قشقاوی: تعطیلی سفارت انگلیس فعلا در دستور کار نیست

حسن قشقاوی با انتقاد از مواضع اخیر مقامات انگلیسی علیه کشورمان اعلام کرد که تعطیلی سفارت این کشور در تهران "فعلا " در دستور کار کشورمان قرار ندارد.
دوشنبه، 11 آذر 1387
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
قشقاوی: تعطیلی سفارت انگلیس فعلا  در دستور کار نیست
حسن قشقاوی با انتقاد از مواضع اخیر مقامات انگلیسی علیه کشورمان اعلام کرد که تعطیلی سفارت این کشور در تهران "فعلا " در دستور کار کشورمان قرار ندارد.
سخنگوی وزارت خارجه پیش از ظهر امروز در  نشست هفتگی خود با خبرنگاران داخلی و خارجی درباره سفر رافائل کروئه‌آ، رئیس جمهور اکوادور به تهران گفت:‌ این مقام اکوادوری برای نخستین بار در طول تاریخ دو کشور به دعوت دکتر احمدی‌نژاد به تهران می آید.
قشقاوی اکوادور را کشوری غنی با منابعی سرشار و عضو اوپک توصیف کرد و یادآور شد که همکاری گسترده‌ به ویژه در اقتصاد در اولویت مذاکرات و دیدارهای مقامات دو کشور قرار دارد.
وی در ادامه با اشاره به تحرکات اخیر کانادا در صدور قطعنامه های ضد ایرانی در موضوع حقوق بشر گفت: این قطعنامه‌های حقوق بشری ماهیتی کاملا سیاسی  دارد. خود کانادا یکی از بزرگترین ناقضان حقوق بشر علیه اقلیتها، مسلمانان و بومیان این کشور است که در این خصوص بحثهای فراوانی وجود دارد.
سخنگوی وزارت خارجه افزود: چگونه است که تیرباران حساسیتهایی به دنبال دارد اما بمباران این حساسیتها را ندارد. تا زمانی که حقوق جنگ مورد بررسی قرار نگیرد و مشخص نشود بحثهای حقوق بشر شوخی با ملتهاست. نفس حقوق بشر امر خوبی است ولی بدتر از نقض آن گرفتن جان انسانهاست. کسانیکه امروز بزرگترین صادرکنند‌گان سلاح هستند و دم از حقوق بشر هم می‌زنند!
قشقاوی تصریح کرد: یکی از بزرگترین موارد نقض حقوق بشر عدم صدور قطعات هواپیما به کشورهای دیگر است.
وی از هموطنان ایرانی مقیم خارج از کشور خواست که کمپین 75 میلیون امضاء برای مقابله با تحریمهای هوایی را در دستور کار قرار دهند.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین با اشاره به پیشنهاد هسته ای ایران به کشورهای حوزه خلیج فارس گفت: رفته رفته کشورهای منطقه به ضرورت توجه به همکاریهای منطقه‌ ای و دوستی با ایران توجه می‌کنند و پیشنهاد آقای آقازاده در مورد ایجاد کنسرسیوم رآکتور آب سبک تحت نظارت آژانس و NPT نشان می‌دهد که فضای منطقه‌ ای تغییر کرده و حتی در مورد بحث هسته‌ ای نیز زمینه‌ همکاریهای بسیاری وجود دارد.
قشقاوی در ادامه این نشست با اشاره به مواضع اخیر کانادا در قبال حقوق بشر در ایران تصریح کرد: ما خواستار جبران این اظهارات از طرف کانادا هستیم.
وی با تاکید بر جبران این مواضع از طرف وزیر خارجه‌ کانادا در مورد وضعیت حقوق بشر ایران تصریح کرد:من موضعگیری لازم در این خصوص را که عبارات ناشایستی علیه کشورمان استفاده شده بود عنوان کردم و این موضوع هم ‌اکنون نیز در دست بررسی است و اگر اقدام خاصی بخواهد صورت بگیرد اطلاع رسانی لازم درباره آن انجام خواهد شد.
سخنگوی وزارت خارجه اضافه کرد: جبران این عبارات ناشایست از طرف کانادا مورد خواست جدی ماست که این مسئله به سفارت کانادا در ایران و نیز از طریق سرپرست سفارت ایران در کانادا به مقامات کانادایی اطلاع داده شده است.
قشقاوی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر این که موضع ایران در قبال مطالعات ادعایی مطرح شده از طرف آمریکا و غرب تغییری نکرده خاطرنشان کرد: سئوالات و ابهامات ششگانه‌ آژانس بر اساس مدالیته جواب داده شد و آژانس نیز صراحتا اعلام کرده که این مسائل حل و فصل شده اند اما ما پس از آن با مطالعات ادعایی مواجه شدیم البته گزارش البرادعی خود صحت ادعاهای ایران را روشن کرده و تاکید داشته که اصل این اسناد به ایران ارائه نشده اند.
سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: آمریکا که مدعی این اسناد است نه تنها اصل آن را به آژانس ارائه نداده بلکه در قالب الکترونیک و نه اصل آنها را مطرح کرده که هم  آژانس و هم خودشان در آن مانده‌اند. یکی از نویسندگان نشریات آمریکایی نیز گفته که اگر این اسناد به ایران ارائه می‌شد جعلی بودن آن مشخص می‌شد که این در خلاف سیاست تبلیغات آنهاست.
وی موضع رسمی جمهوری اسلامی ایران در مورد توافقنامه امنیتی عراق و آمریکا را انتظار تا زمان برگزاری رفراندوم اعلام کرد و گفت: ما همواره بر ضرورت رفع اشغال از عراق و اعمال حاکمیت ملی توسط عراقیها تاکید داریم و در این میان دو عامل ضرورت اجماع ملی در داخل عراق و توجه به نظر مرجعیت دینی را مدنظر قرار داده‌ایم و به هر حال امیدواریم با تصمیم هوشمندانه‌ مجلس عراق برای برگزاری رفراندوم در شش ماه بعد ملت ضد اشغالگر عراق بتوانند دغدغه‌های خود در مورد رفع اشغال با حاکمیت ملی را محقق کنند.
قشقاوی در ادامه سخنانش با اظهار تعجب از اظهارات رئیس مجلس بحرین در قبال جزایر سه‌گانه‌ تنب کوچک، بزرگ و ابوموسی گفت:‌ از این اظهارات تعجب می‌کنیم و فکر می‌کنیم اگر بنا باشد موضوعات جغرافیایی و ارضی در منطقه مطرح شود قطعا به نفع کسی نخواهد بود.
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران که از وی در مورد نامه محرمانه منسوب به وزارت خارجه ایران در سال 2003 به آمریکاییها سئوال کرد گفت: سیاست ایران در قبال حمایت از حزب‌الله و مردم فلسطین ثابت و همیشگی است و از زمان حضرت امام (ره) با آغاز انقلاب و از عالی‌ترین سطح نظام تا پایین‌ترین سطح این موضعگیری جمهوری اسلامی ایران یکسان و همیشگی بوده است.
قشقاوی با هشدار در مورد هر گونه عادی سازی روابط کشورهای منطقه با رژیم صهیونیستی گفت: ایران با هرگونه عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی تحت هر شکل و عنوان مخالف است و این قبیل مواضع از طرف ملت ما مطرود شده است.
وی سپس در پاسخ به سوالی درباره اظهارات وزیر خارجه‌ انگلیس و احضار سفیر این کشور به وزارت خارجه خاطرنشان کرد: طی اظهاراتی که وزیر خارجه‌ این کشور و سخنگوی دولت انگلیس داشته اند اعلام شده که این اظهارات مدنظر آنها نبوده و می‌خواستند در این زمینه تعدیلی داشته باشند اما این نکته قابل توجه است که انگلیسیها همواره در خط مقدم خصومت تاریخی علیه منافع ملت ایران بوده‌اند و امروزه در چارچوب تفرقه‌افکنی، بحثهای هسته‌ ای و مماشات با تروریسمها بحثهایی را مطرح می کنند.
سخنگوی وزارت خارجه تعطیلی سفارت انگلستان در ایران را "فعلا " در دستور کار ایران ندانست.
قشقاوی از پیگیری موضوع دیپلماتهای ایرانی در دیدار معاون آسیایی وزارت خارجه با مقامات پاکستانی و سفر رئیس جمهور پاکستان به تهران خبر داد و اظهار داشت: در دیداری که آقای آخوندزاده در پاکستان دارند موضوع سفر زرداری رئیس جمهور پاکستان به ایران مطرح شده و و ایشان دعوت رئیس جمهور کشورمان را اجابت کردند.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در مورد تحرکات جدید در موضوع پرونده آمیا نیز گفت: به آمار سازمان شفافیت جهانی قضات آرژانتینی از فاسدترین قضات هستند و از اول انحرافی در این خصوص به خاطر فشارهای صهیونیستها پدید آمده اما ایران آمادگی دارد تا در چارچوب منصفانه و عادلانه کمال همکاری را در این زمینه داشته باشد و الان هم این آمادگی را دارد تا برای روشن شدن موضوع و مشخص شدن مسببان واقعه‌ این حادثه کمک کند.
وی با تاکید بر اینکه این موضوع از مسیر اصلی خارج شده و هرچند گاهی دست‌مایه برخی بحثهای تخریب روابط قرار می‌گیرد گفت: ملت آرژانتین تمایل به رابطه با ایران دارد و می‌خواهد که این مسائل تحت تاثیر تشبثات قضایی قرار نگیرد که در حقیقت سیاسی و تبلیغاتی است. 


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما