افقي جديد در افزايش ظرفيت هاردديسک‌ها و سرعت ميکرو پردازش‌دهنده‌ها

دانشمندان روش جديدي براي ساخت فيلم‌هاي نازک با استفاده از ماکرومولکول‌هاي مبتني بر روغن ارائه کردند؛ اين کار افق جديدي براي افزايش ظرفيت هاردديسک‌ها و سرعت ميکرو پردازش‌دهنده‌ها است.
چهارشنبه، 31 خرداد 1391
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
افقي جديد در افزايش ظرفيت هاردديسک‌ها و سرعت ميکرو پردازش‌دهنده‌ها

راسخون : دانشمندان روش جديدي براي ساخت فيلم‌هاي نازک با استفاده از ماکرومولکول‌هاي مبتني بر روغن ارائه کردند؛ اين کار افق جديدي براي افزايش ظرفيت هاردديسک‌ها و سرعت ميکرو پردازش‌دهنده‌ها است. 

به گزارش راسخون به نقل از ايسنا، اين پروژه با همکاري مشترک يک تيم تحقيقاتي بين‌المللي انجام شده است، نتايج اين کار به‌ صورت دو پتنت درآمده و همچنين بخشي از آن نيز در قالب مقاله‌اي تحت عنوان «Containing Block Copolymers with 5 nm Features for Lithographic Applications» در نشريه «ACS Nano» به چاپ رسيده است.

اين نوع فيلم‌هاي مبتني بر پليمرهاي هيبريدي مي‌تواند کاربردهاي متعددي در الکترونيک انعطاف‌پذير و ادواتي نظير نانوليتوگرافي، زيست حسگرها و پيل‌هاي فتوولتائيک داشته باشد. اين فيلم قادر است با قدرت تفکيک پنج نانومتر خود را سازماندهي دهد.

پيش از اين که نسل جديدي از ميکروپردازنده‌ها طراحي و ساخته شود، بايد انقلابي در ليتوگرافي انجام شود؛ ليتوگرافي روشي است که براي توليد مدارات الکترونيکي قابل چاپ استفاده مي‌شود. تا کنون، فيلم‌هاي نازکي که در مدارهاي الکترونيکي استفاده مي‌شود، از پليمرهاي سنتزي بويژه از مشتقات نفت است. اما اين فيلم‌ها داراي محدوديت هستند؛ کمترين قدرت تفکيک ساختاري آنها تقريبا 20 نانومتر است و امکان بهبود اين قدرت تفکيک با استفاده مواد مشتقات نفتي وجود ندارد. اين موضوع يکي از موانع بزرگ بر سر راه توسعه نسل جديد ادوات الکترونيکي انعطاف‌پذير با قدرت تفکيک بالا است.

دليل اين محدوديت چيست؟ دليل آن عدم انطباق ميان دو واحد سازنده پليمر است؛ زيرا هر دو آنها از روغن ساخته شده‌اند. به‌ همين دليل «ردوان بورسالي» از مرکز CNRS ايده‌اي را مطرح کرد؛ او نوع جديدي از مواد را براي اين کار ارائه کرد که در آن از ترکيب پليمري مشتقات نفتي و ترکيبات شکردار استفاده شده است. اين دو جزء داراي خواص فيزيکي و شيميايي متفاوت هستند. در واقع اين کوپليمر از واحدهاي سازنده غيرقابل انطباق با هم هستند، شبيه مولکول‌هاي روغن که به مولکول‌هاي آب چسبيده‌اند.

پژوهشگران نشان دادند که اين نوع ساختار قادر است خودآرايي داده و سيلندرهايي از شکر را درون شبکه پليمري مبتني بر نفت ايجاد کنند. هر ساختار ابعاد پنج نانومتري دارد، يعني از قديمي‌ترين کوپليمر هم کوچک‌تر است. علاوه‌ بر اين، اين ماده جديد از ترکيبي فراوان، تجديدپذير و قابل تجزيه به‌ نام شکر ساخته مي‌شود.

اين ماده جديد علاوه بر اين كه مي‌تواند کاربردهاي متعددي در صنعت الکترونيک انعطاف‌پذير داشته باشد، قادر است ظرفيت ذخيره‌سازي اطلاعات را تا شش برابر افزايش دهد.
/2759/

 

 

 

 

 

 

شما مي توانيد آخرين اخبارايران و جهان رادر"واحداخبارواطلاع رساني راسخون"مشاهده نماييد.

 

منتظراخبار، انتقاد وپیشنهاد شماهستیم:
news@rasekhoon.net

 ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما