صرفه‌جویی 15 میلیارد دلاری

دستاوردهای 15ماهه قانون هدفمندی یارانه‌ها

سخنگوی طرح تحول اقتصادی دولت با تشریح نتایج 15 ماهه اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، صرفه جویی 11 ماهه آن را حدود 15 میلیارد دلار برآورد کرد.
چهارشنبه، 9 فروردين 1391
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
دستاوردهای 15ماهه قانون هدفمندی یارانه‌ها

راسخون : سخنگوی طرح تحول اقتصادی دولت با تشریح نتایج 15 ماهه اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، صرفه جویی 11 ماهه آن را حدود 15 میلیارد دلار برآورد کرد.

به گزارش راسخون به نقل از مهر، محمدرضا فرزین با تاکید بر اینکه هدفمندی یارانه ها با مدل بومی موفق شد، گفت: اگر این قانون اجرا نمی شد سالانه باید میلیاردها دلار بنزین وارد می کردیم.

سخنگوی طرح تحول اقتصادی دولت، اظهار داشت: آمارها کاملا این مسئله را تأیید می کند و قانون هدفمند کردن یارانه ها یک برنامه منسجم با ابعاد مختلف اصلاح قیمت ها، توزیع منابع مالی حاصل از آن و ساز و کار مالی اجرای قانون است.

فرزین افزود: از دلایل اصلی موفقیت آن در مرحله اول، استفاده از یک مدل اجرایی کاملا بومی و متناسب با ساختارهای اقتصادی و اجتماعی در کشور بود و دلایل موفقیت دولت در اجرای قانون یارانه ها را در چند مورد شامل همکاری و همراهی مردم، انجام اقدامات تکمیلی لازم در بخش های مختلف، اصلاح قیمت کالاها و خدمات مشمول قانون با در نظر گرفتن ملاحظات مختلف کارشناسی اعم از ملاحظات فنی، اقتصادی، اجتماعی می دانم، البته نحوه توزیع منابع مالی حاصل از آن نیز کاملا کارشناسی شده بود.

وی درباره مدیریت دولت هم تصریح کرد: دولت لحظه به لحظه هدفمندی را مدیریت می کرد و نمی گذاشت قیمت ها بدون دلیل بالا برود، فکر می کنم مدیریت دولت در یک سال و چند ماه اخیر فوق العاده بود و با وجود نگرانی ها، ابهامات، شایعات و بر خلاف نظر مخالفان که معتقد بودند طرح به دلیل آثار انتظاری غیرقابل کنترل در همان ابتدا شکست خواهد خورد، در فضایی کاملا آرام و مطابق برنامه تنظیمی به مرحله اجرا درآمد.

سخنگوی طرح تحول اقتصادی دولت در این خصوص که اجرای طرح چه دستاوردهایی داشته است، گفت: اهداف اصلی قانون هدفمندی یارانه ها؛ اصلاح ساختار اقتصادی کشور، تخصیص بهینه منابع، تحقق عدالت و مدیریت مصرف و افزایش کارایی بوده است که ارائه ارزیابی کامل از میزان تحقق اهداف مذکور در کوتاه مدت مقدور نیست، اما در عین حال اجرای قانون در حدود 15 ماه که از آن می گذرد دستاوردهای قابل توجهی داشته است که از جمله می توان به صرفه جویی و مدیریت مصرف انرژی و بهبود شاخص های توزیع درآمد اشاره کرد.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی، تاکید کرد: اجرای قانون علاوه بر توقف رشد معمول سالانه مصرف حامل های انرژی، آب و گندم، منجر به کاهش قابل ملاحظه مصرف آنها در دوره بعد از اجرای قانون شده است و به عنوان نمونه علاوه بر توقف رشد متوسط سالانه حدود 4.5 درصدی مصرف بنزین، مصرف آن از 62.8 میلیون لیتر در روز به 59.3 میلیون لیتر در روز کاهش یافته است.

فرزین ادامه داد: مصرف نفت گاز بدون احتساب نیروگاه ها در دوره بعد از اجرای قانون نسبت به دوره مشابه سال قبل از81 میلیون لیتر در روز به 73 میلیون لیتر در روز کاهش یافته و این در حالی است که مصرف نفت گاز در دهه 80 با 3.9 درصد رشد سالانه مواجه بود.

دبیر ستاد هدفمندی یارانه ها، گفت: در خصوص سایر حامل های انرژی نیز کم و بیش عملکرد مصارف حاکی از صرفه جویی قابل توجهی در مصرف آنها بوده و درباره گندم نتایج بسیار حائز اهمیت است و کل فروش گندم حدود 26 درصد کمتر بوده است.

وی افزود: بیشترین کاهش مصرف گندم عمدتا در استان های مرزی نظیر هرمزگان با 65 درصد کاهش و سیستان و بلوچستان با 40 درصد کاهش بوده است که موفقیت اجرای قانون در کاهش ضایعات و جلوگیری از قاچاق آن به کشورهای همسایه را نشان می دهد.

فرزین اظهار داشت: برآورد اولیه از میزان صرفه جویی در دوره 11 ماه از اجرای قانون در مقایسه با مدت مشابه دوره قبل، معادل حدود 15 میلیارد دلار است که منافع اقتصاد ملی ناشی از اجرای قانون محسوب می شود.

 

شما مي توانيد آخرين اخبارايران و جهان رادر"واحداخبارواطلاع رساني راسخون"مشاهده نماييد.

115

منتظراخبار، انتقاد وپیشنهاد شماهستیم:
news@rasekhoon.net

 نظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.