اهميت برپايی مسابقات بين‌المللی قرآن برای فرهيختگان تبيين شود

نماينده ولی‌فقيه و سرپرست سازمان اوقاف و امورخيريه در جلسه بررسی نقاط قوت و ضعف بيست و هفتمين مسابقات بين‌المللی قرآن، گفت: تبيين جايگاه و اهميت برپايی مسابقاتی ويژه حفظ و قرائت قرآن در سطوح بين‌المللی برای عموم جامعه به ويژه فرهيختگان حوزوی و دانشگاهی امری ضروری است.
چهارشنبه، 30 تير 1389
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
اهميت برپايی مسابقات بين‌المللی قرآن برای فرهيختگان تبيين شود
راسخون : حجت‌الاسلام‌ و المسلمين «علی محمدی» در جلسه بررسی نقاط قوت و ضعف بيست و هفتمين دوره مسابقات بين‌المللی قرآن كريم كه شب‌گذشته، 29 تيرماه، با حضور جمع كثيری از اعضای جامعه قرآنی كشور برگزار شد، برپايی اين جلسه را تحقق وعده‌ای دانست كه قبل از آغاز مسابقات به جامعه قرآنی كشور داده شده بود، تا نكات مثبت و نواقص برپايی اين دوره از مسابقات را يادآ‌ور شده و نيز اين جلسه مقدمه‌ای خواهد بود برای تشكيل جلسات ماهانه برای سياست‌گذاری‌های دوره بعدی مسابقات بين‌المللی قرآن كريم كه سال آتی برپا خواهد شد.
 
حجت‌الاسلام محمدی ضمن قدردانی از تمامی مجريان برگزاری بيست و هفتمين دوره مسابقات قرآن، تصريح كرد: پشت صحنه برپايی هر رويدادی به ويژه مسابقاتی در اين حد، مقدماتی را نياز دارد كه بايد مراحل مختلف آن با هماهنگی‌ با مراكز مختلف محقق شود و پروژه سنگينی است.
 
وی در بخشی ديگر از سخنانش خطاب به جامعه قرآنی كشور، گفت: نهادينه كردن و نشان دادن جايگاه و اهميت برپايی مسابقاتی ويژه حفظ و قرائت قرآن كريم در سطوح عالی برای عموم جامعه به ويژه فرهيختگان حوزوی و دانشگاهی امری است كه با همكاری و تلاش اعضای جامعه قرآنی قابل تحقق است، چون همچنان از حمايت جمعی از فرهيختگان برای برگزاری اين مسابقات محروم هستيم.
 
نقش تشويق‌های مكرر رهبر معظم انقلاب
 
حجت‌الاسلام محمدی بيان كرد: طی اين 27 دوره حمايت‌های امام راحل عظيم‌الشأن و مقام معظم رهبری از اين قبيل برنامه‌ها، مشوق سازمان اوقاف و امور خيريه برای ادامه برپايی اين مسابقات بوده است؛ اختصاص وقت دو ساعته برای ملاقات جامعه قرآنی، همراه با تشويق‌های مكرر رهبر معظم انقلاب از فعالان در اين عرصه نشان از اين اهميت است.
 
وی در ادامه افزود: صاحب‌نظران در امور قرآنی می‌توانند در چهار جهت، بيان نقاط قوت، ضعف، نواقص دوره‌های قبل و پيشنهاد برای برپايی مسابقات در سال آتی نظرات خود را به صورت كتبی در اختيار ما قرار دهند و با حضور خود در جلسات مشورتی، ما را ياری كنند.
 
10 راهكار كه بتواند يار‌ی‌دهنده مسئولان سازمان اوقاف باشد
 
نماينده ولی‌فقيه و سرپرست سازمان اوقاف و امور خيريه ارائه راهكارهايی را كه بتواند يار‌ی‌دهنده مسئولان سازمان اوقاف و امور خيريه باشد در 10 مورد خلاصه كرد و افزود: سياست‌گذاری و برنامه‌ريزی‌ها، مجريان برای مسابقات، نحوه گزينش مدعوان خارجی، شيوه‌های دعوت از مدعوان داخلی شامل مسئولان نظام و فعالان قرآنی، نمايشگاه جانبی، شيوه اطلاع‌رسانی، مراسم اختتاميه و افتتاحيه، ديدار با رهبر معظم انقلاب و از مهمتر تحقق منويات مقام معظم رهبری است.
 
در ابتدای اين جلسه حاضران در جلسه نظرات خود را در قالب نقد و پيشنهاد به سرپرست سازمان اوقاف و امور خيريه ارائه كردند.
 
لزوم تشكيل شورای علمی برای همكاری و ارائه پيشنهاد به مجريان مسابقات
 
عبدالرسول عبايی، پيشكسوت قرآنی و رئيس هيئت داوران اين دوره از مسابقات خواستار تشكيل شورای علمی برای همكاری و ارائه پيشنهاد به مجريان برپايی اين قبيل مسابقات شد، همچنين از ضعيف بودن ترجمه‌های صورت گرفته در بخش ترجمه از زبان فارسی به عربی انتقاد كرد.
 
در انتخاب داوران مسابقات هنوز به ضوابط متقن نرسيده‌ايم
 
مهدی قره‌شيخلو، رئيس سازمان دارالقرآن الكريم، با اشاره به اين‌كه در انتخاب داوران مسابقات هنوز به ضوابط متقن نرسيده‌ايم و بايد اين انتخاب قانونمند شود، گفت: در بخش اجرای مسابقات تنوع و جذابيت بيشتری بايد مد نظر قرار گيرد و صرف تلاوت قرآن و پاسخ حفاظ نمی‌تواند برای عموم جذاب باشد.
 
وی تأكيد كرد: همچنان اهداف برپايی مسابقات بين‌المللی قرآن دقيقأ مشخص نيست، اگر هدف‌ها تعيين شود برنامه‌ريزی‌ها در راستای تحقق آن اهداف صحيح‌تر پيش‌ خواهد رفت و نيز ارتباط با مدعوان خارجی حداقل با ارسال بسته‌‌های آموزشی ـ فرهنگی همچنان از سوی سازمان اوقاف و امور خيريه حفظ شود.
 
لزوم همکاری در اعزام قاريان به خارج از كشور
 
منصور قصری‌زاده، قاری بين‌المللی، خواستار همكاری سازمان اوقاف و امور خيريه با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در زمان اعزام قاريان به خارج از كشور شد تا از اين فرصت برای شناسايی استعداد‌های قاريان خارجی و حتی آموزش ‌آن‌ها برای دعوت به مسابقات بين‌المللی قرآن ايران شد تا در اين صورت سطح قرائت قاريان و حفاظ خارجی نيز افزايش يابد.
 
نمايشگاه جانبی به ارائه فعاليت‌های قرآنی كشورمان در سطوح بين‌المللی نپرداخت
 
عيسی عليزاده، مديرعامل خبرگزاری قرآنی ايران و سرپرست سازمان فعاليت‌های قرآنی دانشجويان كشور، ضمن تشكر از مسئولان برگزاری اين مسابقات، گفت: با توجه به اين‌كه اين مسابقات با رويكرد بين‌المللی برپا می‌شود، اما نمايشگاه جانبی آن به ارائه فعاليت‌های قرآنی كشورمان در سطوح بين‌المللی نپرداخت.
 
وی افزود: مراسم افتتاحيه و اختتاميه همچنان يكنواخت و بدون تنوع برگزار می‌شود كه برای جذابيت و شكوه بيشتر اين مسابقات بايد اصلاحاتی در آن صورت گيرد.
 
همچنين در اين جلسه جمعی ديگر از فعالان قرآنی كشور نقاط قوت و ضعف بيست و هفتمين دوره مسابقات بين‌المللی قرآن كريم را يادآور شدند و پيشنهاداتی را ارائه كردند.
/2759/


نظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.