فرزانه تأكيد كرد:

جريان سازنده وقف با نيازهای روز جامعه زنان منطبق شود

مشاور امور بانوان سازمان اوقاف و امور خيريه در همايش «نقش بانوان در توسعه و ترويج فرهنگ وقف» اظهار كرد: رويكرد سازمان اوقاف اين است كه جريان سازنده وقف با نيازهای روز جامعه زنان منطبق شود.
پنجشنبه، 6 بهمن 1390
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
جريان سازنده وقف با نيازهای روز جامعه زنان منطبق شود

راسخون : مشاور امور بانوان سازمان اوقاف و امور خيريه در همايش «نقش بانوان در توسعه و ترويج فرهنگ وقف» اظهار كرد: رويكرد سازمان اوقاف اين است كه جريان سازنده وقف با نيازهای روز جامعه زنان منطبق شود.

 
همايش «نقش بانوان در توسعه و ترويج فرهنگ وقف»
 نخستين همايش «نقش بانوان در توسعه و ترويج فرهنگ وقف» امروز، پنجم بهمن‌ماه، با حضور زنان خيرانديش عرصه وقف از شهر تهران و ساير استان‌های كشور در سالن سيد‌الشهدا(ع) برگزار شد.

در اين مراسم حسن رحيم‌پورازغدی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، حجت‌الاسلام ‌والمسلمين علی محمدی، سرپرست سازمان اوقاف و امور خيريه، خزعلی، رئيس شورای فرهنگی ـ اجتماعی بانوان كشور و سويزی، رئيس سازمان استعدادهای درخشان و معاون وزير آموزش و پرورش و فرزانه، مشاور امور بانوان سازمان اوقاف و امور خيريه به ايراد سخنرانی پرداختند.

همايش نقش بانوان در توسعه و ترويج فرهنگ وقف ابتدا با تلاوت آياتی از كلام‌الله مجيد توسط پورزرگری، از قاريان بين‌المللی قرآن كريم آغاز شد، سپس فرزانه به ايراد سخنرانی پرداخت و اظهار كرد: فرهنگ وقف در جامعه اسلامی مگر با همكاری همه دستگاه‌های فرهنگی تسری داده نمی‌شود.

وی با اشاره به رويكرد سازمان اوقاف و امور خيريه مبنی بر امانتداری برای نيات واقفان اظهار كرد: هزار و 950 زن واقف در جامعه حضور دارند كه سازمان قصد دارد با معرفی اين افراد به جامعه الگوهای برتر را پيش چشم بانوان قرار دهد و جريان سازنده وقف را با نيازهای روز جامعه زنان منطبق كند.

وی برگزاری سه نشست تخصصی با حضور زنان فرهيخته‌، برگزاری كارگاه‌های آموزشی و توزيع فرم نظرسنجی بين مديران و فرهيختگان برای آشنايی با راهكارهای جديد توسعه فرهنگ وقف و موانع موجود را از جمله اقداماتی برشمرد كه راستای برگزاری اين همايش اتفاق افتاده است.

حضرت خدیجه(س)؛ اولین بانوی واقف جهان اسلام

بر اساس گزارش ايكنا در ادامه مراسم پس از پخش كليپی از زنان واقف و ديدگاه‌های آنان نسبت به مقوله وقف و احسان، حجت‌الاسلام والمسلمين علی محمدی؛ نماينده ولی‌فقيه و سرپرست سازمان اوقاف و امور خيريه نيز به ايراد سخنرانی پرداخت و با اشاره به نقش بی‌بديل زنان در عرصه گسترش وقف، اظهار كرد: بانوان به عنوان راهنمای خانواده می‌توانند قدم‌های بزرگی برای گسترش اين سنت الهی بردارند.

وی با اشاره به اينكه از صدر اسلام تاكنون بانوان با ايثار مال، جان و فرزندان خود به بشريت، قرآن و اهل‌بيت(ع) خدمت كرده‌اند، بيان كرد: نخستين نمونه زن واقف در جهان اسلام حضرت خديجه كبری(س) است كه با بذل مال و ثروت خود باعث گسترش اسلام شدند.

 رحيم‌پور ازغدی:
ريشه‌های نظری وقف در هستی‌شناسی و انسان‌شناسی نست و اگر اين امر برای انسان‌ها تبيين شود می‌توانند به راحتی از اموال خود در اه رضای خدا صرف نظر كنند
حجت‌الاسلام والمسلمين محمدی در ادامه به زنان مجاهد در دروان دفاع مقدس اشاره كرد و گفت: كسانی كه از جان خود و فرزندانشان برای گسترش اسلام گذشت می‌كنند؛ آمادگی وقف مازاد اموال خود را هم دارند.

سرپرست سازمان اوقاف و امور خيريه از پيشرو بودن زنان در عرصه وقف ياد كرد و به عنوان چند نمونه پرداخت: مسجد گوهرشاد توسط يك بانو وقف شده است كه 20 هزار رقبه در مشهد دارد. همچنين يكی از بانوان در 980 سال پيش در قزوين سرمايه خود را وقف عزاداری امام حسين(ع) كرده است.

از ديگر سخنرانان اين مراسم رحيم‌پورازغدی بود، وی وقف را دارای ابعاد مختلف خواند و تصريح كرد: رشد، ارتقا و تكامل انسان در گذشت و بذل كردن است كه فرهنگ توحيد را تشكيل می‌دهد و اين امر دقيقا مقابل فرهنگ مادی قرار دارد كه انحصارا به منافع شخصی می‌نگرد.

رحيم‌پورازغدی ريشه‌های نظری وقف را در هستی‌شناسی و انسان‌شناسی دانست و گفت: اگر اين امر برای انسان‌ها تبيين شود می‌توانند به راحتی از اموال خود در راه رضای خدا صرف نظر كنند در غير اين صورت در نظام سرمايه‌داری فرهنگ وقف معنايی پيدا نمی‌كند و امری احمقانه محسوب می‌شود.

وقف؛ طرح خداوند برای تداوم انسان پس از حيات دنيوی

از ديگر برنامه‌های همايش بررسی نقش زنان در ترويج فرهنگ وقف رونمايی از كتاب «زنان نام‌آور در عرصه وقف» نوشته سويزی، رئيس سازمان استعدادهای درخشان و معاون وزير آموزش و پرورش بود، وی پس از رونمايی از اين كتاب وقف را طرح خداوند برای تداوم انسان پس از حيات دنيوی دانست و اظهار كرد: وقف از دو نقطه كانونی «گذشت» و «ثروت» تشكيل می‌شود.

وی ادامه داد: زنان نام‌آور عرصه وقف با استفاده از چهار قدرت «مديريت، تربيت، مشاركت و اقتصاد» توانستند از موقعيت مالی خود برای پيوند خوردن با احكام الهی بهره گيرند و آثار خوبی را از خود به يادگار گذارند.

 خزعلی:
زنان موفق می‌توانند فضای مصرف‌گرايی را كه در تعاليم اسلامی به شدت نكوهش شده است را از بين ببرند و با تدابير خاص خانواده را در راستای فعاليت‌های فرهنگی سوق داده و در سال جهاد اقتصادی نقش خانواده‌ها را در راستای خدمت به جامعه پررنگ كنند
در ادامه مراسم پس از اجرای تواشيح خزعلی، رئيس شورای فرهنگی ــ اجتماعی بانوان كشور نيز به ايراد سخنرانی پرداخت و با اشاره به روايات، بقای فرزند آدم را پس از مرگ منوط به صدقه جاری، علم و فرزند صالح عنوان كرد.

وی با اشاره به اينكه وقف نبايد تنها در حوزه‌های وسيع صورت گيرد، از بانوان نيكوكار درخواست كرد تا با برداشتن قدم‌های كوچك در راه وقف گام بردارند و با استفاده از سهام‌های مشاركتی طی ساليان طولانی زيربنای مساجد را تشكيل دهند.

رئيس شورای فرهنگی ــ اجتماعی بانوان كشور در ادامه سخنان خود ارائه خدمات پزشكی، خدمات علمی، فرهنگی و آموزشی، مشاوره، ترويج اخلاق و همياری اجتماعی، توسعه نشاط اجتماعی را از انواع مختلف وقف برشمرد كه بانوان می‌توانند در برنامه‌های اجتماعی خود لحاظ كنند.

وی تصريح كرد: زنان موفق می‌توانند فضای مصرف‌گرايی را كه در تعاليم اسلامی به شدت نكوهش شده است را از بين ببرند و با تدابير خاص خانواده را در راستای فعاليت‌های فرهنگی سوق داده و در سال جهاد اقتصادی نقش خانواده‌ها را در راستای خدمت به جامعه پررنگ كنند.

خزعلی در پايان سخنان خود به مسئله انتخابات اشاره كرد و گفت: بانوان آگاه در زمينه مسائل سياسی می‌توانند با ارائه علم و آگاهی خود و وقف آن به ديگر بانوان كشور نيز در راستای يك انتخاب صحيح كمك كنند و با اين وقف خود خدمت بزرگی را به انقلاب داشته باشند.

يادآور می‌شود، در پايان مراسم از چند نفر از زنان واقف استان تهران و ساير استان‌های كشور تجليل به عمل آمد.

 

شما مي توانيد آخرين اخبارايران و جهان رادر"واحداخبارواطلاع رساني راسخون"مشاهده نماييد.

998

منتظراخبار، انتقاد وپیشنهاد شماهستیم:
news@rasekhoon.net

 ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.