خشم ایرانی علیه اپل

فروشنده وقتی شنیده که او با دوستش فارسی صحبت می کند از فروختن آی پد به او خودداری کرده است. فروشنده با قاطعیت گفت که این جزو سیاست های شرکت اپل است که به هیچ کس از ایران کالایی نفروشد.
پنجشنبه، 1 تير 1391
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
خشم ایرانی علیه اپل

راسخون :فروشنده وقتی شنیده که او با دوستش فارسی صحبت می کند از فروختن آی پد به او خودداری کرده است. فروشنده با قاطعیت گفت که این جزو سیاست های شرکت اپل است که به هیچ کس از ایران کالایی نفروشد.

هفت صبح: شرکت اپل اگرچه توانسته است با ابداعات خود در عرصه تکنولوژی کامپیوتر و موبایل همواره جهانی را انگشت به دهان بگذارد و پیشرو باشد اما چندان در ارتباط با مشتریان و رعایت موازین اخلاقی سابقه خوشی ندارد.

از بی اعتنایی به مشکلاتی که کاربران آی فون با آن برخورد می کنند تا به استثمار کشیدن کارگرانی کم سن و سال با حداقل دستمزد و مزایای شغلی در کارخانه های برون مرزی اش. به تازگی هم خبری در وب سایت های خبری توجه مردم جهان و به ویژه مردم کشورمان را به خود جلب کرد که از خودداری یکی از فروشگاه های این شرکت در جورجیای آمریکا از فروش آی پد به یک دختر جوان 19 ساله ایرانی – آمریکایی با نام سحر ثابت حکایت داشت.

سحر که شهروند آمریکاست در مصاحبه با تلویزیون WSBTV در حالی که به سبب تحقیر شدن در فروشگاه اپل اشک در چشمانش حلقه زده بود، گفت: «بسیار دردناک و بسیار شرم آور بود. راستش با چشمانی پر از اشک از فروشگاه بیرون آمدم.»

او می گوید فروشنده وقتی شنیده که او با دوستش فارسی صحبت می کند از فروختن آی پد به او خودداری کرده است اما ماجرا به همین جا ختم نشد و وقتی گزارشگری از این شبکه به همراه ثابت به همان فروشگاه مراجعه کرد با پاسخی مشابه مواجه شد؛ فروشنده با قاطعیت گفت که این جزو سیاست های شرکت اپل است که به هیچ کس از ایران کالایی نفروشد.

گزارشگر مذکور مکالمه فوق را با دوربین گوشی همراهش ضبط و در اینترنت منتشر کرد؛ ویدئویی که به سرعت واکنش ایرانیان مقیم آمریکا و ایرانیان دیگر در کشور و سایر نقاط جهان را در پی داشت که از این رفتار اهانت آمیز و نژادپرستانه شرکت اپل به خشم آمده اند.سحر ثابت شهروند آمریکاست و در حال حاضر در دانشگاه جورجیا درس می خواند و می گوید که می خواسته این آی پد را به دوستش که در ایران زندگی می کند هدیه دهد. ثابت می گوید وقتی به فروشنده گفته که ایرانی است او گفته که نمی تواند این محصول را به او بفروشد و افزوده است: «کشورهای ما روابط بدی با هم داشته اند.»

سپس فروشنده ای برگه ای را نشان ثابت داده است که سیاست های اپل روی آن نوشته شده بود. روی برگه نوشته شده بود: مقصدهای ممنوعه ایالات متحده آمریکا تحریم های کاملی علیه کوبا، ایران، کره شمالی، سودان و سوریه دارد. صادرات، صادرات دوباره، فروش یا عرضه مستقیم یا غیرمستقیم هر کدام از دستگاه ها، نرم افزارها، تکنولوژی ها (شامل داده های تکنیکی) یا خدمات اپل از ایالات متحده یا توسط یک شهروند ایالات متحده در هر کجای دنیا که باشد، به یکی از این کشورها اکیدا بدون مجوز دولت آمریکا ممنوع است.

این ممنوعیت همچنین برای هر زیرمجموعه شرکت اپل یا کارمند این زیرمجموعه ها در سراسر جهان هم وجود دارد. به نظر می رسد سحر تنها قربانی نژادپرستی شرکت اپل نبوده است.

در موردی دیگر، زاک جعفرزاده که در ویرجینیا آمریکا به دنیا آمده اما پدرش از ایران به آمریکا مهاجرت کرده بوده است، در مصاحبه با شبکه WSBTV می گوید به همراه دوستش که اهل ایران بوده و با ویزای دانشجویی به آمریکا آمده بوده، به یک مغازه فروش اپل رفته بودند اما پس از اینکه فروشنده متوجه می شود که آنها فارسی حرف می زنند از فروش محصول به آنها خودداری کرده است.

او می گوید هرگز به فروشنده نگفته بوده که دوستش قصد برگشت به ایران داشته یا چیزی شبیه به آن، و فروشنده تنها به دلیل فارسی حرف زدن از فروش محصول به آنها خودداری کرده است.

هر دوی این افراد حرکت اپل را نژادپرستانه دانسته و ابراز تعجب و ناراحتی کرده اند. سحر می گوید این کار نژادپرستانه بوده است و فروشنده حق نداشته از او بپرسد که اهل کجاست.

زاک جعفرزاده می گوید فروشنده از او نپرسید که گوشی تلفن به کجا خواهد رفت، او تنها ملیت او را سوال کرده و به همین خاطر مرتکب تبعیض نژادی شده است. اتحادیه قدرتمند روابط اسلامی – آمریکا (CAIR) پس از باخبر شدن از این حادثه از اپل خواسته که سیاست خود را در این زمینه تغییر دهد.

انجمن ایرانیان آمریکا هم بیانیه ای صادر و از اپل خواسته که در سیاست خود درباره ایرانیان بازنگری کرده و آنها را شفاف کند تا جای برخورد سلیقه ای وجود نداشته باشد.

نهاد اواد، مدیر اجرایی ملی اتحادیه روابط اسلامی آمریکا می گوید: «اپل باید در سیاست های خود تجدید نظر کند تا مشتریان این شرکت با برخوردهای سلیقه ای به حسب مذهب، نژاد یا ملیت شان مواجه نشوند. اگر رفتار این کارمندان شرکت اپل بازتاب سیاست های شرکت باشد، باید این سیاست ها را تغییر داد و تمام کارمندان دوباره در این باره آموزش ببینند و توجیه شوند.»
 

 

شما مي توانيد آخرين اخبارايران و جهان رادر"واحداخبارواطلاع رساني راسخون"مشاهده نماييد.

100

 

منتظراخبار، انتقاد وپیشنهاد شماهستیم:
news@rasekhoon.net

 نظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.