بازگشت امریکا به هیروشیما

واشنگتن برای اولین بار، نماینده ای را به منظور شرکت در مراسم سالگرد بمباران اتمی هیروشیما به ژاپن اعزام می کند
چهارشنبه، 6 مرداد 1389
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
بازگشت امریکا به هیروشیما

راسخون: واشنگتن برای اولین بار، نماینده ای را به منظور مراسم سالگرد بمباران اتمی هیروشیمای ژاپن بدست ارتش آمریکا در ششم اوت به ژاپن اعزام می کند. تلویزیون دولتی ان.اچ.کی و خبرگزاری کیودو ژاپن امروز چهارشنبه اعلام کردند باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا جان روس John Roos سفیر خود را در توکیو برای شرکت در مراسم سالگرد رها ساختن اولین بمب اتمی تاریخ بر فراز شهر هیروشیما اعزام می کند.

این بمباران در ششم اوت سال هزار و نهصد و چهل و پنج بدست ارتش آمریکا صورت گرفت و یکصدو چهل هزار کشته برجا گذاشت.

به گفته رسانه های ژاپن، فرانسه و انگلیس هم که تسلیحات هسته ای در اختیار دارند، برای اولین بار نمایندگانی را برای شرکت در این مراسم اعزام خواهند کرد. با وجود این سفیر آمریکا در توکیو این اخبار را تایید نکرده است. قرار است بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد نیز در شصت و پنجمین سالگرد بمباران اتمی هیروشیمای ژاپن شرکت کند.

این اولین بار است که دبیر کل سازمان ملل در این مراسم شرکت می کند. ناکازاکی هم سه روز پس از هیروشیما قربانی دومین بمب اتمی ارتش آمریکا شد، و هفتاد و پنج هزار تن از ساکنان آن کشته شدند. چند روز پس از بمباران اتمی این شهرها، ژاپن در پانزده اوت همان سال تسلیم شد و جنگ جهانی دوم به پایان رسید. آمریکا از قربانیان بی گناه بمباران اتمی این دو شهر هرگز عذر خواهی نکرد و تاکنون هیچیک از روسای جمهورش در دوران ریاست جمهوری خود، از این شهر ها دیدن نکرده اند.

جیمی کارتر نیز پس از ترک کاخ سفید از هیروشیما دیدن کرد. به گزارش خبرگزاری فرانسه از توکیو ،تدابیر اوباما درجهت خلع سلاح هسته ای موجب شد، جایزه صلح نوبل در سال دوهزار ونه به وی اعطا شود .

اوباما در نوامبر گفت ممکن است به هیروشیما و ناکازاکی سفر کند ولی هنوز برنامه ای فوری برای این سفر ندارد.


 

1002
منتظر اخبار ، انتقاد و پيشنهادات شما هستيم :
news@rasekhoon.netنظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما