استاندار آذربایجان شرقی:

تبریز کلید طلایی آسیا به اروپاست/۱۰ درصد صادرات غیرنفتی کشور از آذربایجان‌شرقی

استاندار آذربایجان شرقی سهم استان از صادرات غیرنفتی کشور را 10 درصد عنوان کرد و گفت: تبریز کلید طلایی دورازه آسیا به اروپاست.
شنبه، 3 تير 1391
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
تبریز کلید طلایی آسیا به اروپاست/۱۰ درصد صادرات غیرنفتی کشور از آذربایجان‌شرقی

راسخون : استاندار آذربایجان شرقی سهم استان از صادرات غیرنفتی کشور را 10 درصد عنوان کرد و گفت: تبریز کلید طلایی دورازه آسیا به اروپاست.

 به گزارش راسخون، به نقل از خبرگزاری فارس  از تبریز،  احد علیرضا بیگی در آیین راه‌اندازی خط هوایی تبریز- ارزروم ترکیه در فرودگاه بین‌المللی شهید مدنی تبریز با اشاره به فعالیت هشت و 500 واحد صنعتی کوچک و بزرگ در استان از آن به عنوان یک ظرفیت صنعتی یاد کرد و خاطر نشان کرد: بخش قابل توجهی از صنایع بزرگ در ایران در انحصار آذربایجان‌شرقی است.

وی با بیان اینکه  تبریز کلید دروازه آسیا به اروپاست  افزود: نقش تبریز در مسیر ترانزیت کالا از آسیا به اروپا غیرقابل انکار  بوده و این امر این شهر را کلید طلایی دروازه آسیاب به اروپا کرده است.

بیگی اضافه کرد: تبریز از طریق راه‌های هوایی و خط ریلی به تمام نقاط ایران و شش کشور ترکیه، آذربایجان، گرجستان، امارات، عراق و عربستان متصل بوده و از این طریق راه ارتباطی کشورهای همجوار به سایر استان‌ها و کشورهاست.

وی تصریح کرد: این ویژگی‌ها آذربایجان شرقی را از یک استان معمولی متمایز می‌کند و بهترین گزینه برای کشورهایی است که خواهان گسترش همکاری خود با ایران هستند.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به زمینه‌های مناسب برای گسترش همکاری‌های آذربایجان شرقی با شهرهای مختلف کشور ترکیه خاطرنشان کرد: توسعه مناسبات دوجانبه در راستای هم‌افزایی قابلیت‌ها و استفاده از ظرفیت‌های دو طرف به طور جدی در حال پیگیری است.

وی با اشاره به مشترکات متعدد بین مردم ایران و ترکیه اظهار کرد: زبان، دین، فرهنگ و تاریخ مشترک دو ملت کمک می‌کند تا روند توسعه مناسبات تسریع شود.

رجب آکداغ وزیر بهداشت ترکیه نیز در این مراسم با اشاره به اهمیت توسعه روابط بین دو کشور دوست و برادر ایران و ترکیه گفت: ایران و ترکیه دارای روابط مستحکم و گسترده تاریخی و فرهنگی هستند و بدون تردید ارتباط این دو کشور در کنار تاثیرات اقتصادی، از نظر ابعاد اجتماعی و فرهنگی نیز حایز اهمیت است.

آکداغ با اشاره به راه اندازی دومین خط هوایی بین تبریز - ترکیه افزود: دو کشور با افزایش ارتباطات تجاری خواهند توانست به اهداف تعیین شده در گسترش حجم مبادلات تجاری و همگرایی بیشتر اقتصادی برسند.

گزارش فارس حاکی است، خط هوایی تبریز ـ ارزروم ترکیه عصر امروز با پرواز نخستین هواپیما از ارزروم ترکیه و فرود آن در فرودگاه تبریز به طور رسمی راه اندازی شد.

با ایجاد خط پروازی بین تبریز و ارزروم تعداد خطوط پروازی فرودگاه بین‌المللی تبریز به هشت خط افزایش یافت که شامل پرواز به مقصد کشورهای ترکیه ( استانبول و ارزروم)، آذربایجان، امارات، عراق، باکو و عربستان (مدینه و جده) است.

پروازهای فرودگاه بین‌المللی تبریز به‌طور متوسط روزانه 36 پرواز، هفتگی بیش از 250 و سالانه بالغ بر یک‌هزار و 150 پرواز را شامل می‌شود که از این تعداد به ترتیب روزانه 6، هفتگی 42 و ماهانه نزدیک به 190 پرواز به مقصد فرودگاه‌های بین‌المللی دنیا انجام می‌شود.

 

شما مي توانيد آخرين اخبارايران و جهان رادر"واحداخبارواطلاع رساني راسخون"مشاهده نماييد.

100

 

منتظراخبار، انتقاد وپیشنهاد شماهستیم:
news@rasekhoon.net

 ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.