دوباره به خودكفايي گندم خواهيم رسيد

شخم و خاك‌ورزي كشاورزي در سطح 20 هزار هكتار در سطح ملي براي نخستين بار اجرا شد كه سرآغاز بسيار مناسب و خوبي است كه در اين ارتباط منبع آب و خاك خود را حفظ ‌كنيم. جهانسوز ادامه داد: باتوجه به اينكه اين نحوه‌ كشت در نقاط بسياري از جهان مورد استفاده قرار مي‌گيرد اما در كشور ما به آن توجهي نشده است، سعي كرديم در سطوح مناسب افزايش داشته باشيم. از كارهاي ديگر درارتباط با زمينه‌سازي كلي براي مبارزه مناسب با خشكسالي برنامه‌ريزي‌هاي درون سيستمي است كه به‌طور كلي سعي شده شبكه وزارت جهاد ...
سه‌شنبه، 19 آذر 1387
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
دوباره به خودكفايي گندم خواهيم رسيد
  
معاون وزير جهاد كشاورزي اظهار كرد: امسال در ارتباط با اكثر محصولات كشاورزي، به‌دليل بروز خشكسالي و مشكلاتي ديگر از اين دست، كاهش توليد داشتيم و قطعا اين كاهش توليد نوسانات قيمتي را نيز درپي دارد.
 
، دكتر محمدرضا جهانسوز افزود: درباره‌ي زعفران با وجود اينكه ايران بزرگترين توليدكننده زعفران در سطح جهان است بنا بر اطلاعات واصله برخي كشورها زعفران بسيار مرغوب ايران را با مارك خود وارد بازار مي‌كنند و اين به دليل آن است كه زعفران ايران به صورت فله‌اي وارد بازار جهاني مي‌شود.
 
او ادامه داد: باتوجه به اهميت زعفران در صادرات محصولات كشاورزي و برنامه‌ريزي‌هاي دولتي، از اين پس زعفران در بسته‌بندي‌هاي مناسب وارد بازارهاي جهاني مي‌شود و از اين طريق ارزش افزوده‌اش در اختيار كشور قرار مي‌گيرد.
 
معاون وزير جهاد كشاورزي درباره‌ خودكفايي در عرصه‌ گندم نيز گفت:‌ وضعيت بد اقليمي و جوي نه تنها در ايران بلكه در منطقه باعث شد به‌طور كلي سال بسيار متفاوتي بر ايران حاكم شود به‌نحوي كه سطح زيركشت محصولات ديم گندم برداشت چنداني نداشت. اين در حالي بود كه سطح زيركشت نيز مناسب بود.
 
جهانسوز خاطرنشان كرد: درسال جاري تلاش بسيار زيادي شد در مناطقي كه مشكل آب نداشتيم و در كنار آن علي‌رغم بسياري بارش‌ها در بسياري مناطق منابع آب سطحي مثل قنات‌ها، ‌چشمه‌ها و رودخانه‌ها به وضعيت مطلوب براي آغاز فصل كار نرسيده‌ بودند و همچنين با توجه به مصرف ساير محصولات رقيب و اينكه اصولا در كشور ما يك پديده‌ي كاملا خصوصي است شروع خوبي براي كاشت داشتيم و اميدواريم با وجود اينكه تبعات خشكسالي هنوز در سال جاري در بخش سايه انداخته، اما در پناه عنايات الهي و بارش‌هاي متعادل و متوسط محصول خوبي را شاهد باشيم. ضمن اينكه امسال روند خودكفايي گندم را كه در سال بسيار استثنايي قبل دچار اشكالاتي شد به مرحله‌ي قابل قبولي برگردانيم.
 
وي اضافه كرد: سياست كلي بسيار مناسبي براي رهايي از مشكلات خشكسالي داشتيم. به‌گونه‌اي كه سعي كرديم تهديد در بخش كشاورزي را به فرصت تبديل كنيم. يكي از ثمرات خشكسالي، برنامه‌ريزي، جمع‌آوري اطلاعات و كارهاي عملياتي بود به‌طوريكه سطح آبياري تحت فشار در عرصه‌ي زراعي از افزايش بسيار زيادي برخوردار شده و با حمايت‌هاي دولت به ويژه به شكل مالي سعي شده حركت‌هاي مثبتي اتفاق بيافتد.
 
او خاطرنشان كرد: شخم و خاك‌ورزي كشاورزي در سطح 20 هزار هكتار در سطح ملي براي نخستين بار اجرا شد كه سرآغاز بسيار مناسب و خوبي است كه در اين ارتباط منبع آب و خاك خود را حفظ ‌كنيم.
 
جهانسوز ادامه داد: باتوجه به اينكه اين نحوه‌ كشت در نقاط بسياري از جهان مورد استفاده قرار مي‌گيرد اما در كشور ما به آن توجهي نشده است، سعي كرديم در سطوح مناسب افزايش داشته باشيم. از كارهاي ديگر درارتباط با زمينه‌سازي كلي براي مبارزه مناسب با خشكسالي برنامه‌ريزي‌هاي درون سيستمي است كه به‌طور كلي سعي شده شبكه وزارت جهاد كشاورزي براي ترغيب كشاورزان و مديريت كاشت در حد ملزومات در عرصه حضور پيدا كند.
 
معاون وزير جهاد كشاورزي افزود: ارزيابي من از فعاليت‌هاي صورت گرفته مثبت بوده و اميدوارم با بهره‌مندي از عنايات الهي، سال خوبي را شاهد باشيم و به خودكفايي كه داشتيم برسيم.
 
به گفته‌ي وي قطعا اگر اتفاق غيرمترقبه‌اي رخ ندهد باتوجه به اسباب فراهم شده خودكفايي در اين عرصه را در كشور شاهد خواهيم بود. در ميزان كلي توليدات كشاورزي امسال نيز افزايش خواهيم داشت و به خودكفايي گندم دوباره خواهيم رسيد.
 
وي تصريح كرد: در بخش توليدات گياهي به‌طور كلي با وجود بلاياي بي‌سابقه‌ي سرما و خشكسالي توفيقات خوبي داشتيم. مثلا ركورد توليد سيب زميني و ذرت علوفه‌اي در كشور شكسته شد. در بخش توليد علوفه در كشور با وجود خشكسالي تغيير كلي در ميزان توليدات نداشتيم.
 
و در بخش ميوه طرف ميوه‌هاي سردسيري نيز افزايش محصول داشتيم، ضمن اينكه مركبات و ميوه‌جات نيز با وجود مشكل محيطي در حد مناسب بود.
 
جهانسوز تاكيد كرد: در كل بايد شاكر خدا باشيم كه به خاطر الطافش با وجود خشكسالي‌ها توانستيم به كمك بخش اجرا محصولات خوبي داشته باشيم
 
 


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.