بهمنی: پول درشت جایگزین پول خرد می‌شود

بهمنی گفت:‌ در پایان سال هیچ مشکلی از لحاظ کمبود اسکناس نخواهیم داشت، زیرا پیش‌بینی‌های لازم را از قبل انجام داده‌ایم.
شنبه، 7 دی 1387
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
بهمنی: پول درشت جایگزین پول خرد می‌شود
بهمنی گفت:‌ در پایان سال هیچ مشکلی از لحاظ کمبود اسکناس نخواهیم داشت، زیرا پیش‌بینی‌های لازم را از قبل انجام داده‌ایم.
محمود بهمنی، رییس کل بانک مرکزی، از تدابیر این بانک برای تامین اسکناس و رفع مشکل فرسودگی اسکناس‌ها در پایان سال و همچنین سوء استفاده از سکه‌های خرد خبر داد.
بنا بر این گزارش، بهمنی در خصوص فرسودگی اسکناس‌ها در پایان سال، به "مهر" گفت: بانک مرکزی تدابیری را در این خصوص اندیشیده است، به نحوی که اسکناس‌هایی که مرتبا فرسوده می‌شوند و دیگر قابل استفاده نیستند را از جریان خارج می‌کند.
رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه بانک مرکزی در مقابل، معادل همان اسکناس‌هایی را که از جریان خارج می‌کند، اسکناس جدید چاپ می‌کند و به جریان می‌اندازد، تصریح کرد: بانک مرکزی نگرانی در خصوص مشکل اسکناس فرسوده در پایان سال ندارد.
بهمنی همچنین با تاکید بر اینکه مشکلی نیز از نظر کمبود اسکناس با رقم خرد نداریم، افزود: اسکناس‌های خرد نیز به میزان کافی وجود دارد و هیچ موردی مبنی بر اینکه اسکناس خرد کم است، نبوده است.
وی به بالا رفتن حجم مبادلات اشاره کرد و درشت شدن ارقام اسکناس‌ها را باعث تسهیل و تسریع در مبادلات دانست و گفت: این در حالی است که درشت شدن ارقام اسکناس‌ها تاثیری بر افزایش نرخ تورم نمی‌گذارد، زیرا حجم اسکناس‌ها تغییری نمی‌کند و فقط مبلغ آنها تغییر می‌کند.
بهمنی افزود: هم اکنون هزینه چاپ هر اسکناس 370 ریال است، بنابراین اگر به جای یک اسکناس 5 هزار تومانی، اسکناس‌های با ارقام ریزتر چاپ کنیم، هزینه‌های چاپ اسکناس را به شدت بالا می‌رود.
وی ادامه داد: از سوی دیگر به نظرمی‌رسد که دیگر نیازی به وجود برخی از پول‌ها نیست، هم اکنون سکه‌های 250، 100 و 50 ریالی دیگر لازم نیست و باید جمع شوند، زیرا ارزش ذاتی این سکه‌ها از ارزش مبادلاتی آنها بیشتر است و قیمت نیکل آن نیز بیشتر است.


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.