رضاکیانیان: رسانه‌ها به دنبال جهانی عاری از اعتیاد باشند

رضا کیانیان گفت: رسانه‌ها به علت فوق تخصصی شدن این توان را یافته‌اند که نقش تسریع‌کننده‌ای را در روند توسعه برعهده بگیرند و عملا در ترویج فرهنگ جهانی عاری از اعتیاد، نقش بسیار مهمی داشته باشند.
جمعه، 22 آذر 1387
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
رضاکیانیان: رسانه‌ها به دنبال جهانی عاری از اعتیاد باشند
رضا کیانیان گفت: رسانه‌ها به علت فوق تخصصی شدن این توان را یافته‌اند که نقش تسریع‌کننده‌ای را در روند توسعه برعهده بگیرند و عملا در ترویج فرهنگ جهانی عاری از اعتیاد، نقش بسیار مهمی داشته باشند.
به گزارش ستاد خبری دومین جشنواره سراسری «اعتیاد و رسانه»، رضا کیانیان، بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون، گفت: آنچه مهم به نظر می‌اید آن است که در یک جامعه برخوردار از سلامت اجتماعی، کیفیت ارتباط سالم و حیات‌بخش و تضمین‌کننده سلامت جامعه باید بر اساس آموزه‌های ملی، فرهنگی و مذهبی افراد حاضر در آن جامعه تبیین و محقق شود.
وی جوامع بشری را در طول تاریخ خود با مشکلات، انحرافات و آسیب‌های زیادی رو به رو دانست و تصریح کرد: یکی از همین آسیب‌ها مسئله‌ مواد مخدر و اعتیاد است، در عرصه عمومی این رسانه‌ها هستند که می‌توانند افکار، عقاید، نگرش و نیازهای اجتماعی را دسته‌بندی و نظیم کنند.
کیانیان افزود: در واقع رسانه‌ها ابزار اصلی انتقال اطلاعات و ایده‌ها در سطح جوامع هستند که می‌توانند هر وز با خلق ایده‌ای جدید و تروج آن، به روند آگاه‌سازی مردم در خصوص آسیب‌های اعتیاد یاری رسانند. بازیگر فیلم «گاهی به آسمان نگاه کن» درباره خصوصیات اصلی یک رسانه خوب در راه جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی مانند اعتیاد گفت: معرفی الگوهای خوب و شایسته به جوانان، اثبات پوچی الگوهای نامناسب در حوزه اندیشه و رفتار اجتماعی، طرح الگوهای زنده در هدایت نسل جوان و ایجاد روحیه احساس مسئولیت و توجه به معیارهای اخلاقی و معنوی جامعه از وظایف اصلی رسانه‌ها در تبیین هنجارهای اجتماعی و جلوگیی از به‌وجود آمدن ناهنجاری‌های اجتماعی مانند اعتیاد به حساب می‌آیند.
وی ادامه داد: برای تحقق این مهم لازم است که هرچه بیشتر رسانه‌های جمعی و ارتباطی تحت کنترل و ارزشیابی مستمر و نظارت نخبگان امور اجتماعی و فرهنگی قرار گیرند تا از ظرفیت‌های موجود این رسانه‌ها حداکثر بهره‌برداری به عمل آید.
بازیگر فیلم «آژانس شیشه‌ای» تاکید کرد: بنابراین، فلسفه وجود رسانه‌ها، چه دیداری، چه شنیداری و چه مکتوب این است که با اختلافات، تعارضات، انحرافات و آسیب‌هایی که اجتماع بشری را تهدید می‌کند به شیوه‌ای صحیح برخورد کنند تا همواره جامعه انسانی در مسیر تعالی خویش گام بردارد.
کیانیان در پایان گفت: در عصر کنونی رسانه‌ها به علت فوق تخصصی شدن، این توان را یافته‌اند که از حالت واسطه بودن خارج و خود به عنوان منشاء تاثیرات بر افکار عمومی و فرهنگ جوامع ظاهر شوند؛ بدین ترتیب می‌توانند نقش تسریع‌کننده‌ای را در روند توسعه برعهده بگیرند و عملا در ترویج فرهنگ جهانی عاری از اعتیاد نقش بسیار مهمی داشته باشند.


نظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.