عزیزی: رژیم صهیونیستی به طرح‌ آرام‌سازی با حماس نیاز دارد

یک ‌کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: نگرانی و وحشت بر شهرک‌های صهیونیست نشین سایه افکنده به طوری که برخی از آنها منازل خود را اجاره داده و به مکان دیگری رفته‌اند و بسیاری از ساکنین این شهرک‌ها روز گذشته به فرزندانشان اجازه ندادند به مدرسه بروند.
دوشنبه، 2 دی 1387
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
 عزیزی: رژیم صهیونیستی به طرح‌ آرام‌سازی با حماس نیاز دارد
یک ‌کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: نگرانی و وحشت بر شهرک‌های صهیونیست نشین سایه افکنده به طوری که برخی از آنها منازل خود را اجاره داده و به مکان دیگری رفته‌اند و بسیاری از ساکنین این شهرک‌ها روز گذشته به فرزندانشان اجازه ندادند به مدرسه بروند.
مهدی عزیزی کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به اتمام مهلت طرح آرام‌سازی میان حماس و رژیم صهیونیستی در 19 دسامبر گفت: از روز گذشته تاکنون، نگرانی و وحشت بر شهرک‌های صهیونیست نشین سایه افکنده به طوری که برخی از آنها منازل خود را اجاره داده و به مکان دیگری رفته‌اند و بسیاری از ساکنین این شهرک‌ها روز گذشته به فرزندانشان اجازه ندادند به مدرسه بروند.
این کارشناس مسائل خاورمیانه در بیان سابقه اختلافات میان دو گروه فلسطینی فتح و حماس نیز خاطرنشان کرد: این دو گروه از ابتدای شکل‌گیری دارای دو ماهیت مجزا بودند. به این صورت که فتح براساس رویکرد ملی و قومی از سوی مبارزان فلسطینی، بدون سبقه اسلامی و بیشتر براساس قومیت عربی تشکیل شد که در پاره‌ای از امور همان قومیت‌گرایی خود را نیز حفظ نکردند اما حماس، از سوی مبارزان مسلمان و براساس سبقه اسلامی تشکیل شد و این موضوع از همان ابتدا باعث اختلاف آنها شد.
وی همچنین گفت: فتح معتقد بود در کنار مبارزه باید از مذاکره و سازش با رژیم صهیونیستی نیز بهره جست اما حماس با این گزینه کاملا مخالف بود.
عزیزی تشدید اختلافات میان فتح و حماس را مربوط به سه سال پیش و ورود جنبش مقاومت اسلامی فلسطین به عرصه سیاسی این کشور دانست و اظهار داشت: پس از آنکه حماس در انتخابات پارلمانی فلسطین پیروز شد و اکثر کرسی‌های پارلمان را به خود اختصاص و تشکیل دولت داد، فتح که تا پیش از آن قدرت را به صورت کامل در دست داشت بسیار دگرگون شد و حتی سهم‌دهی حماس به آنها برای تشکیل دولت آشتی ملی هم موثر واقع نشد و اختلاف میان این دو افزایش یافت.
وی در ادامه با اشاره به پیروزی حداکثری حماس در پارلمان فلسطین افزود: این موضوع به معنای طرفداری و حمایت مردمی از مقاومت بود و جنبش فتح به ریاست محمود عباس درهمان زمان، پیشنهاد دولت اضطراری را برای مقابله جدی‌تر با حماس را داد اما بار دیگر حماس از هواداران خود خواست تا خویشتنداری کنند و با این گروه وارد مقابله نشوند تا از راه مذاکره به مساله خاتمه دهند اما این امتیازدهی حماس هم موثر نشد.
جنبش فتح به اسراییل و آمریکا وابسته است
این کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به اظهارات مقامات اسراییلی که گفته‌اند: مردم فلسطین باید تاوان اشتباه گذشته خود در رای دادن حداکثری به حماس را بپردازند خاطر نشان کرد، به علت وابستگی جنبش فتح به اسراییل و واشنگتن، طرح‌های حماس برای دولت آشتی ملی کارساز نشد و گروه‌های مخالف سعی دارند با فشار بر غزه و فلسطین حماس را از عرصه قدرت کنار بزنند.
