شاخص بورس پس از۱۰ روز مثبت شد

شاخص بورس امروز بعد از افت 10 روزه پی در پی و ایستادن در آستانه نزول به کانال 24هزار واحدی،با حمایت نهادهای مالی و متاثر از تصمیم گیری های اخیر با 116 واحد افزایش به ثبت رسید.
شنبه، 10 تير 1391
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
شاخص بورس پس از۱۰ روز مثبت شد

راسخون : شاخص بورس امروز بعد از افت 10 روزه پی در پی و ایستادن در آستانه نزول به کانال 24هزار واحدی،با حمایت نهادهای مالی و متاثر از تصمیم گیری های اخیر با 116 واحد افزایش به ثبت رسید.

به گزارش راسخون، به نقل از خبرگزاری فارس، بورس اوراق بهادار در حالی طی سال جاری 65 روز کاری را به خود دیده که طی این مدت به دلیل حاکم شدن جو روانی منفی ناشی از مسائل درون و برون سازمانی و عدم روشن شدن ابهامات و خصوصا" عدم حمایت های عملی دولت، با سیر نزولی قیمت سهام اغلب شرکت ها و افت ارقام شاخص دست و پنجه نرم و روزهای سختی را پشت سر گذاشت. به طوریکه طی مدت یاد شده و تا چهارشنبه گذشته، شاخص بورس در برابر افزایش 23روزه ارقام ، در 42 روز کاری در مدار منفی افتاده بود تا ضمن زیانده شدن میانگین سرمایه گذاری، در آستانه نزول به کانال 24 هزار واحدی قرار گیرد.

این وضعیت که به هیچ وجه شایسته بورس اوراق بهادار با آن سابقه و برخوردار از ظرفیت های بالای رشد نبود، موجب شد تا علاوه بر اقدامات مسئولان بازار سرمایه در توصیه به نهادهای مالی برای جمع آوری سهام، وزیر اقتصاد هم با برگزاری دو جلسه متوالی با مدیران سازمان و شرکت های بورس و فرابورس عملا" وارد موضوع شود و در ادامه رئیس جمهور هم در جلسه چهارشنبه گذشته شورای عالی اصل 44 بر لزوم حمایت از ثروت مردم در بازار سرمایه تاکید کند و 4 مصوبه مهم را به تصویب برساند.

در نتیجه این رویدادها بود که امروز از همان شروع معاملات بورس، حمایت نهادهای مالی و اقدام به بازار گردانی غیر رسمی و جمع آوری سهام توسط این گروه به طور گسترده آغاز و نه تنها صف های فروش چهارشنبه گذشته شرکت ها حذف شد بلکه زمینه افزایش قیمت سهام و حتی تشکیل صف های خرید برای شرکت های بزرگ و موثر بر شاخص بورس فراهم شد.

براساس این گزارش،به همین علت رشد قیمت و اثر مثبت 29 تا 5 واحدی شرکت های نفت و گاز و پارسیان،سرمایه گذاری غدیر ،گل گهر ، چادرملو، پتروشیمی خارک، فولاد مبارکه، مپنا پالایشگاه بندرعباس و بانک ملت در نهایت منجر به افزایش 116 واحدی شاخص بعد از 10 روز متوالی سیر نزولی و ثبت عدد 25 هزار و 170 واحدی شد تا به این ترتیب در شصت و پنجمین روز کاری خود ، دماسنج بازار سهام بیست و سومین روز مثبت را به خود ببیند و منتظر تداوم این رویداد در روزهای آینده باشد.

در این میان اما حجم معاملات چندان رضایت بخش نبود چراکه به رغم حمایت های صورت گرفته بیش از 155 میلیون سهم به ارزش 36.5 میلیارد تومان داد و ستد شد ولی اگر روند امروز حمایت ها در روز های بعد هم تکرار شود و سایر سهامداران خصوصا" حقیقی های میلیاردر بورس وارد میدان شوند می توان شاهد بهبود وضعیت متغیر در روز های بعد بود.

شما مي توانيد آخرين اخبارايران و جهان رادر"واحداخبارواطلاع رساني راسخون"مشاهده نماييد.

100

 

منتظراخبار، انتقاد وپیشنهاد شماهستیم:
news@rasekhoon.net

 ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.