آقای لاريجانی، مردم می‌پرسند!

مسأله نامه نمايندگان كنگره امريكا به آقای لاريجانی ابتدا توسط برخی رسانه‌ها مطرح شد. لاريجانی البته در اولين نشست خبری خود با خبرنگاران داخلی و خارجی، كه آن را براي نمايش «سي‌سال قانون‌گذاري» ترتيب داده بود.
سه‌شنبه، 3 دی 1387
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
آقای لاريجانی، مردم می‌پرسند!
مسأله نامه نمايندگان كنگره امريكا به آقاي لاريجاني ابتدا توسط برخي رسانه‌ها مطرح شد. لاريجاني البته در اولين نشست خبري‌ خود با خبرنگاران داخلي و خارجي، كه آن را براي نمايش «سي‌سال قانون‌گذاري» ترتيب داده بود، مجبور شد به خبرنگار العالم كه از وي درباره جواب مجلس به نامه نمايندگان كنگره آمريكا پرسيده بود، پاسخ گويد: «چندين‌نامه» از طرف اعضاي كنگره و سناتورها رسيده بود، اخيرا هم نامه‌اي از آنها رسيده بود. نامه حكايت از اين داشت كه: «ما احساس مي‌كنيم وقت آن رسيده كه مذاكراتي را در مسائل في‌مابين داشته باشيم.»
چندي نگذشت كه بهروز جعفري نماينده مردم سميرم در تذكري آئين‌نامه‌اي به آقاي لاريجاني، خواستار شفا‌ف‌سازي در خصوص اين نامه و مطلع‌شدن نمايندگان از محتواي آْن شده بود. وي روز چهارشنبه 13 آذرماه در پايان جلسه علني مجلس گفت: اخيرا در سطح رسانه‌ها نامه‌اي مطرح است که گفته مي‌شود از سوي کنگره آمريکا به مجلس شوراي اسلامي ارسال شده و ما در مقابل خبرنگاران و کساني که مي‌خواهند اطلاع حاصل کنند، جوابي نداريم چون از متن نامه مطلع نيستم. وي افزود: در اظهارنظر برخي از دوستان درباره اين نامه آمده که اين نامه به نمايندگان مجلس هفتم ارسال شده بود. اگر نامه‌‌اي وجود دارد، متن آن در اختيار رسانه‌ها و حداقل در اختيار نمايندگان قرار گيرد تا بتوانيم اظهارنظر کنيم.
تذكر اين نماينده مجلس نشان از اين داشت كه نمايندگان مجلس هم براي اطلاع‌يافتن از محتواي اين نامه و زمان ارسال آن، مثل خبرنگاران و مردم، محرم شناخته نشده بودند.
در پاسخ به اين نماينده مجلس لاریجانی گفت: تاکنون «چندین نامه» از کنگره امریکا به مجلس شورای اسلامی واصل شده که برخی در مجلس هفتم بوده و یک نامه هم اخیرا به مجلس هشتم رسیده است كه محتوای آنها تقریبا یکی است.
پس از اين اعلام لاريجاني، خبرگزاری فرانسه به نقل از معاونان چند نماینده ارشد کنگره آمریکا نوشت: «تاکنون نامه‌ای مستقیماً از جانب کنگره آمریکا به ایرانی‌ها فرستاده نشده و تلاش‌های صورت گرفته در این خصوص محدود به برخی سازمان‌های غیردولتی بوده است. معاون یک سناتور ارشد دموکرات که نفوذ کلیدی در سیاست خارجی آمریکا دارد اظهار داشت که وی از سایر اعضای کنگره در خصوص اظهارات لاریجانی سؤال کرده و همگی متفق القول بر این باور بودند که این مساله صحت ندارد.»
اظهارات امريكايي‌ها درباره اين مسأله و زير سؤال رفتن اعتبار لاريجاني باعث شد، مخبر كميسيون امنيت ملی و سياست خارجی مجلس به ميدان بيايد و با اعلام اسامی دو تن از نويسندگان اين نامه از  جمله «گری گوری ميكس» و «وين گيلكرست» از اعضای كنگره آمريكا بگويد: «اين افراد با ارسال نامه‌های خود به مجلس شورای اسلامی ضمن اعلام اين مطلب كه ايران امروز در منطقه قدرت بزرگی محسوب می‌شود خواستار حل اختلافات و گفت‌وگو با ايران شدند و ابراز اميدواری كردند كه اين گفت‌وگوها بين دو پارلمان انجام شود»
اطلاع‌رساني قطره‌چكاني آقاي لاريجاني و تيم همراه درباره اين نامه‌ها، به اينجا رسيد كه كاظم جلالي اعلام كرد: «ارائه جواب به اين نامه‌ها بستگی به تصميم لاريجانی رئيس مجلس شورای اسلامی دارد!»
