آنان که مي خواهندبا ايران مقابله کنندعقده خود بزرگ بيني دارند

ايهود اولمرت نخست وزير رژيم صهيونيستي اعلام کرد:احتمال حمله نظامي اسرائيل به ايران صفر بوده واين تصور که اسرائيل به تنهائي مي تواند با ايران روياروئي کند، يک انديشه باطل است و آناني که چنين مي انديشند راه گم کرده اند و عقده خود بزرگ بيني دارند.
دوشنبه، 8 مهر 1387
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
آنان که مي خواهندبا ايران مقابله کنندعقده خود بزرگ بيني دارند
 ايهود اولمرت در آستانه کناره گيري از مقام نخست وزيري روز دوشنبه با روزنامه "يديعوت آخرونوت" گفتگو کرد و ضمن اعلام اين مطلب افزود:براي آن که به صلح با سوريه برسيم، گزينه اي که در پيش روي ما قرار دارد آن است که بخشهاي وسيعي از بلنديهاي جولان را به دولت دمشق باز پس دهيم .
اولمرت در بخش ديگري از اين مصاحبه، با صراحت گفت: اسرائيل براي آن که با همسايگان عرب به صلح برسد، نه تنها بايد بخشهاي عمده اي از بلنديهاي جولان را به سوريه بدهد، بلکه لازم است از بخشهاي عمده کرانه باختري رود اردن نيز عقب بنشيند و حتي بخش عمده اي از شرق اورشليم را به فلسطينيان بسپارد.
اولمرت گفت: اگر در سالهاي گذشته بر اين باور بوده که اسرائيل مي تواند بر سراسر اورشليم يکپارچه تسلط و حاکميت داشته باشد، دچار اشتباه سياسي بوده و امروز اين چنين نمي انديشد.
وي افزود: اين موضعي است که بسياري از نخست وزيران اسرائيل درگذشته به آن باور داشتند ولي جرات نمي کردند آن را بر زبان آورند. و افزود: اکنون من براي نخستين بار به صراحت و با قاطعيت مي گويم که ما براي رسيدن به صلح با همسايگان عرب بايد به چنين گذشت هاي دردناک دست بزنيم.
اولمرت در جريان اين گفت و گوي طولاني اعلام کرد: در طول زمان و در سالهاي متمادي که در صحنه سياسي بوده و اوضاع را از نزديک بررسي کرده و با حقايق و واقعيات منطقه اي و بين المللي آشنان گرديده، به اين باور رسيده است که بايد اسرائيل از بخش عمده زمين هاي مورد اختلاف صرفنظر کند و آنها را به اعراب بدهد.
اولمرت گفت: اکنون يک فرصت طلائي در برابر ما قرار گرفته که گامي بلند و تاريخي در راه رسيدن به صلح با همسايگان فلسطيني و کشور همسايه سوريه برداريم و اين فرصتي است که محدوديت زماني دارد.
سخنان اولمرت امروز هياهوي زيادي در اسرائيل برانگيخت.
به گزارش ايرنا سيلوان شالوم از رهبران حزب ليکود و وزير امورخارجه اسبق اسرائيل گفت: اولمرت مي خواهد در آستانه کناره گيري، اموال ملي اسرائيل را به حراج بگذارد.
سيلوان شالوم در واکنش به اين سخنان اولمرت گفت: جاي شوربختي است سياستمداري که در دامان حزب ليکود و انديشه هاي سياسي آن پرورش يافته، امروز اين چنين مي انديشد.
سيلوان شالوم که در حال حاضر مقام دوم حزب ليکود محسوب مي شود، افزود: حزب ما نيز بر اين باور است که بايد با اعراب کنار آمد و نسبت به آنها گذشت کرد. اليکود به رهبري منخم بگين نخستين دولتي بود که با مصر صلح کرد و از شبه جزيره سينا عقب نشست. ما با صلح دشمني نداريم. ولي هرگز به موقعيتي نرسيده ايم که امنيت اسرائيل را اين چنين قرباني کنيم.
وزير خارجه اسبق اسرائيل، درباره تسيپي ليوني وزير خارجه کنوني و رهبر جديد حزب کاديما نيز که قرار است به زودي دولت آينده صهيونيستي را برپا سازد، گفت: بيم دارم که ليوني نيز اين گونه مي انديشد و اين نشان مي دهد که کاديما راه رستگاري سياسي را گم کرده است.
سيلوان شالوم در پايان واکنش شديد اللحن خود گفت: مواضع اولمرت راننده مستي را به ياد من مي آورد که با چشمان بسته به سوي پرتگاه شتاب مي کند.


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما