افزایش مرگهای قلبی در ایران

دکتر ابوالقاسم رضوانی، کارشناس اداره قلب و عروق وزارت بهداشت گفت: توزیع عوامل خطر در بروز بیماریهای قلبی و عروقی در سنین 15 تا 64 سال در کشور که مربوط به سال 88 است نشان می دهد که 16.1 درصد فشار خون بالا دارند، 43.9 درصد دچار اضافه وزن و چاقی هستند، 10.8 درصد مصرف دخانیات دارند و سطح فعالیت بدنی 38.9 درصد این افراد پایین است.
چهارشنبه، 7 مهر 1389
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
افزایش مرگهای قلبی در ایران

راسخون:سن ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی و بروز سکته در ایران رو به کاهش است. به طوری که تعداد مرگ و میرهای قلبی از 300 مورد به 378 مرگ در روز رسیده که نشان دهنده جوانتر شدن بیماران قلبی در کشور است.
 

به گزارش خبرنگار مهر، آخرین آمار و بررسیهای وزارت بهداشت نشان می دهد که 39.3 درصد مرگهای ناشی از بیماری در کشور مربوط به بیماریهای قلبی و عروقی است که 19.5 درصد این مرگ و میرها به علت سکته قلبی رخ می دهد.

این متخصص طب فیزیکی و توانبخشی از افزایش استرس، زندگی شهری و عدم تحرک بدنی به عنوان مهمترین عوامل ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی نام برد و افزود: این معضل تنها مربوط به ایران نیست بلکه یک مسئله جهانی است. به طوری که سالانه 17.1 میلیون مرگ ناشی از بیماریهای قلبی و سکته مغزی در دنیا اتفاق می افتد.

تنها در در 6 ماه اول امسال بیش از 12 هزار نفر در زاهدان به بخش قلب بیمارستان خاتم‌الانبیاء این شهرستان مراجعه کرده اند که نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از 10 هزار نفر افزایش داشته است.

دکتر سید پیمان طباطبایی، متخصص قلب و عروق با اشاره به اهمیت عادات غذایی در ابتلا به بیماریهای قلب و عروق گفت: استفاده از غذاهای پرچرب و ادویه‌جات متعدد، اضافه کردن نمک به هنگام غذا خوردن، مصرف مداوم قند و شکر و شیرینی از جمله عادات غذایی است که به مرور زمان موجب ابتلا فرد به بیماریهای قلبی و عروقی می‌شود.

این متخصص قلب و عروق از استعمال دخانیات، چاقی، دیابت و فشارخون به عنوان موارد مستعد کننده ابتلا به بیماریهای قلبی نام برد و گفت: اندازه دور کمر بیشتر از 85 سانتیمتر در بانوان و بیشتر از 110 سانتیمتر در آقایان نشان می‌دهد که فرد مستعد ابتلا به بیماریهای قلبی است. بنابراین توصیه می شود آقایان از سن 40 سالگی و بانوان از 50 سالگی هر 6 ماه یک بار برای اطمینان از سلامت قلب و عروق به پزشک مراجعه کنند.

وزیر بهداشت هم با اشاره به وجود 11 هزار و 700 تخت برای بخشهای قلب و عروق در بیمارستانهای کشور در این این باره می گوید تا سال 1393 می بایست 30 درصد افزایش تخت در این بخشها داشته باشیم که متاسفانه با افزایش شدید بیماریهای قلبی و عروقی شاید نتوانیم به این افزایش تخت دست پیدا کنیم.

آخرین آمار از میزان مرگ و میر روزانه ناشی از بیماریهای قلبی در کشور 300 مورد بود که هم اکنون به 378 مرگ رسیده که می تواند زنگ خطر جدی برای تهدید سلامت مردم و افزایش هزینه های درمانی در کشور باشد.

کارشناس اداره قلب و عروق وزارت بهداشت با اعلام اینکه 82 درصد مرگهای قلبی در کشورهای کم درآمد و متوسط رخ می دهد، افزود: ورزش و فعالیت بدنی مهمترین عامل در کاهش سایر عوامل بروز بیماریهای قلبی و عروقی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

1000
 

 
 نظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما