کلینتون: هنوز فرصت مذاکره و دیپلماسی در قبال ایران وجود دارد

در شرایطی که اوباما و آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا اخیرا به عدم نظامی بودن برنامه هسته‌ای ایران اذعان کرده اند، وزیر خارجه آمریکا گفت که هنوز فرصت برای مذاکره و دیپماسی در قبال برنامه هسته‌ای ایران وجود دارد.
شنبه، 20 اسفند 1390
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
 کلینتون: هنوز فرصت مذاکره و دیپلماسی در قبال ایران وجود دارد

راسخون : در شرایطی که اوباما و آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا اخیرا به عدم نظامی بودن برنامه هسته‌ای ایران اذعان کرده اند، وزیر خارجه آمریکا گفت که هنوز فرصت برای مذاکره و دیپماسی در قبال برنامه هسته‌ای ایران وجود دارد.

 

به گزارش راسخون از روزنامه صهیونیستی "هاآرتص"، "هیلاری کلینتون" وزیر امور خارجه آمریکا در کنفرانس خبری مشترک روز گذشته خود با "عبدالرحیم الکیب" نخست وزیر لیبی با اشاره به پاسخ مثبت کشورهای شرکت کننده در مذاکرات هسته ای 1+5 به از سرگیری مذاکرات هسته ای با ایران و انتظار این کشورها برای شفافیت ایران در این مذاکرات اعلام کرد که هنوز هم فضا برای اعمال دیپلماسی در تلاش ها برای حل بن بست برنامه هسته ای ایران با غرب وجود دارد.

 

کلینتون با اشاره به اینکه ایران باید صلح آمیز بودن برنامه هسته ای خود را ثابت کند، اعلام کرد که آمریکا همچنان به این باور خود مبنی بر اینکه فضای دیپلماسی در قابل برنامه هسته ای ایران همچنان باقی است، ادامه می دهد.

 

وزیر خارجه آمریکا در ادامه افزود: بدیهی است که این (دیپلماسی) با اعمال فشار شدید بر ایران در قالب اعمال سخت ترین تحریم هایی که جامعه بین المللی تاکنون اعمال کرده است همراه است و واشنگتن می خواهد تا بحث های خود را با ایران آغاز کند.

 

کلینتون گفت: آنها (مقامات ایران) اصرار دارند که برنامه هسته ای اشان صرفا صلح آمیز است که در این صورت صداقت و شفافیت ایران نه تنها با 1+5 که با آژانس بین المللی انرژی اتمی، شورای امنیت و جامعه بین المللی نیز ضروری است؛ به همین دلیل است که ما همانطوری که عمل کردیم خواستار پاسخ مثبت به نامه ایران (مبنی بر آمادگی از سرگیری مذاکرات هسته ای) هستیم.

 

وزیر خارجه آمریکا در ادامه کفرانس مطبوعاتی مشترک خود با نخست وزیر جدید لیبی با اشاره به نامه ای که اخیرا از سوی ایران به "کاترین اشتون" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در رابطه با تمایل ایران به از سرگیری مذاکرات هسته ای با 1+5 ارسال شده است،‌ گفت: آمریکا فکر می کند که این نامه یک اقدام مهم است و از این نامه استقبال می کند.

 

 اشتون روز سه شنبه هفته گذشته با صدور بیانیه ای از آمادگی و توافق کشورهای آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان برای از سرگیری مذاکرات هسته ای با ایران خبر داد و اعلام کرد که زمان و مکان برگزاری این مذاکرات نیز مورد توافق قرار خواهد گرفت.

 

 

شما مي توانيد آخرين اخبارايران و جهان رادر"واحداخبارواطلاع رساني راسخون"مشاهده نماييد.

998

منتظراخبار، انتقاد وپیشنهاد شماهستیم:
news@rasekhoon.net

 نظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.