نمي‌توانیم سوريه را از حق طبيعي‌اش در عضويت در باشگاه هسته‌يي محروم كنیم

من نمي‌توانم سوريه را از حق طبيعي‌اش در عضويت در باشگاه هسته‌يي محروم كنم و چنين تصميمي مستلزم اثبات عدم تعهد سوريه نسبت به توافقنامه‌هاي منعقد شده و شروط كنوني است.البرادعي تصريح كرد: آژانس با سوريه در خصوص طرح‌هاي بسياري از جمله بررسي فايده‌ي برنامه‌ي تكنولوژيكي هسته‌يي رايزني مي‌كند و اگر به اثبات برسد كه طرح مناسبي وجود دارد اين طرح تحت نظارت آژانس اجرا مي‌شود....
پنجشنبه، 21 آذر 1387
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
نمي‌توانیم سوريه را از حق طبيعي‌اش در عضويت در باشگاه هسته‌يي محروم كنیم
مديركل آژانس بين المللي انرژي اتمي از تصميم اتحاديه اروپا مبني بر تاسيس بانك سوخت هسته‌يي تحت نظارت آژانس طي دو سال آينده استقبال كرد.
محمد البرادعي مديركل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي،‌ در بيانيه‌اي كه از مقر آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در وين منتشر كرد، گفت: ايجاد بانك هسته‌يي مرحله‌ي نخست چند جانبه كردن چرخه سوخت هسته‌يي است كه برخي كشورها نظير آمريكا، روسيه، فرانسه، انگليس و هلند بر آن تسلط دارند.
خبرگزاري كويت، گزارش داد: محمد البرادعي ابراز خرسندي كرده است كه آلمان، آمريكا، نروژ و امارات پيشنهاد احداث مراكز بين‌المللي غني‌سازي هسته‌يي را تحت نظارت آژانس بين‌المللي انرژي اتمي مطرح كرده‌اند.
خاوير سولانا مسوول سياست خارجه اتحاديه اروپا، پيشتر اعلام كرده بود كه اتحاديه‌ي اروپا درصدد ايجاد بانك سوخت هسته‌يي قبل از برگزاري كنفرانس آتي بازنگري در معاهده‌ي منع تكثير سلاح‌هاي هسته‌يي در سال 2010 است.
احداث چنين بانكي موجب فراهم كردن تسليحاتي براي دستيابي اين كشورها به سوخت هسته‌يي به طور آماده مي‌شود.
همچنين جهاد الخازن سردبير روزنامه فرامنطقه‌اي الحيات در تماس تلفني با محمد البرادعي و همسرش به مناسبت تبريك عيد قربان در خصوص برنامه‌هاي هسته‌يي ايران و سوريه با وي صحبت كرد.
محمد البرادعي در اين تماس تلفني گفته است: آژانس بين‌المللي انرژي اتمي همچنان منتظر توضيحات بيشتر از سوي سوريه است و مي‌خواهد بازرسان آژانس چندين تاسيسات ديگر را در سوريه مورد بازرسي قرار دهند.
البرادعي افزود: من نمي‌توانم سوريه را از حق طبيعي‌اش در عضويت در باشگاه هسته‌يي محروم كنم و چنين تصميمي مستلزم اثبات عدم تعهد سوريه نسبت به توافقنامه‌هاي منعقد شده و شروط كنوني است.
البرادعي تصريح كرد: آژانس با سوريه در خصوص طرح‌هاي بسياري از جمله بررسي فايده‌ي برنامه‌ي تكنولوژيكي هسته‌يي رايزني مي‌كند و اگر به اثبات برسد كه طرح مناسبي وجود دارد اين طرح تحت نظارت آژانس اجرا مي‌شود.
وي در عين حال گفت: در حال حاضر هيچ طرح معيني وجود ندارد و بايد به طور رسمي سوريه در اين زمينه درخواست بدهد.
محمد البرادعي بر نياز سوريه به تبرئه‌اش از اتهاماتي كه بعد از حمله‌ي اسراييل به تاسيسات الكبر عليه اين كشور مطرح شد تاكيد كرد و گفت: اسراييل با حدس و گمان اقدام به حمله نظامي عليه تاسيسات سوريه كرد و در حاليكه به جاي آن بايد اطلاعات خود را به آژانس انرژي اتمي ارائه مي‌كرد تا آژانس در خصوص صحت و سقم اين اطلاعات نظر دهد.
وي افزود: به اعتقاد من اسراييل اين اقدام را خارج از چارچوب قوانين بين‌المللي و با حمايت آمريكا صورت داد و كشورهاي عربي نيز بايد با موضع‌گيري مشترك به دفاع از سوريه يا ديگر كشورها بپردازند و مانع هدف قرار گرفتن هر كشور عربي ديگر در آينده شوند.
البرادعي درباره ايران نيز گفت: آنها در چارچوب قوانين عمل مي‌كنند و به آژانس اجازه بازرسي‌ها را مي‌دهند و به نظر مي‌رسند آنها منتظر دولت جديد در واشنگتن هستند و سعي مي‌كنند كه اوضاع را تا رفتن دولت جورج بوش آرام نگه دارند.


نظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.