770 کشته در ماه گذشته یعنی سقوط 5 توپولوف

رئیس مرکز کنترل ترافیک پلیس راه کشور اعلام کرده «در 3 هزار و 796 فقره تصادف مهم جاده‌ای در مرداد 770 نفر در صحنه تصادف کشته و 5 هزار و 158 نفر نیز مجروح شدند.» این تعداد کشته برابر با مرگ و میر مسافران 5 توپولف سقوط کرده است.
يکشنبه، 8 شهريور 1388
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
770 کشته در ماه گذشته یعنی سقوط 5 توپولوف
رئیس مرکز کنترل ترافیک پلیس راه کشور اعلام کرده «در 3 هزار و 796 فقره تصادف مهم جاده‌ای در مرداد 770 نفر در صحنه تصادف کشته و 5 هزار و 158 نفر نیز مجروح شدند.» این تعداد کشته برابر با مرگ و میر مسافران 5 توپولف سقوط کرده است.
سرهنگ علیشاهی گفت: اگر 770 نفری که در تصادفات ماه گذشته کشته شده‌اند را بر مسافران هر توپولف که حدود 150 نفر است، تقسیم کنیم با یک حساب ساده به آمار تلفات حدود 5 توپولف سقوط کرده می‌رسیم.
این در حالی است که پس از سقوط یک توپولف تا مدت‌ها اخبار کشور تحت تأثیر قرار می‌گیرد و چند کمیته ویژه برای بررسی سقوط هواپیما تشکیل می‌شود، رسانه‌ها از فرسوده بودن و ناایمن بودن هواپیماها انتقاد می‌کنند و از کارشناسان نظر می‌خواهند و چاره‌جویی می‌کنند.
در مرداد و در سفرهای تابستانی 770 نفر در جاده‌ها می‌میرند اما گویا اتفاقی نیفتاده است. در ایران 18 میلیون دستگاه خودرو و در آلمان 80 میلیون دستگاه خودرو وجود دارد این در حالی‌ است که سال گذشته در کشور آلمان 4 هزار و 500 نفر در حوادث رانندگی کشته شدند.
فرمانده پلیس راه کشور می‌گوید: خسارت تصادفات جاده‌ای و ترافیکی سالانه در کشور 45 هزار میلیارد تومان است. ترافیک باید اولویت اساسی کشور تلقی شود چرا که کشته شدن 23 هزار نفر بر اثر تصادفات جاده‌ای اتلاف سرمایه انسانی است با اولویت قرار گرفتن موضوع ترافیک طی 5 سال تعداد کشته‌های جاده‌ای به زیر 15 هزار نفر خواهد رسید.
 
هر ساعت 3 نفر در جاده‌ها کشته می‌شوند
رئیس مرکز کنترل ترافیک پلیس راه کشور گفت: در 3 هزار و 796 فقره تصادف مهم جاده‌ای در مرداد 770 نفر در صحنه تصادف کشته و 5 هزار و 158 نفر نیز مجروح شدند.
سرهنگ حسین علیشاهی اظهار داشت: ‌طی یک ماه گذشته به طور متوسط روزانه 25 نفر بر اثر تصادف کشته شده‌اند. 61 درصد تصادفات طی روز و 39 درصد نیز شب‌ها روی داده است.
سرهنگ علیشاهی افزود: 60 درصد تصادفات در 30 کیلومتری شهرها روی داده و 40 درصد نیز بعد از 30 کیلومتری شهرها و در عمق محور روی داده است.
رئیس مرکز کنترل ترافیک پلیس راه کشور اظهار داشت: 30 تا 35 درصد تصادفات واژگونی خودروهاست. این خودروها عمدتاً ناایمن و فاقد ترمز ABS و کیسه هوا هستند.
وی گفت: عدم توانایی در کنترل وسیله نقلیه و تخطی از سرعت مطمئنه با 28درصد بیش‌ترین علت تصادفات را در ماه گذشته به خود اختصاص داده است، عدم توجه به جلو با 1/26 درصد، همچنین انحراف به چپ با 8/21 درصد و عدم رعایت حق تقدم نیز با 1/17درصد از دیگر علل تصادفات جاده‌ای در تعطیلات هفته گذشته هستند.
رئیس مرکز کنترل ترافیک پلیس راه کشور درباره عوامل شکل‌گیری تصادفات افزود: سواری و وانت با 55 درصد بیش‌ترین آمار تصادفات را در ماه گذشته به خود اختصاص دادند.
وی گفت: موتورسیکلت‌ها با 4/22 درصد،‌ کامیون‌ها و تریلرها با 7/13درصد،‌ عابر پیاده با 7/6 درصد و ناوگان حمل و نقل عمومی با 4/2 درصد در شکل‌گیری تصادفات ماه گذشته نقش داشته‌اند.
سال گذشته نیز 23 هزار نفر در تصادفات کشته شدند که روزی 64 نفر در تصادفات از بین رفته‌اند که در ساعت مساوی با 3 نفر کشته در تصادفات می‌شود.
280 هزار نفر نیز در تصادفات سال گذشته مجروح و مصدوم شدند یعنی روزانه 760 نفر و در ساعت 31 نفر در تصادفات مجروح شدند. حدود 800 هزار فقره تصادف نیز در سال 87 به وقوع پیوسته که روزانه 2 هزار و 200 فقره تصادف و در هر ساعت 90 فقره تصادف در کشور روی داده است.
اینها آمار که توسط رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی اعلام شده است، شاید یک حساب سرانگشتی به نظر بیاید، واقعاً سر انگشتی و ناچیز است جان 23 هزار نفری که در جنگ جاده‌ها، خودروهای ناایمن و رانندگان متخلف، کشته می‌شوند.
این آمارها را در رسانه‌ها می‌بینیم، می‌خوانیم و می‌شنویم و بی‌تفاوت از کنارش می‌گذریم زیرا این آمارهای وحشتناک می‌تواند تحولی در رفتار ترافیکی همه ایرانیان به وجود بیاورد اما حقایقی که در جاده‌ها و رفتار رانندگان می‌بینم و آمار تصادفات هر روزه نشان می‌دهد که اصلاً توجهی به کشته شدگان تصادفات نداریم.
علت این همه تصادف چیست؟ جنگی در جاده‌های کشور در جریان است، در هفته آخر تعطیلات مرداد 88 و در تصادفات رانندگی 170 نفر کشته شده‌اند، یعنی به اندازه سقوط یک توپولف و حتی گاهی جانکاه‌تر.
رسانه‌ها برای سقوط توپولف و ناامن بودن و فرسوده بودن خطوط هوایی، غوغا می‌کنند اما از کنار مرگ روزانه حداقل 64 نفر در جاده‌ها بی‌تفاوت می‌گذرند. چرا تیتر یک روزنامه‌ها و یا خبر مهم اخبار تلویزیون هیچ‌گاه مرگ ایرانیان در جاده‌ها نیست.
همگی در قبال مرگ سالانه 23 هزار ایرانی در جاده‌ها مقصریم و نباید بی‌تفاوت از کنار این تقصیر بگذریم.
 
