اسکار علیه رژیم صهیونیستی

فيلم کشتار پناهندگان فلسطيني در اردوگاههاي صبرا و شتيلا در لبنان توسط رژيم صهيونيستي، نامزد دريافت جايزه اسکار شده است.
شنبه، 9 آذر 1387
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
اسکار علیه رژیم صهیونیستی
فيلم کشتار پناهندگان فلسطيني در اردوگاههاي صبرا و شتيلا در لبنان توسط رژيم صهيونيستي، نامزد دريافت جايزه اسکار شده است.   
شبکه تلويزيوني الجزيره قطر روز شنبه با اعلام اين مطلب، افزود : نمايش فيلم موسوم به "رقص والس همراه با بشير" ، در کشور آلمان اخيرا آغاز شده است. در اين فيلم به جنگ سال 1982 اسرائيل عليه لبنان و کشتار پناهندگان فلسطيني در اردوگاه هاي صبرا و شتيلا در لبنان پرداخته شده است. اين فيلم که نامزد دريافت جايزه اسکار است، مورد توجه گسترده مردمي و رسانه اي در آلمان قرار گرفته و اين در حالي است که چهره اسرائيل در اين فيلم به عنوان يک جنايتکار ترسيم شده ، نه به عنوان يک قرباني و محافل آلماني به چنين تصويري از اسرائيل عادت ندارند.
خبرنگار الجزيره در برلين پايتخت آلمان در اين زمينه گفت : "پيام "آري فولمن" کارگردان اسرائيلي فيلم "رقص والس همراه با بشير" اين است که جنگ ها به شکل تفريحي آغاز مي شود، ولي با فجايع به پايان مي رسد. فولمن با نگاهي به جنگ 1982 اسرائيل عليه لبنان، رويدادهاي زندگي مردي را حکايت مي کند که در واقع، خود کارگردان است. اين مرد مي کوشد خاطرات يک سرباز سابق اسرائيل درباره روزهاي اين جنگ را منظم و بازسازي کند تا به اين نتيجه برسد که به عنوان يک اسرائيلي، در اين جنگ جلاد بوده و اعراب قرباني او بوده اند.
فيلم سازان آلماني به اين امر واقفند که القاي چنين ديدگاهي به افکار عمومي آلمان که همواره به يهوديان با ديد قرباني نگريسته اند تا چه اندازه دشوار است. گرچه در آلمان با مسائلي که به نحوي با يهوديان مرتبط باشد با احتياط برخورد مي شود، ولي اين بار نبايد کار دشوار باشد، زيرا کارگردان فيلم خود يک اسرائيلي است. خبرنگار الجزيره در ادامه گفت: "فيلم ياد شده که هم اکنون نامزد دريافت جايزه اسکار است، محصول مشترک آلمان، اسرائيل و فرانسه محسوب مي شود و براي سازماندهي و تنظيم خاطرات سربازان اسرائيل درباره جنگ و کابوس هاي آن که هنوز در اذهان آنان زنده است، به شيوه انيميشن رو آورده است.
کشتارهاي صبرا و شتيلا در جريان تجاوز ارتش اسرائيل به خاک لبنان از سوي شبه نظاميان لبناني تحت حمايت ارتش اسرائيل انجام شد. اين ارتش پس از ترور بشير جميل رئيس جمهور لبنان که به تازگي در لبنان به اين سمت انتخاب شده بود، وارد بخش غربي بيروت شد. فيلم رقص والس همراه با بشير، با نمايش کشته شدن بيش از سه هزار غير نظامي فلسطيني در کشتارهاي صبرا و شتيلا پايان مي يابد.
کارگردان اسرائيلي در مصاحبه مطبوعاتي درباره فيلم خود چنين گفت: "اگر فيلم من به مخالفت چند جوان با اعزام به جنگ منجر شود، من احساس مي کنم که به هدف خود از ساخت فليم رسيده ام".


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.