عروسکی که چهل و پنج سال نبود

عروسک سنتی شیراز با عنوان «مینا» پس از 45 سال در بخش خیابانی چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر عروسکی تهران - مبارک، رونمایی می‌شود.
دوشنبه، 12 تير 1391
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
عروسکی که چهل و پنج سال نبود

راسخون : عروسک سنتی شیراز با عنوان «مینا» پس از 45 سال در بخش خیابانی چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر عروسکی تهران - مبارک، رونمایی می‌شود.
 به گزارش راسخون به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر عروسکی تهران – مبارک، عروسک سنتی مینا که پس از 45 سال بازسازی شده در بخش خیابانی جشنواره تئاتر عروسکی رونمایی می‌شود. مراسم رونمایی از این عروسک که توسط علیرضا حیدرپورفرد و در گروه تئاتر سفیر شیراز بازسازی شده، روز دوشنبه 12 تیر ساعت 16 در محوطه مجموعه تئاتر شهر برپا می‌شود.
پیش از این، آخرین کسی که در شیراز با عروسک مینا اجرا داشته، شخصی به نام حبیب بوده که او را حبیب عروسکی می‌نامیدند. مینا، عروسکی متعلق به اجرای تک نفره است که در مراسم عروسی و شادی‌ها استفاده می‌شده است.
علیرضا حیدرپورفرد که پنجمین نسل از هنرمندان تئاتر عروسکی شیراز به شمار می‌رود، همراه با فرزند و نوه‌اش محمدجواد و عباس حیدرپورفرد در این اجرا حضور خواهد داشت.
همچنین در این مراسم گروه تئاتر سفیر، نمایش «پهلوان کچلک» را نیز که قدمتی 150 ساله دارد، اجرا می‌کند.
علیرضا حیدرپورفرد در جشنواره تئاتر عروسکی تهران – مبارک و به پاس سال‌ها فعالیت مستمر در این هنر، روز سه‌شنبه 13 تیر در مراسم رونمایی از کتاب‌های جشنواره و نشست تخصصی هنرمندان نائین و اصفهان به اجرای برنامه می‌پردازد.
* سومین نمایشگاه عروسک‌های نمایشی افتتاح شد
تالار فردوسی، شب گذشته – 11 تیرماه - با حضور دبیر جشنواره و مدیران هنرهای نمایشی شاهد گشایش نمایشگاه عروسک‌های اپرای عروسکی بهروز غریب‌پور بود.
مجموعه‌ای زیبا و نفیس از عروسک‌های اپرا‌های «مکبث»، «‌رستم و سهراب»، «مولوی» و «عاشورا» که با کارگردانی بهروز غریب‌پور تولید شده به صحنه رفته‌اند، همزمان با اولین اجرای اپرای «حافظ» در تالار فردوسی به نمایش درآمدند.
در این مراسم، اردشیر صالح‌پور دبیر جشنواره تئاتر عروسکی تهران مبارک به همراه محمدمهدی خاتمی مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی، مهدی شفیعی معاون اداری مالی اداره کل هنرهای نمایشی، مهمانان خارجی جشنواره و جمعی از هنرمندان و خبرنگاران حضور داشته و پس از بازدید از نمایشگاه عروسک‌های اپرا به تماشای اپرای «حافظ» نشستند.
نمایشگاه عروسک‌های نخی متعلق به اپراهای عروسکی گروه آران، سومین نمایشگاه عروسک‌های نمایشی است که در دومین روز جشنواره گشایش یافت و پذیرای علاقه‌مندان به هنر عروسکی شد.
*داوران بخش استانی جشنواره تئاتر عروسکی معرفی شدند
بنفشه بدیعی، آزاده پورمختار و رضا صمدپور آثار راه یافته به بخش استانی جشنواره تئاتر عروسکی در بیرجند را داوری می‌کنند.
بخش استانی جشنواره تئاتر عروسکی که به صورت رقابتی و با حضور آثاری از هنرمندان کشور افغانستان و استان‌های خراسان جنوبی  و رضوی برگزار می‌شود، توسط سه هنرمند تئاتر عروسکی بنفشه بدیعی، آزاده پورمختار و رضا صمدپور داوری خواهد شد.
اختتامیه جشنواره تئاتر عروسکی استانی خراسان جنوبی روز 14 تیرماه برگزار می‌شود.
چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر عروسکی تهران -  مبارک از 10 تا 15 تیرماه در تهران و سه استان کشور با دبیری اردشیر صالح‌پور برگزار می‌شود./7432

 

 

 

شما مي توانيد آخرين اخبارايران و جهان رادر"واحداخبارواطلاع رساني راسخون"مشاهده نماييد.

 

منتظراخبار، انتقاد وپیشنهاد شماهستیم:
news@rasekhoon.net

 ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.