خودروهای ناایمن بیش‌ترین نقش را تصادفات و افزایش تلفات دارند
رئیس مرکز فرماندهی و کنترل ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی اخیراً پرخطرترین خودروهای کشور را معرفی کرد: پراید‌، وانت نیسان، هوو و کامیون بنز پرخطرترین خودروهای کشور هستند.
سرهنگ محسن میربهرسی می‌گوید: خودروی پراید با توجه به قیمت و تیراژ تولید خودرویی مردمی است‌ اما 17 درصد حوادث فوتی و جرحی را در طول سال و 24 درصد این حوادث را در زمان سفرها به خود اختصاص می‌دهد.
وی گفت: این خودرو 25 درصد خودروهای کشور معادل 2 میلیون و 700 هزار دستگاه را به خود اختصاص داده، خودرو پراید برای بار و مسافر محدود ساخته شده و در زمان سفر به علت سنگین شدن این خودرو حوادث ناگواری به بار می‌آورد.
سرهنگ میربهرسی گفته است: 35 درصد واژگونی خودروها در کشور متعلق به پراید است، این خودرو مشکلات ایمنی فراوانی دارد که فعلاً کمربند آن اصلاح شده و قرار است نسبت به نصب ترمز ضد قفل و کیسه هوا در آن اقدام شود.
رئیس مرکز کنترل ترافیک راهور ناجا می‌گوید: وانت نیسان یکی دیگر از خودورهای پرخطر کشور است، این خودرو تنها 2 درصد از خودروهای کشور را تشکیل می‌دهد اما در 5/6 درصد از حوادث فوتی و جرحی کشور نقش دارد، تعداد کشته‌ها و زخمی‌های تصادفات وانت نیسان 3 برابر تعداد کل این خودرو است.
رئیس مرکز کنترل ترافیک راهور ناجا گفته است تریلی هوو یکی دیگر از خودروهای پرخطر کشور است آمارها نشان می‌دهد این خودرو در بسیاری از تصادفات فوتی و جرحی تریلی‌های کشور نقش دارد. قیمت پائین، نحوه واگذاری و خرید آن توسط افراد کم تجربه در کنار استفاده از تریلی‌های فرسوده، قدیمی و ارزان قیمت عامل اصلی بروز حوادث هووهاست.
خودروهای ناایمن همچنان در کشور تولید می‌شوند و مردم نیز برای خرید این خودروها صف می‌کشند و یا قسطی خودرو می‌خرند. خودروها ارزان قیمت تولید داخل ایمنی کامل ندارند و مردم نیز چاره‌ای جز خرید این خودروها ندارند.
وقتی قیمت خودروها ایمن و به روز و خارجی در کشور به چند 10 میلیون تومان می‌رسد و در مقابل سال‌هاست که از تولید داخلی حمایت می‌شود بدون آن که این خودروها در کیفیت و ایمنی‌شان تغییری حاصل شود. نتیجه‌اش همانی است که در جاده‌ها شاهدیم، مرگ 3 نفر در هر ساعت!
چرا مصلحت‌ها و مسائل اقتصادی اجازه می‌دهد تا خودروهای ناایمن تولید شوند مگر جان ایرانیان ارزش ندارد این خودروهای ناایمن تا به کی باید تولید شوند و به صورت اقساط، فروش ویژه و حتی پیش فروش در اختیار هم‌وطنان قرار گیرد.
موضوع راه نیز در تصادفات نقش دارد و خود گزارش مفصل دیگری را می‌طلبد اما با وجود خودروهای ایمن، رانندگی قانونمند و قوانین کارآمد، میزان تصادفات و تلفات رانندگی کاهش چشمگیری خواهد یافت.


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.