انس با قرآن قساوت قلب را از بین می برد

کسانی که قساوت قلب ندارند در هنگام تلاوت قرآن بر ایمان آنها افزوده و دلهایشان می لزد.این استاد حوزه خاطر نشان کرد: خداوند در قرآن انسان ها را به دو دسته تقسیم می کند، گروهی در برابر حرف حق، یاد مرگ و ذکر خدا سینه هایشان تنگ می شود و این ها قصاوت قلب دارند و آمادگی شنیدن ذکر خدا و حرف حق را ندارند.وی گفت: گروهی دیگر نیز به ذکر خدا و قرآن اهتمام دارندو وقتی قرآن تلاوت می ...
دوشنبه، 23 شهريور 1388
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
انس با قرآن قساوت قلب را از بین می برد

 آیت الله مصباح یزدی انس با قرآن را باعث از بین رفتن قساوت قلب دانست و گفت: بین قساوت قلب و ميزان توجه به قرآن رابطه مستقيم وجود دارد.
 
 آیت الله مصباح یزدی شب گذشته در سلسه مباحث تفسیر در دفتر مقام معظم رهبری با اشاره به سوره بقره که می فرماید:دل های شما بنی اسرائیل قساوت پیدا کرده و سنگ دل شدید، گفت: قرآن از کسانی که در برابر خداوند خشوع دارند ستایش می کند.
 
وی علامت خشوع در برابر خداوند را تحت تاثیر قرار گرفتن هنگام ذکر خداو تلاوت قرآن دانست و افزود: کسانی که قساوت قلب ندارند در هنگام تلاوت قرآن بر ایمان آنها افزوده و دلهایشان می لزد.
 
این استاد حوزه خاطر نشان کرد: خداوند در قرآن انسان ها را به دو دسته تقسیم می کند، گروهی در برابر حرف حق، یاد مرگ و ذکر خدا سینه هایشان تنگ می شود و این ها قصاوت قلب دارند و آمادگی شنیدن ذکر خدا و حرف حق را ندارند.
 
وی گفت: گروهی دیگر نیز به ذکر خدا و قرآن اهتمام دارندو وقتی قرآن تلاوت می شود متاثر شده و بر خشوع آنها افزوده می شود و این افراد داراي ایمان واقعی و پیرو حضرت علی(ع) هستند.
 
آیت الله مصباح یزدی در ادامه راهکار های جلوگیری از قساوت قلب را ذکر کرد و عامل اصلی آن را گناه دانست و گفت: هرکاری با تکرار در انسان تداوم پیدا می کند و فرق نمی کند خوب باشد یا بد و این از خصوصیات انسان هاست.
 
وی با تاکید بر گوش دادن به قرآن هنگام تلاوت اضافه کرد: کسانی هستند که هنگام تلاوت قرآن گوش نمی دهند کفران نعمت است.
 
آیت الله مصباح یزدی افزود: هرچقدر توجه و تمرکز انسان درهنگام تلاوت قرآن بیشتر شود اثرات وعلاقمند به قرآن بیشتر خواهد شد.
 
وی گفت: ما سخنی بهتر از قرآن نداریم و آنچنان خداوند قرآن را زیبا و با آهنگ خلق کرده که در دل هر فردی تاثیر می گذارد.
 
وی افزود: کسانی که با قرآن انس پیدا می کنند دیگر قساوت قلب پیدا نمی کنند چرا که بین قساوت قلب و دوري از قرآن و یاد قرآن رابطه است.
 
آیت الله مصباح یزدی در پایان گفت: قلب انسان باید در برابر یاد خدا و کلام خدا همراه با خشوع باشد ولی در برابر دشمنان خشوع نداشته باشد.
 

 
/1001/


نظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.