با بی اعتنایی به تحریم‌ها

شرکت شل 1.5 میلیون بشکه نفت از ایران خرید

رویترز اعلام کرد به‌رغم تحریم‌های نفتی علیه ایران یک نفتکش بزرگ ایرانی برای تحویل حدود 1.5 میلیون بشکه نفت به شرکت نفتی شل در بندری در سنگاپور لنگر انداخته است.
شنبه، 13 اسفند 1390
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
شرکت شل 1.5 میلیون بشکه نفت از ایران خرید

راسخون : رویترز اعلام کرد به‌رغم تحریم‌های نفتی علیه ایران یک نفتکش بزرگ ایرانی برای تحویل حدود 1.5 میلیون بشکه نفت به شرکت نفتی شل در بندری در سنگاپور لنگر انداخته است.


به گزارش راسخون به نقل از رویترز این در حالی است که شرکت شل همواره تاکید کرده است که با تحریم‌های بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی همراهی می‌کند .

رویترز با استناد به اطلاعات منابع آگاه خود و همچنین اظهارات سه منبع تجاری آگاه اعلام کرد که نفتکش دلوار متعلق به شرکت ملی نفتکش ایران روز پنج‌شنبه بعد ازظهر در بندری در جزیره بوکوم سنگاپور لنگر انداخته است تا نفت ایران را به یکی از پالایشگاههای شرکت شل در این منطقه تحویل دهد .

بر اساس این گزارش منابع تجاری آگاه بر این باورند که این نفتکش به منظور تحویل بار خود به این پالایشگاه که روزانه 500  هزار بشکه نفت تولید می‌کند به جزیره بوکوم آمده است  .


بر این اساس یکی از این منابع آگاه به رویترز گفت بله ، شرکت شل این نفت را خریداری کرده است . هیچ دلیل دیگری برای لنگر انداختن این کشتی در بوکوم وجود ندارد .

این اخبار در حالی منتشر شده است که اتحادیه اروپا و آمریکا خرید نفت از ایران را تحریم کرده‌اند و از شرکت‌ها و کشورهای هم‌پیمان خود خواسته‌اند تا با این تحریم‌ها همراهی کنند .


شرکت نفتی شل در نامه ای که برای رویترز فرستاده است ، از تایید یا تکذیب این خبر خودداری و تنها اعلام کرده است ما در مورد فعالیت‌های تجاری خود اظهارنظر نمی‌کنیم  و شرکت  با تمامی تحریم‌ها همراهی می‌کند. کشتی 270  هزار تنی دلوار چهارم اسفندماه در نزدیکی جزیره‌ای در اندونزی متوقف شده و حدود یک تن کندانسه را به یک نفتکش عازم چین منتقل کرده است . این کشتی شصت هزار تنی چینی پس از تحویل بار رهسپار جزیره‌ هوییژو در چین شده است ، جزیره‌ای که یکی از شعب شرکت ملی نفت چین با همراهی شرکت رویال داچ شل یک مجموعه پتروشیمی را اداره می‌کنند .


رویترز افزود کشتی دلوار پس از تحویل این بار، در تاریخ هفتم اسفندماه عازم سنگاپور شده است تا به گفته منابع آگاه ، مابقی بار خود را به مجموعه نفتی شل  مستقر در سنگاپور تحویل دهد. تحریم‌های نفتی آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران از ابتدای جولای به طور رسمی اجرایی می‌شوند تا در این مدت کشورهایی که وابستگی بالایی به نفت ایران دارند در این مدت جایگزینی برای آن بیابند . در طول این فرجه قراردادهای پیشین اروپا با ایران همچنان از سوی اروپا معتبر خواهد بود .

پیتر ووزر رییس شرکت شل پیش از این  در خصوص تحریم‌های بین‌المللی نفتی علیه ایران گفت شل با تمامی تحریم‌ها همراهی می‌کند و از این رو ما نفت خام خود را از محل دیگری تامین خواهیم کرد . با این ‌حال گزارش‌ها حاکی است که این شرکت همچنان از ایران نفت خریداری می‌کند .

ایران پنجمین تولید کننده بزرگ نفت در جهان به شمار می‌رود و شرکت شل یکی از بزرگ‌ترین واردکنندگان نفت خام ایران است. سنگاپور روزانه حدود 20 هزار بشکه نفت از ایران وارد می‌کند که به گفته  یک منبع آگاه بخش زیادی از آن در اختیار شرکت شل قرار می‌گیرد .

 

شما مي توانيد آخرين اخبارايران و جهان رادر"واحداخبارواطلاع رساني راسخون"مشاهده نماييد.

115

منتظراخبار، انتقاد وپیشنهاد شماهستیم:
news@rasekhoon.net

 نظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.