سلطانيه: تحريمها مردم ايران را متحدتر كرده است

نماينده جمهوري اسلامي ايران در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در مصاحبه‌ با يك روزنامه آمريكايي با اشاره به اينكه تحريمهاي غرب مردم ايران را متحدتر كرده است، اظهار داشت ايران ديگر به غرب اطمينان ندارد.
يکشنبه، 24 آذر 1387
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
سلطانيه: تحريمها مردم ايران را متحدتر كرده است
نماينده جمهوري اسلامي ايران در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در مصاحبه‌ با يك روزنامه آمريكايي با اشاره به اينكه تحريمهاي غرب مردم ايران را متحدتر كرده است، اظهار داشت ايران ديگر به غرب اطمينان ندارد.
روزنامه لس‌آنجلس تايمز در گزارشي با اشاره به اظهارات "علي اصغر سلطانيه" در مورد تحريمهاي غرب عليه ايران نوشت: تقريبا پنج سال پيش ايران با حسن نيت و بطور يكجانبه طرح غني‌سازي اورانيوم خود را به حالت تعليق در آورد و كشورهاي غربي اين اقدام ايران را يك پيشرفت ديپلماتيك مهم قلمداد كردند.
همانطور كه ايران در همان زمان اعلام كرد كه اين تعليق در واقع يك تعليق موقتي خواهد بود پس از سپري شدن زمان از پيش تعيين شده، اين اقدام را پايان داد.
ايران اندكي پس از انتخاب محمود احمدي‌نژاد بعنوان رئيس‌جمهور كه اعلام كرد غرب به اين كشور توهين كرده است غني‌سازي اورانيوم را در سال 2005 از سر گرفت.
در ادامه اين گزارش، مصاحبه‌اي كه اوايل ماه جاري با علي اصغر سلطانيه نماينده جمهوري اسلامي ايران در آژانس انرژي اتمي صورت گرفت آورده شده كه عقيده دارد هم ايران و هم كشورهاي غربي از يك عدم اطمينان دو طرفه رنج مي‌برند.
لس‌آنجلس تايمز: تهران اغلب برآوردهاي رسانه‌هاي غربي در مورد موضوع هسته‌اي اين كشور را مورد انتقاد قرار مي‌دهد، نظر شما در مورد ارزيابيهاي رسانه‌هاي غربي چيست؟
سلطانيه: كشورهاي غربي بصورت دلخواه بخشهايي از گزارشهاي محمد البرادعي رئيس آژانس بين‌المللي انرژي اتمي را انتخاب مي‌كنند. موضوع مهم اين است كه آيا انحرافي در زمينه اهداف نظامي صورت گرفته است يا خير؟. آنها كاملا از اين موضوع غفلت مي‌كنند و مي‌گويند كه چرا ايران تلاشهاي هسته‌ايش را به حالت تعليق درنياورده است.
لس‌آنجلس تايمز: نتايج قطعنامه‌هاي سازمان ملل عليه ايران چيست؟
سلطانيه: مردم ايران متحد و متحدتر شدند و از موضع ايران بيش از پيش حمايت كردند. آمريكا اميدوار بود و آرزو مي‌كرد كه در نتيجه اين قطعنامه‌ها، تحريمها دولت ايران با خروج از پيمان "ان‌پي‌تي" دچار اشتباه شتابزده‌اي گردد و مانع از ورود بازرسان اتمي به ايران شود اما ما هيچ اشتباهي نكرديم.
لس‌آنجلس تايمز: چرا نه؟
سلطانيه: ما براي آمريكاييها متاسف هستيم كه كشورهاي ديگر را براي اعمال تحريم و سخت‌گيري يا اقدامات تنبيهي تحريك يا آنها را قانع كردند. جداي از اين‌، ما بنا به دلايلي از ان‌پي‌تي خارج نشديم و همكاريهايمان را با آژانس متوقف نكرديم. اگر ما مي‌خواستيم از ان‌پي‌تي خارج شويم مي‌توانستيم بعد از پيروزي انقلاب اسلامي سال 1357( 1979 ميلادي) اين كار را بكنيم. در حقيقت تسليحات كشتار جمعي بر خلاف اصول اعتقادي ماست كه در قانون اساسي ما نيز متبلور است.
لس‌آنجلس تايمز: اگر شوراي امنيت سازمان ملل مي‌گويد غني‌سازي را متوقف كنيد چرا همچون شهروندان خوب جهان عمل نمي‌كنيد؟
سلطانيه: ما چنين گامهايي را در سال 2003 برداشتيم. ما با تعليق موقتي و داوطلبانه براي مدت زماني كوتاه موافقت كرديم تا زماني كه آژانس تجهيزات غني‌سازي شده در ايران را مورد آناليز( تحليل و بررسي) قرار داد. در ژوئن سال 2004 البرادعي گزارش داد كه اكنون بر ما ثابت شده است كه ادعاي ايران صحيح بوده و منبع آلودگي خارجي است. اما ما فهميديم زمانيكه آنها(غرب) شروع به پرسش و پاسخ در مورد تعليق موقتي كردند، در ذهن خود دست كشيدن كامل از غني‌سازي را مي‌پروراندند. آنها مي‌گفتند كه ايران همچنين بايد تحقيق و توسعه غني‌سازي و پردازش آن و تمامي اقدامات مرتبط با غني سازي را به حالت تعليق در آورد. اين به معني تعليق همه چيز بود. اين به آن معني بود كه ملت ايران با هزاران سال تمدن مجبور است از تحقيق و توسعه دست بكشد و از آن محروم بماند. من به شما مي‌گويم كه ما تمام اعتمادمان (به غرب) را در اين زمان از دست داديم و دريافتيم كه نمي‌توانيم (با شرايط آنها) به تعليق ادامه دهيم.
لس‌آنجلس تايمز: آنها چه بايد مي‌كردند، آنها چه مي‌توانستند بكنند تا بجاي تعليق، اعتماد‌سازي صورت گيرد؟
سلطانيه: آنها مي‌بايست فرهنگ ايران را مطالعه مي‌كردند ما پنج يا شش اصطلاح براي نشستن داريم كه تنها يكي از آنها دوستانه است و ديگر اصطلاحات مودبانه نيستند. عدم اطمينان از سوي ما نيز وجود دارد آنها مي‌بايست بر سر ميز مذاكره مي‌نشستند و هر دو طرف را واقع‌بين و عمل‌گرا فرض مي‌كردند.
به محض اين كه آنها از نظريه پيش‌شرطها استفاده كردند شكست آغاز شد زيرا ما به هيچ‌ عنوان با چنين پيش‌شرطهايي موافقت نمي‌كرديم. اين نيز بخشي از فرهنگ ماست و تحقير را به هيچ عنوان نمي‌پذيريم. من هرگز آمريكائي‌ها را بعنوان ابرقدرت قبول ندارم. ما انقلاب كرديم كه كسي را بعنوان ابرقدرت قبول نداشته باشيم.
لس‌آنجلس تايمز: برخي عقيده دارند كه مذاكرات تنها راه براي گرفتن زمان از سوي ايران است.
سلطانيه: اين ادعا اكنون كاملا منسوخ شده است. اكنون ما در آن مرحله قرار داريم و جزو كشورهاي دارنده تكنولوژي غني‌سازي هستيم. از اينجا به بعد همه چيز يكسان است تنها دستگاههاي جديد افزوده مي‌شوند. ما پيشتر اين كار را كرديم و اكنون به خريد زمان نياز نداريم.
لس‌آنجلس تايمز: به نظر مي‌رسد كه تحريمها در حال تاثيرگذاري بر زندگي روزانه مردم ايران است. بنا بر اين، آيا مردم ايران آمادگي پذيرش اين تاثيرات در قبال تكنولوژي هسته‌اي را دارند؟
سلطانيه: بله. آيا تاكنون به اين موضوع فكر كرده‌ايد كه مردم ايران چگونه دوران دفاع در جنگ ايران و عراق را پشت سر گذاشتند. آنها هرگز ذره‌اي از خاكشان را به صدام حسين ندادند.
لس‌آنجلس تايمز: آن يك موقعيت كاملا متفاوت بود. ايران مورد حمله واقع شده بود.
سلطانيه: در آن زمان ما نمي‌خواستيم ذره‌اي از خاك وطنمان را واگذار كنيم. اين سرزمين هويت ما را تشكيل مي‌دهد. آنها داشتند با محروم كردن ايرانيان از تحقيق و توسعه، از يك خط قرمز مي‌گذشتند. اين يك توهين آشكار به هويت ما بود. 


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.