وی همچنین گفت: فاروق قدومی رییس دایره سیاسی سازمان آزادیبخش فلسطین نیز که از اعضای فتح است درحال حاضر با سایر اعضا بر سر برخی مواضع راهبردی دچار مشکل است و این به دلیل دیکته شدن سیاست‌های آنها از خارج است که در داخل گروه بروز پیدا کرده است.
عزیزی عمده مشکلات فتح که باعث تضاد آنها با حماس شده است را وابستگی به بیرون، مدیریت از خارج و قومیت‌گرایی عناصر فتح عنوان کرد.
روابط غیر رسمی مصر با اسراییل باعث نادیده گرفتن حقوق فلسطینی‌ها شده است
مهدی عزیزی گفت: مصر و عربستان بعد از امضای توافقنامه کمپ دیوید از حالت بزرگ‌منشی بیرون آمدند و هردو دنبال این هستند تا در جهان عرب به عنوان یک قدرت بزرگ مطرح باشند لذا مصر سعی دارد تا در قضیه فلسطین ظاهر خود را حفظ کند اما وابستگی اقتصادی مصر به واشنگتن و تل‌آویو منجر شده تا آنها نقش خود را به درستی در این قضیه ایفا نکنند.
وی با اشاره به پیمان اسلو افزود: براساس این پیمان بازگشایی گذرگاه‌های غزه در اختیار مصر است اما این کشور تنها با اجازه اسراییل و براساس سیاست‌های واشنگتن در دفعه‌های گذشته این گذرگاه‌ها را برای مدت کوتاهی باز کرد که تاثیر چندانی هم در بهبود شرایط معیشتی ساکنان این منطقه نداشت.
این کارشناس مسائل خاورمیانه اظهار داشت: مشکل اکثر کشورهای عربی که جرات حمایت از حماس و نوار غزه را ندارند به دلیل وابستگی سیاسی انها به آمریکا است و چون از داخل پشتوانه مردمی ندارند و با سیستم پادشاهی و دیکتاتوری اداره می‌شوند جرات حمایت از فلسطینی‌ها را ندارند.
وی تاکید کرد: فلسطین درحال حاضر وجه‌المصالحه برخی کشورهای عربی است به این صورت که برسر مساله فلسطین به آمریکا نزدیک شده‌اند و یا امتیاز دریافت کرده‌اند.
حماس در هر صورت پیروز است
عزیزی با اشاره به اتمام مهلت قانونی طرح آرام‌سازی حماس و رژیم صهیونیستی گفت: در ابتدای شکل‌گیری و مبارزات حماس برخی معتقد بودند که این جنبش مردمی تسلیم می‌شود اما با پشت سر گذاشتن شرایط بحرانی در یک ماه اخیر و مراسم جنش 21 سالگی آن و همچنین طبق نظرسنجی انجام شده در کرانه باختری که اکثرا از حماس حمایت‌ کرده‌اند نشان می‌دهد این جنبش در هر صورت پیروز خواهد شد.
وی با اشاره به سخنان یک مقام اسراییلی که با ابراز نگرانی از اتمام مهلت طرح آرام سازی اظهار داشته بود، تنها در یک روز احتمال شلیک 300 موشک به اسراییل از طرف حماس وجود دارد گفت: چنانچه این طرح بار دیگر براساس خواسته‌های حماس که همان بازگشایی گذرگاه‌های غزه و لغو تحریم‌ها است تمدید شود، پیروزی حماس را در بر دارد و اگر تمدید نشود به معنای ادامه مبارزه برای این جنبش است که باز هم پیروزی آنها را به همراه خواهد داشت.
عزیزی تاکید کرد، اوضاع در درون اسراییل و حزب کادیما به رهبری لیونی بحرانی و در وضعیت شکننده است و لغو آرام‌سازی به نفع رژیم صهیونیستی نیست و احتمال تمدید آن وجود دارد.


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.