پزشكان براي تجويز داروهاي خارج از فهرست بايد تعهدنامه امضا كنند

اين مراكز داروهاي خارج از فهرست مورد نياز بيماران را از خارج تهيه مي‌كنند و در اختيار بيماران قرار مي‌دهند اما با توجه به بار مالي بالاي اين داروها براي بيماران و امكان تجويز غير منطقي و در موارد غير ضرور اين داروها و براي مديريت مصرف دارو در كشور، فقط پزشكاني كه تعهدنامه مربوط به تجويز داروهاي خارج از فهرست را امضا كنند حق تجويز اين داروها را دارند. در غير اين صورت تجويز داروهاي خارج از فهرست ممنوع است. ديناروند پيش از اين گفته بود: تعداد مراكز فوريت‌هاي دارويي يا همان ....
جمعه، 8 آذر 1387
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
پزشكان براي تجويز داروهاي خارج از فهرست بايد تعهدنامه امضا كنند
  
 معاون غذا و داروي وزارت بهداشت گفت: تجويز داروهاي خارج از فهرست از سوي پزشكان ممنوع نشده اما پزشكان فقط در صورتي حق تجويز اين داروها را دارند كه فرم تعهدنامه مربوطه را امضا كنند.    
 
رسول ديناروند افزود: بر اساس قانون، فقط داروهايي كه در فهرست رسمي دارويي كشور وجود دارد در داروخانه‌ها توزيع مي‌شود و بخش قابل توجهي از اين داروها نيز تحت پوشش بيمه هستند، اما براي اينكه بيماران در موارد خاص با تشخيص پزشك از داروهاي خارج از فهرست محروم نشوند، مراكز تك نسخه‌اي دارويي با مجوز وزارت بهداشت تشكيل شده‌اند.
وي گفت: اين مراكز داروهاي خارج از فهرست مورد نياز بيماران را از خارج تهيه مي‌كنند و در اختيار بيماران قرار مي‌دهند اما با توجه به بار مالي بالاي اين داروها براي بيماران و امكان تجويز غير منطقي و در موارد غير ضرور اين داروها و براي مديريت مصرف دارو در كشور، فقط پزشكاني كه تعهدنامه مربوط به تجويز داروهاي خارج از فهرست را امضا كنند حق تجويز اين داروها را دارند. در غير اين صورت تجويز داروهاي خارج از فهرست ممنوع است.
ديناروند پيش از اين گفته بود: تعداد مراكز فوريت‌هاي دارويي يا همان مراكز تك نسخه‌اي دارويي كشور طي سال‌هاي اخير افزايش يافته و از 5 مركز به 20 مركز رسيده است. اكنون حتي در مراكز برخي استان‌ها مانند شيراز نيز وجود دارند و تقاضا براي تأسيس شعب اين مراكز، در اصفهان و تبريز هم وجود دارد.
وي گفت: مراكز تك نسخه‌اي اگر داروهاي خارج فهرست را در اختيار داشته باشند به بيماران تحويل مي‌دهند، در غير اين صورت ظرف2 تا 7 روز دارو را از خارج براي بيمار تهيه مي‌كنند و در اختيار وي قرار مي‌دهند.
در زمان حاضر 3 هزار و 710 قلم دارو در كشور به ثبت رسيده و در فهرست رسمي دارويي كشور ثبت شده است.از اين تعداد، 2 هزار و 845 قلم دارو توسط 70 كارخانه داروسازي در داخل كشور توليد مي‌شود و 865 قلم داروي خارجي نيز توسط 60 شركت وارد كننده وارد كشور مي‌شوند.
داروهاي ثبت شده در فهرست دارويي در 8 هزار و600 داروخانه فعال كشور توزيع مي‌شوند.
 
 


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما