امشب هم نشينی ماه، ناهيد و برجيس

امشب مردم ايران همانند مردم سراسر جهان مي توانند شاهد زيباترين پديده آسماني سال يعني هم نشيني ماه، ناهيد و برجيس (مشتري) باشند.
دوشنبه، 11 آذر 1387
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
امشب هم نشينی ماه، ناهيد و برجيس
امشب مردم ايران همانند مردم سراسر جهان مي توانند شاهد زيباترين پديده آسماني سال يعني هم نشيني ماه، ناهيد و برجيس (مشتري) باشند.
مدير انجمن نجوم آماتوري ايران روز دوشنبه گفت: امروز هنگام غروب آفتاب در افق غربي آسمان ، مي توان هلال زيباي ماه در کنار دو جرم ستاره مانند را مشاهده کرد که در کنار هم قرار گرفته اند.
مهندس "مسعود عتيقي" ادامه داد: اين دو جرم ستاره نيستند و جرم پرنورتر سياره ناهيد و کم نورتر سياره برجيس يا مشتري است.
وي افزود:امشب هلال زيباي ذيحجه با 15 درصد روشنايي، به اندازه يک درجه با الهه آسمان شب يعني سياره "ناهيد" و حدود دو درجه با غول منظومه شمسي يعني سياره "برجيس" (مشتري) جدايي زاويه اي پيدا مي کند.
عتيقي افزود: در اين شامگاه ماه در فاصله‌ 402 هزار کيلومتري ، ناهيد در فاصله 150 ميليون کيلومتري و مشتري در فاصله 867 ميليون کيلومتري از زمين قرار دارند.
عتيقي افزود: اين پديده در سراسر جهان با چشم غير مسلح به راحتي قابل مشاهده است و حتي مردم شهرهايي که آلودگي هوا و آلاينده‌هاي نوري دارند از مشاهده آن محروم نخواهند شد.
وي خاطر نشان ساخت: سياره ناهيد در اين شب در وضعيت کوژ و با 69 درصد روشنايي از درون تلسکوپ‌هاي قوي ديده مي‌شود.
مدير انجمن نجوم آماتوري ايران، گفت: سياره برجيس (مشتري) که بزرگترين سياره در منظومه شمسي است، از نظر بزرگي و جرم در مقام اول جاي دارد. اين سياره هنگامي که در آسمان پديدار مي‌شود، بعد از سياره ناهيد از تمام ستارگان و سياره‌هاي ديگر ، نوراني تر ديده مي‌شود. اشکال گوناگوني در مشتري ديده مي‌شود که حتي با يک تلسکوپ کوچک نيز قابل رويت است. اين سياره حدود 63 قمر دارد که به دور آن مي چرخند.
عتيقي ادامه داد : سياره ناهيد (زهره) که ايرانيان باستان به آن "آناهيد" نيز مي گفتند نزديک ترين سياره به زمين است. ناهيد يکي از سياره‌هايي است که مي‌توان آن را به آساني در آسمان پيدا کرد.
وي افزود: اين سياره درخشان در روشن ترين حالت، پس از ماه ، درخشنده‌ترين جرم آسماني است. ناهيد پوشيده از ابر است و قمر ندارد.
مدير انجمن نجوم آماتوري ايران، عکاس گرفتن از اين پديده زيبا را به علاقه مندان پديده هاي آسماني توصيه کرد.


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.