و در نهايت مخبر كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس، در حاشيه جلسه علني امروز مجلس، متن اصل «نامه ننگين تبريك»!!! تعدادي از سناتورهاي آمريكايي را به خبرنگاران ارائه كرد، و مشخص شد، رئيس‌شدن آقاي لاريجاني بر مجلس باعث شادماني سناتورها و ارسال پيام تبريك براي ايشان است كه 70 سناتور امريكايي آن را امضا كرده‌اند!
اين نامه آن‌طور كه از موضوع آن بر مي‌آيد، هم‌زمان با تشكيل مجلس هشتم و رياست آقاي لاريجاني، يعني در حدود هفت‌ماه پيش ارسال شده، و تا كنون آقاي لاريجاني رئيس مجلس، آن را از ملت ايران و بخش زيادي از نمايندگان مجلس پنهان كرده بودند.
اين پنهان‌كاري آقاي لاريجاني و تيم همراه، تا اكنون، بسيار سؤال‌برانگيز است.
سؤال
1.  آقاي لاريجاني بايد پاسخ دهد، چرا مدت مديدي اين «نامه ننگين تبريك» را از مردم پنهان كرده بوده؟ و اگر اين مسأله در رسانه‌ها مطرح نمي‌شد، باز هم او بنا را بر مخفي‌كاري داشت؟
2. آيا در نامه و يا در تماس‌هاي ديگر، توافقي بر علني‌نشدن اين «نامه ننگين تبريك» شده بود، كه با رسانه‌اي شدن آن، نمايندگان كنگره امريكا، آن را تكذيب كردند؟
3. وي بايد پاسخ دهد، دليل خوشايندي نمايندگان شيطان بزرگ از رئيس‌شدن ايشان چيست؟ آيا به اقدامات وي در شوراي امنيت ملي، نزديك شدن وي به حسن روحاني و حمايت‌هايش از محكوم هسته‌اي در اواخر مسؤوليتش در آن شورا ارتباطي دارد؟
4. لاريجاني بايد پاسخ دهد، چرا محتواي نامه، با آنچه پيش از اين اعلام كرده بود، تفاوت دارد؟ و يا حداقل چرا او از «پيام ننگين تبريك» آن فاكتور گرفته است؟
5. چه تعداد نامه ديگر و با چه محتواهايي به ايشان ارسال شده، و آيا رهبري معظم انقلاب و دستگاه ديپلماسي كشور از وجود اين نامه‌ها آگاه شده‌اند؟
6. چرا اعلام مي‌شود كه پاسخ نامه بستگي به اراده آقاي لاريجاني دارد. او به تنهايي بدون اطلاع اكثر نمايندگان در كجاي چرخه مديريت و ديپلماسي خارجي كشور قرار مي‌گيرد؟
7. در نهايت، نمايندگان كنگره امريكا در آقاي لاريجاني چه زمينه‌اي ديده‌اند كه نامه در مورد ارتباط امريكا با ايران را، به وي نوشته‌اند؟
نكته
1. در حالي كه رئيس‌جمهور، خود را نوكر مردم و مردم را محرم خود مي‌داند و كوچك‌ترين مساله‌اي را با ايشان در ميان مي‌گذارد، متأسفانه شاهد هستيم تكيه‌زننده بر مسند رياست مجلس، با محرم ندانستن مردم و نمايندگانشان، در اين مورد و احيانا در مواردي ديگر، اقدام به مخفي‌كاري و پنهان‌كاري نموده است.
2. اگر چه پس از 7 ماه، امروز «اصل نامه ننگين تبريك» نمايندگان شيطان بزرگ به آقاي لاريجاني افشا مي‌شود، اما بسيار تأسف بر رئيس‌ مجلس هفتمي كه تا انتهاي آن دوره مجلس، مردم را محرم ندانست، و از اعلام آن خودداري كرد.


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.