رحماندوست در گفتگو با فارس:‌اصفهاني‌ها داوران بين‌المللي خود را براي تئاتر كودك معرفي كنند

برخي از نمايش‌هاي منتخب اين كشور‌ها در حد اجرا‌هاي دبيرستاني است كه دانش‌آموزان ايراني در دبيرستان‌هاي خود به اجرا مي‌گذارند و گاه حتي خيلي پايين‌تر از آن هستند به همين دليل از اين كشور‌ها براي حضور در جشنواره‌ها دعوت نمي‌كنيم زيرا كه اين آثار قابليت رقابت را ندارند. دبير شانزدهمين جشنواره بين‌المللي تئاتر كودك و نوجوان اصفهان تصريح كرد: بين كشور‌هاي اسلامي كشور تركيه در تئاتر عروسكي به رشد خوبي دست يافته و آثار اين كشور در برخي از جشنواره‌هاي بين‌المللي مشاهده مي‌شود. ...
پنجشنبه، 19 شهريور 1388
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
رحماندوست در گفتگو با فارس:‌اصفهاني‌ها داوران بين‌المللي خود را براي تئاتر كودك معرفي كنند
 
 فارس: دبير شانزدهمين جشنواره بين‌المللي تئاتر كودك و نوجوان اصفهان گفت: اصفهاني‌ها داوري در سطح بين‌الملل معرفي كنند تا ما از آن استفاده كنيم همان گونه كه از سال گذشته تا كنون منتظر آن هستيم.
 
مصطفي رحماندوست اظهار داشت: در كشور‌هاي اسلامي هنوز تئاتر به معناي تاثيرگذاري و شكل اصلي خود به وجود نيامده و يا اين كشور‌ها آثاري ضعيف دارند.
وي افزود: برخي از نمايش‌هاي منتخب اين كشور‌ها در حد اجرا‌هاي دبيرستاني است كه دانش‌آموزان ايراني در دبيرستان‌هاي خود به اجرا مي‌گذارند و گاه حتي خيلي پايين‌تر از آن هستند به همين دليل از اين كشور‌ها براي حضور در جشنواره‌ها دعوت نمي‌كنيم زيرا كه اين آثار قابليت رقابت را ندارند.
دبير شانزدهمين جشنواره بين‌المللي تئاتر كودك و نوجوان اصفهان تصريح كرد: بين كشور‌هاي اسلامي كشور تركيه در تئاتر عروسكي به رشد خوبي دست يافته و آثار اين كشور در برخي از جشنواره‌هاي بين‌المللي مشاهده مي‌شود.
وي اظهار داشت: اين تفكر كه چون اتفاقي در شهرستاني يا مركز استاني روي مي‌دهد پس بايد امتياز ويژه‌اي به آن شهرستان داد تفكري است كه از ضعف گرفته مي‌شود.
رحماندوست افزود: در سال اول برگزاري جشنواره دبيرخانه به اصفهاني‌ها امتيازاتي داد، زيرا كه تئاتر اصفهان در حدي نبود كه در جشنواره حضور داشته باشد اما سه اثر از اصفهان به جشنواره راه پيدا كرد اما در داوري تخفيفي داده نشد و آثار اصفهاني كمترين برگزيده را داشتند.
دبير شانزدهمين جشنواره بين‌المللي تئاتر كودك و نوجوان اصفهان افزود: اين در حالي است كه تئاتر كودك اصفهان در اين چند سال به قدري رشد پيدا كرد كه در سال گذشته جوايز اول بخش بين‌الملل را بدون تخفيف در داوري از آن خود كرد.
وي تصريح كرد: اداره ارشاد اصفهان گروه‌هاي منتخبي را كه به جشنواره راه پيدا نكردند را با بودجه خودش در شهرستان‌ها استان به اجرا مي‌گذارد و اين نشان دهنده رشد تئاتر كودك در شهر اصفهان است.
دبير شانزدهمين جشنواره بين‌المللي تئاتر كودك و نوجوان اصفهان خاطرنشان كرد: بودجه جشنواره بودجه‌اي ملي است و وزارتخانه به توافق مي‌رسد كه در اصفهان خرج شود يا در شهرستاني ديگر.
وي اظهار داشت: تئاتر كودكان اصفهان به عنوان يكي از استان‌هاي كشور رشد پيدا كرده و در بخش ديگر جشنواره به قدري ريشه دوانده است كه شاهد دريافت آثاري از شهرستان‌هاي هستيم حتي نام برخي از آنها ناآشناست.
رحمان‌دوست افزود: در اصفهان جشنواره از يك طرف به سمت كشور‌هاي ديگر رفته و از طرف ديگر رگ و ريشه در شهر‌هاي ايران دوانده است و اين اتفاقي مهم است.
وي تصريح كرد: اصفهاني‌ها داوري در سطح بين‌الملل معرفي كنند تا ما از آن استفاده كنيم و از سال گذشته تا كنون منتظر آن هستيم تا اصفهاني‌ها شخصي را معرفي كنند.
دبير شانزدهمين جشنواره بين‌المللي تئاتر كودك و نوجوان اصفهان اظهار داشت: كه اتفاقات روي داده در اين استان نويد آن را مي‌دهد كه اصفهان تا سه سال ديگر به قدري رشد كند كه نيازي نباشد جشنواره براي شما تعين تكليف كند كه چه افرادي داور باشند و برنامه‌ريزي جشنواره را چه كسي انجام دهد.
وي يكي از ملاك‌هاي انتخاب داور بين‌المللي را تسلط به زبان دانست و افزود: از ملاك‌هاي اصلي براي انتخاب داور بين‌المللي داشتن تسلط به زبان است و اينكه داور اصفهاني بتواند براي كسب امتيازات اين بخش با داور خارجي بحث كند، كه اصفهان از چنين داوري محروم است.
رحماندوست در مورد تمهيدات در نظر گرفته شده براي بخش بين‌الملل تصريح كرد: كودكان اصفهاني در سال گذشته با مشكلي مواجه نبودند و همان تمهيدات سال گذشته مثل زير‌نويس يا دوبله هم‌زمان در نظر گرفته شده است.
وي اظهار داشت: برگزاري كارگاه‌ها در سال‌هاي گذشته با فراز و فرود‌هاي بسياري همراه بود، در سال اول كارگاه ايراني، در سال دوم كارگاهي برگزار نشد و در سال سوم كارگاه خارجي برگزار شد اما امسال كارگاه ايراني را به دليل استقبال كم نخواهيم داشت اما براي اساتيد خارجي برنامه‌هايي در نظر گرفته شده كه نحوه و زمان برگزاري آنها اعلام خواهد شد.
 
 
/1001/


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.