیری کند اما در شورای هماهنگی همفکری انجام می‌شود به عنوان مثال در مورد تصمیمات ارزی نیاز به هماهنگی با قوه قضاییه و مجلس شورای اسلامی بود.

وی اظهار داشت: مثال دیگر اینکه سپرده گذاری ارزی نیاز به قانون گذاری نداشت و بانک مرکزی می توانست این کار را انجام دهد اما مجلس برای جذب اعتماد مردم ورود کرد. مواردی که نیاز به قانون گذاری است باید به مجلس ارائه شود.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه فراکسیون ولایی وی را در ماجرای تعیین ریاست مجلس نمک گیر کرده است، گفت: نظری در این خصوص ندارم و اطمینان ندارم پیشگویی‌ها و ضمیرخوانی‌ها درست باشد.

وی با بیان اینکه حق همه نمایندگان است که در مورد رئیس مجلس نظر داشته باشند، گفت: لزومی ندارد با سوءظن برخورد کنیم، توصیه بزرگان دین بر حسن ظن است جنس من هم اینگونه نیست که دلخور شوم. ضرورتی ندارد که با سوءظن نسبت به دیگران برخورد کنم مسیری را که درست می دانم انجام می دهم و کاری به جناح بندی ها ندارم.
 

مطالب مرتبط
سخنگوی شورای نگهبان: هیچ نگاه سیاسی به «CFT» وجود ندارد + فیلم
160 نماینده طی بیانیه‌ای خطاب به رئیس جمهور خواستار اجرای قانون رتبه‌بندی معلمان شدند
فرانسه در آستانه اعلام «وضعیت اضطراری»

نظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما
علت گریه نوزاد و  موثرترین راه های متوقف کردن ان
علت گریه نوزاد و موثرترین راه های متوقف کردن ان

علت گریه نوزاد و موثرترین راه های متوقف کردن ان

کرونا در جهان| تعداد مبتلایان از مرز ۱۹ میلیون عبور کرد/ شدت گرفتن بحران کرونا در آمریکا
کرونا در جهان| تعداد مبتلایان از مرز ۱۹ میلیون عبور کرد/ شدت گرفتن بحران کرونا در آمریکا

کرونا در جهان| تعداد مبتلایان از مرز ۱۹ میلیون عبور کرد/ شدت گرفتن بحران کرونا در آمریکا

عوامل بروز استرس در کودکان را بشناسیم
عوامل بروز استرس در کودکان را بشناسیم

عوامل بروز استرس در کودکان را بشناسیم

خبر خوب وزیر آموزش و پرورش درباره بورس و فرهنگیان
خبر خوب وزیر آموزش و پرورش درباره بورس و فرهنگیان

خبر خوب وزیر آموزش و پرورش درباره بورس و فرهنگیان

روحانی: روز های سختی را می‌گذرانیم اما امید و اعتماد داریم/ ارائه اینترنت رایگان به خبرنگاران
روحانی: روز های سختی را می‌گذرانیم اما امید و اعتماد داریم/ ارائه اینترنت رایگان به خبرنگاران

روحانی: روز های سختی را می‌گذرانیم اما امید و اعتماد داریم/ ارائه اینترنت رایگان به خبرنگاران

مدیریت غم و شادی از نگاه امام کاظم علیه السلام
مدیریت غم و شادی از نگاه امام کاظم علیه السلام

مدیریت غم و شادی از نگاه امام کاظم علیه السلام

چرا باید به بهداشت روانی نوجوان اهمیت داد
چرا باید به بهداشت روانی نوجوان اهمیت داد

چرا باید به بهداشت روانی نوجوان اهمیت داد

تاثیرات استرس و فشارهای روانی روی مغز و بدن
تاثیرات استرس و فشارهای روانی روی مغز و بدن

تاثیرات استرس و فشارهای روانی روی مغز و بدن

معضل ماده مخدری به نام گل
معضل ماده مخدری به نام گل

معضل ماده مخدری به نام گل

دانشگاه صنعتی‌امیرکبیر؛ قدیمی‌ترین دانشگاه صنعتی کشور
دانشگاه صنعتی‌امیرکبیر؛ قدیمی‌ترین دانشگاه صنعتی کشور

دانشگاه صنعتی‌امیرکبیر؛ قدیمی‌ترین دانشگاه صنعتی کشور

اسماعیلی: جسد قاضی منصوری به خاک سپرده شد/ ۱.۲ میلیارد دلار ارز صادراتی به کشور بازگشت
اسماعیلی: جسد قاضی منصوری به خاک سپرده شد/ ۱.۲ میلیارد دلار ارز صادراتی به کشور بازگشت

اسماعیلی: جسد قاضی منصوری به خاک سپرده شد/ ۱.۲ میلیارد دلار ارز صادراتی به کشور بازگشت

تک فرزندی یا داشتن خواهر و برادر
تک فرزندی یا داشتن خواهر و برادر

تک فرزندی یا داشتن خواهر و برادر

نماهنگ | عید غدیر خم / حاج محمود کریمی
نماهنگ | عید غدیر خم / حاج محمود کریمی

نماهنگ | عید غدیر خم / حاج محمود کریمی

چرایی رویگردانی جامعه مسلمین از حقیقت امامت
چرایی رویگردانی جامعه مسلمین از حقیقت امامت

چرایی رویگردانی جامعه مسلمین از حقیقت امامت

کارتون مبارزان کهکشانی/ قسمت 12: چهار جنایتکار 2
کارتون مبارزان کهکشانی/ قسمت 12: چهار جنایتکار 2

کارتون مبارزان کهکشانی/ قسمت 12: چهار جنایتکار 2

ترفند | سالاد و دسر یک عصرانه خوشمزه
ترفند | سالاد و دسر یک عصرانه خوشمزه

ترفند | سالاد و دسر یک عصرانه خوشمزه

صفاتی که کودک از پدر به ارث می برد
صفاتی که کودک از پدر به ارث می برد

صفاتی که کودک از پدر به ارث می برد

کنکور کارشناسی ارشد در شرایط کرونایی برگزار شد+ تصاویر و واکنش کاربران
کنکور کارشناسی ارشد در شرایط کرونایی برگزار شد+ تصاویر و واکنش کاربران

کنکور کارشناسی ارشد در شرایط کرونایی برگزار شد+ تصاویر و واکنش کاربران

کارتون مبارزان کهکشانی/ قسمت 11: چهار جنایتکار 1
کارتون مبارزان کهکشانی/ قسمت 11: چهار جنایتکار 1

کارتون مبارزان کهکشانی/ قسمت 11: چهار جنایتکار 1

برای یک لقمه نان!
برای یک لقمه نان!

برای یک لقمه نان!

ترفند | عصرانه خوشمزه با چیپس و نودل
ترفند | عصرانه خوشمزه با چیپس و نودل

ترفند | عصرانه خوشمزه با چیپس و نودل